БГ традиции за новороденото ?

  • 5 258
  • 24
Моля, споделете какви бг традиции сте правили за новороденото си бебе ? Знам, 4е има питка, но не знам кога се прави ? Споделете вашия опит. Благодаря.
Виж целия пост
# 1
Питката се прави на 40-тия ден и е нещо като baby shower - носят се подаръци, пари се връзват в кърпа, питката се разчупва над главите на майката и бебето. Мисля, че в различните краища на България има различни обичаи. За съжаление на нас нямаше кой да ни направи питка  Sad
Но задължително ще направим прощъпулник, когато мъника проходи  Peace

И да не забравя - леко раждане и здраво бебенце!
Виж целия пост
# 2
И на тая погача се канят само жени.
Желателно било да не са с мензис, та да нямало пъпки бебето.
Яде се само сладко, да му е сладък животът на бебето.

Направи го така, както го чувстваш!
Важното е да сте живи и здрави!
Леко раждане и много наслади с бебчето!
Виж целия пост
# 3
никакви
не ги знам, не ги 4увствам, не ме интересуват .... мисля, 4е нямаШе да има разлика и да живеех в България
Виж целия пост
# 4
Погача на 40тия ден, прощапулник още не съм, но съм се заканила да е утре Whistling . Друго не се сещам - кръщенето може би. Thinking
Виж целия пост
# 5
Моля, споделете какви бг традиции сте правили за новороденото си бебе ? Знам, 4е има питка, но не знам кога се прави ? Споделете вашия опит. Благодаря.

единствено и само проЩъпулник и то много ограни4ен такъв  Laughing
Виж целия пост
# 6
Дотук само погача правих. Меси се сладка питка - замесва се от жена с живи родители. Канят се само жени. Асоциира се с орисниците - затова и всяка пожелава нещо на детенцето. Сервират се сладки неща и напитки за да е сладък живота на бебчето. Питката се разчупва над главата на майката, която държи бебето, като пак се спазва условието жената която чупи питката да е с живи родители. Отделя се едно парче от нея и към него гостите слагат парички. Някои слагат паричките под възглавничката на бебето. Връзва се в кърпа/пелена като според възела такова ще е и детето - ако е стегнат-стиснато ако е хлабав-с широки пръсти. Вързопчето се качва на високо за да са високи и целите на детето. Там трябва да пренощува - после вадиш паричките и с парчето правиш каквото си искаш. Не се изнася храна за да не става крадец детето. На тръгване гостите си преплакват ръчичките да не изнесат по погрешка някоя троха Simple Smile Ако някоя гостенка е в цикъл е хубаво да си каже - аз лично не съм ги ограничавала да не идват чак. На погачата се носят подаръци и символично парички за бебето - за да му купят братче/сестриче. Ако искаш връзваш червено конче на вратата/бравата. И като си отидат гостите миеш очичките на детенце. По принцип на погача гостенките е хубаво да носят сладкиш - така се улеснява и новата майка с приготовленията, но това малко хора го спазват особено в чужбина.


Виж целия пост
# 7
Дотук само погача правих. Меси се сладка питка - замесва се от жена с живи родители. Канят се само жени. Асоциира се с орисниците - затова и всяка пожелава нещо на детенцето. Сервират се сладки неща и напитки за да е сладък живота на бебчето. Питката се разчупва над главата на майката, която държи бебето, като пак се спазва условието жената която чупи питката да е с живи родители. Отделя се едно парче от нея и към него гостите слагат парички. Някои слагат паричките под възглавничката на бебето. Връзва се в кърпа/пелена като според възела такова ще е и детето - ако е стегнат-стиснато ако е хлабав-с широки пръсти. Вързопчето се качва на високо за да са високи и целите на детето. Там трябва да пренощува - после вадиш паричките и с парчето правиш каквото си искаш. Не се изнася храна за да не става крадец детето. На тръгване гостите си преплакват ръчичките да не изнесат по погрешка някоя троха Simple Smile Ако някоя гостенка е в цикъл е хубаво да си каже - аз лично не съм ги ограничавала да не идват чак. На погачата се носят подаръци и символично парички за бебето - за да му купят братче/сестриче. Ако искаш връзваш червено конче на вратата/бравата. И като си отидат гостите миеш очичките на детенце. По принцип на погача гостенките е хубаво да носят сладкиш - така се улеснява и новата майка с приготовленията, но това малко хора го спазват особено в чужбина.




Интересно ми е ако си живеехте в България, Щяхте ли да правите подобни неЩа?  Shocked
Виж целия пост
# 8
Аз съм между gioia и feiam. Laughing
Виж целия пост
# 9
правих погачи и прощъпулник(с доста голямо закъснение); питката си я правих аз с малко помощ от майка ми,не е кой знае каква сложнотия..канихме и мъже на партито,изобщо събиране да види света бебе с питка като детайл..
прощъпулникът е голяма забава,не знам защо да се лиши семейство и приятели от повод за купон и малко питка,смехория е,не е някакакава вуду-магия..
не са кръстени,баща им не е и с този мотив все отлагам
*
да отговоря gioia ,нищо  че не ме пита:)
за мен питката с абсол.смислена-до 40 ден бебе навън не водих много защото ако има Т над 38 тук му правят гръбачно мозъчна пункция за менингит,дори да е очевидна настинка; по този повод и много хора не бяха виждали децата,на 40 ден с един масраф хем хора видяха дете,хем не ми се точиха познати с дни..
Виж целия пост
# 10
На 40 дена на бебетата- в българската църквичка попчето им дръпна по една молитва. (Мъжа ми и свеки са вярващи). Попчето беше пияно.

Пъпове не съм хвърляла, но подозирам, че майка ми някъде ги е метнала.

Питка-прощъпулник- като проходиха. Хе-хе, Ели избра нещо от Париж. Аз го бях "подставила".  Да живее там и да й ходя на гости.  Whistling Сериозно съм я взела тази традиция значи.

Кръстихме ги в Бг, да има калъбалък от роднини. Бяха по на 5-6 месеца. Хубав повод беше за веселба.
Виж целия пост
# 11
Аз съм между gioia и feiam. Laughing

а мерси, веднъж да не сме самотна двойка Mr. Green
Виж целия пост
# 12
Интересно ми е ако си живеехте в България, Щяхте ли да правите подобни неЩа?  Shocked
Да - харесват ми някои традиции.
Виж целия пост
# 13
Miau, я разкажи малко за живота в Сан Паоло, Бразилия.   grinning039
Виж целия пост
# 14
Благодаря ви за отговорите. Това с питката след 40 дена е добре, но нямам кои да ми я омеси, ако може аз да я омеся ??? не знам ??? Тук българи няма, само сестра ми е тук, но пък татко е по4инал и не мога да я карам тя да меси питка ???  newsm78 нали пише, 4е жената която меси питката трябва да има 2-ма живи родители.

Бразилките не готвят, едно яице не могат да сварят, камо ли питка да месят. Освен сестра ми и мъжа ми на питката няма кои да поканя, не вярвам някои да схване нашата традиция, не знам какво да правя ???
Прощъпулник ще направя, тък като не е нужно да каня други хора, но за питката не знам ?
Не може ли да купя една питка и аз да направя процедурата ? newsm78
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия