трябва ли да му правим ЕЕГ?

  • 17 824
  • 36
Здравейте! Синът ми е на 2г и 3м и още не казва нито една дума. Педиатърката му ни изпрати на ЕЕГ, което няма как да стане в будно състояние, т.е ще се осъществи с упойка.  Доста неща изчетох за това изследване и се питам нужно ли е да го правим, при положение, че детето не имало нито гърчове, нито съмнения за епилепсия??? 
Виж целия пост
# 1
ние правихме еег без упойка?
бебето вярно че беше на 3 месеца ама....
зависи ти какво мислиш -имаш ли причини да се съмняваш че има проблем - проблемна бременост, трудно раждане, пробелми със детето?
Виж целия пост
# 2
Ние също правихме ЕЕГ, детенце беше на 3 години, с хиперактивност. В будно състояние. Посъветваха ни да е изморен, и да му се спи, ако не успеем в будно състояние, да го приспя. За упойка за ЕЕГ не е ставало въпрос. За моя радост, той учудващо беше мирен, взех му любими играчки, и му пях. Беше седнал в мен. Само веднъж направи опит да махне шапката. Успех   bouquet
Виж целия пост
# 3
Почнете с логопед и психолог. ЕЕГ -то какво показва... важно е да се следи при епилепсия и гърчове, но ако досега не е имало такива неща...
Така или иначе, независимо от диагнозата, при неговорене нещата опират до работа с детето, а това означава именно логопед и психолог.
Виж целия пост
# 4
..e подобно назначение за ЕЕГ за сефте  чувам..детето чува ли?а иначе как е освен дето не говори? а казва ли нещо дето не е дума?(бау-бау за куче)
по темата- ЕЕГ се прави без упойка,много рано сутрин след депривация от сън понякога,или следобед когато и без това му е време да спи..
аз бих обаче потърсила второ мнение преди да правя ЕЕГ..
Виж целия пост
# 5
зависи ти какво мислиш -имаш ли причини да се съмняваш че има проблем - проблемна бременост, трудно раждане, пробелми със детето?

нито бременноста, нито раждането ми са били проблемни, дори напротив. с детото също не сме имали проблеми, много е кротък, за хиперактивност и дума не може да става. не знам какво му е, но явно има нещо щом на тази възраст не може да говори. взела съм мерки и започвам да го водя по доктори. Преди малко говорих с невролога и той ми обясни, че в спящо състояние, шанса ЕЕГ-то да отчете изостаналост в развитието е 8-10%. Съответно аз се отказах на този етап от изследването.
Виж целия пост
# 6
Важно е детето с какво си играе и колко продължително, разбира ли какво му се говори, изпълнява ли команди. По-скоро се консултирай с логопед, който се занимава с малки деца.
Виж целия пост
# 7
съвета за психолог и логопед е добръ
и горещо бих препоръчала да го заведете на аудиограма - да видите как е СЛУХА
не е толкова чак СЕРИОЗНА възрастта, че да се притесняваш ПРЕКАЛЕНО
хубаво е да кажеш и дали детето все пак издава подражателни звуци - бау, мяу въобще някога казва ли баба, мама? въобще издава ли членоразделни звуци?
контактува ли друго яче? с жестове, мимики?
нещо повече да разкажеш за него?
не сме специалисти, но евентуално от малкото опит който имаме поне някакви насоки какви специалисти да търсиш, може да дадем
кога проходи? кога седна? как е с хранененто и теглото - нормално ли наддава? как е за възрастта си - силно да изостава?
въобще има ли нещо във физиката или психиката му което да ви еправило леко или силно впечатление?
Виж целия пост
# 8
..e подобно назначение за ЕЕГ за сефте  чувам..детето чува ли?а иначе как е освен дето не говори? а казва ли нещо дето не е дума?(бау-бау за куче)
по темата- ЕЕГ се прави без упойка,много рано сутрин след депривация от сън понякога,или следобед когато и без това му е време да спи..
аз бих обаче потърсила второ мнение преди да правя ЕЕГ..

детето чува със сигурност, но нищичко не казва. Благодаря ти за отговаря! И аз смятам да потърся друго мнение.
Казвам ви, ако не беше този форум да порчета това-онова, сега щях да си блъскам главата.

Детото си играе с кубчета, колички, механичнио играчки и пръчки много обича. Команди не винаги изпълнява и това също ме притеснява. Примерно ако му кажа да ми донесе нещо не го прави, обаче разбира като му кажа да отиде някъде, разбира като му кажа дай, обръща се като го извикам. Чудя се на логопед, невролог или психолог да го заведа???

Проходи на 11месеца, храни се чудесно-16кг е. Звуци почти не издава, освен мама, ама, бау, някакви такива нечленоразделни. На мен ми се струва, че изостава спрямо другите деца.
Виж целия пост
# 9
..e подобно назначение за ЕЕГ за сефте  чувам..детето чува ли?а иначе как е освен дето не говори? а казва ли нещо дето не е дума?(бау-бау за куче)
по темата- ЕЕГ се прави без упойка,много рано сутрин след депривация от сън понякога,или следобед когато и без това му е време да спи..
аз бих обаче потърсила второ мнение преди да правя ЕЕГ..

детето чува със сигурност, но нищичко не казва. Благодаря ти за отговаря! И аз смятам да потърся друго мнение.
Казвам ви, ако не беше този форум да порчета това-онова, сега щях да си блъскам главата.

Детото си играе с кубчета, колички, механичнио играчки и пръчки много обича. Команди не винаги изпълнява и това също ме притеснява. Примерно ако му кажа да ми донесе нещо не го прави, обаче разбира като му кажа да отиде някъде, разбира като му кажа дай, обръща се като го извикам. Чудя се на логопед, невролог или психолог да го заведа???

Проходи на 11месеца, храни се чудесно-16кг е. Звуци почти не издава, освен мама, ама, бау, някакви такива нечленоразделни. На мен ми се струва, че изостава спрямо другите деца.

Аз не бих пропуснала аудиограмата. Слухът не е само чува/ не чува, има степени на загуба, които могат да обяснят защо в една ситуация се обръща, а в друга не.
Виж целия пост
# 10
тамън щях да кажа-аудиограма!
може да чува само определени честоти,моя близка имаше тук подобен проблем с дъщеря си и това откриха,сега ходи на логопед и напредна доста..
Виж целия пост
# 11
тамън щях да кажа-аудиограма!
може да чува само определени честоти,моя близка имаше тук подобен проблем с дъщеря си и това откриха,сега ходи на логопед и напредна доста..
да иди на аудиограма
не изостава спроред мен .- просто е по-муден характер - нали е кротък и много добричак? Дание същия - проговори така да се каже отраз!
Виж целия пост
# 12
Ние сме със загуба на слуха,но освен аудиограма правихме и ЕЕГ със приспиване...ЯМР и скенер...Лекарите си знаят работата,според мен,щом така са казали,значи така трябва! Успех!  newsm10
Виж целия пост
# 13
На тази ранна възраст не може да се определи с точност проблема,но при всички случаи се започва с аудиограма а ние я минахме на 3г.и 2м. От там се тръгва задължително при такива деца  не,че Мирко не чуваше,но съм виждал деца,които са минали по обратния път първо през ЕЕГ а после пез аудиологията на ИСУЛ и се е оказало,че не чуват.От малкото,което пишеш за проблема намирам доста голямо припокриване на симптомите между нашите деца/не чак толкова пълна,но голяма/естествено няма две еднакви деца,всяко си е уникално по своему.
ЕЕГто показва не само сегашната дейност на мозъчните инпулси,но и евентуални бъдещи огнища на епилепсия и гърчове,всъщнос то е по важно от скенера,който си е снимка на дяловете на мозъка,дали е с нормална големина за възраста и дали има енцефалит т.е. възпаление.За ядрено магнитен резонанс май още сте малки,защото при ЯМР осен облъчване от сканирането има и силно магнитно поле,което може да повреди  и без това позаспалите неврони в мозъка.На Мирко отказаха да му направят ЯМР тогава /април 2006г./ Една част от логопедите са пециализирани точно за такива деца стига да попаднеш на такъв специалист.Ние нашия го водим вече почти година на логопед.Психолог в случая не върши работа,психиатър още по вече.Според мен почни с аудиограма и ЕЕГ не са толкова страшни,поне ще си сигурна,че детето чува и има нормално мозъчна дейност.Ако нямаш координатите на лекарите които правят тези изледвания ще ги изпратя. успех аз вече две години се пека на този огън.
Виж целия пост
# 14
rainov, ще ти бъда благодарна, ако ми изпратиш на "лични" координатите на специалистите, с които вие сте работили. Аз съм от Стара Загора,  но тук няма кой да ни помогне.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия