Нощувал ли е някой в манастир?

  • 5 294
  • 16
Знам, че някои манастири приемат гости, но не знам кои и какъв е редът. Лично съм виждала почиващи в Килифаревския манастир, но тогава не се сетих да попитам. Моля разкажете!
Виж целия пост
# 1
Аз съм нощувала в мисля че се казваше Лопушански манастир, някъде  беше едно малко градче като кварталче, изкочи ми от главата. Виж в гугъла дали няма да намериш нещо за този манастир. http://www.lopushanski-monastery.domino.bg/
Виж целия пост
# 2
Как стоят нещата по отношение на санитарните възли и условията?
Виж целия пост
# 3
Аз съм нощувала в ето този http://web.hit.bg/razboiste/ вярно, че не беше скоро.
Санитарни възли - нямаше такива! (сега може и да се променило)
Една тоалетна в двора, чешма - пак там, и това е.
Другите условия - има снимки - автентични са.

Обаче, всичко останало беше - природа, спокойствие......
има много други манастири в околността, които могат да се посетят и разгледат.
Виж целия пост
# 4
не помня точно но мисля че беше обща баня и тоалетна
обади се и ще ти кажат, но не чакай лукс
мисля че и в чипровскиа манастир има хотел
Виж целия пост
# 5
Нощувала съм веднъж и няма да повторя!
Спахме в Бачковския манастир.Вратите на манастира, обаче, се затварят по залез слънце, в случая беше около 20.30ч.Кой ял - ял, кой къде ходил - ходил и се прибираш в стаята си и нямаш право да излизаш /освен ако не е спешен случай/.Дори и в двора на манастира не можеш - то просто е тъмно.Ние имахме идея да вечеряме някъде и да си легнем в нормалното за нас време, но...Сутрин вратите се отварят по изгрев слънце и попа започва да пее и бият камбаните на църквата - действието се развива към 6.00ч.
Може сега вече нещата да са се променили и хотелските части към манастирската обител да функционират като обикновен хотел.Тогава тези стаи се даваха за спане, явно на хора, които искат да вкусят от истинския манастирски живот.
Това беше преди 2 години.
Виж целия пост
# 6
Благодаря! Това май ми изясни картинката.
Виж целия пост
# 7
Аз съм спала скоро в Клисурския, близо до Вършец. стаите бяха реновирани и много приемливи - разбира се, на такова място не можеш да очакваш лукс, но всичко беше ново и чисто. Всяка стая със собствен санитарен възел.  И цената си я биваше - 35 лв на човек. Вратите не ги затваряха, ние се прибрахме доста късно, в ресторантчето на входа на манастира още хапваха и пийваха. А, няма телевизори в стаите. Природата е разкошна. Хората бяха много любезни.
Виж целия пост
# 8
Не знам защо  бъркате преспиване в манастир с хотел.  Rolling Eyes Какво очаквате?
Възможността да се преспива в манастир е с идея отиващите на поклонение да има къде да отседнат, ако манастирът е на далечно разстояние или да вземат участие в литургиите. Който отсяда с друга цел: трябва да проявява уважение към манастирският живот, според мен. Преживяването да отседнеш в манастир е уникално само по себе си.

Иначе съм отсядала в различни манастири:  Дряновският, Рилски, Троянски. В Рилски, в новото крило всяка стая има баня и тоалетна. Истинските килии са в старото крило, където тоалетната е на етажа. Дори само да поседнеш на някоя пейка, облян в лунна светлина и обгърнат в манастирска тишина е невероятно.
 
Виж целия пост
# 9
Миналата седмица бяхме на екскурзия от работата. Спахме в православен храм “Св. Успение Богородично” гр. Кърджали. Мога да ви кажа само че е невероятно красиво и те зарежда с много положителна енергия. Килиите са изключително чисти със собствен санитарен възел. Неудобството беше само че няма 2ки стаи, а най-малко с по 3, 4 легла. Към ключовете от килиите имаше и ключ от външната порта, защото наистина манастира затваря рано.
Ето да видите колко е красиво http://www.uspeniekj.hit.bg/index.htm
Виж целия пост
# 10
Знам, че някои манастири приемат гости, но не знам кои и какъв е редът. Лично съм виждала почиващи в Килифаревския манастир, но тогава не се сетих да попитам. Моля разкажете!

ние често ходим до килифаревския, понеже ни е наблизо и все се каним да преспим, но не сколасваме.... ако ти трябват координати, взела съм ги предвидливо от жената там и мога да ти ги пусна на лични!

иначе повечето манастири предлагат и нощувки (мисля, че така си помагат в издръжката)! наистина не трябва да се очаква хотел  Shocked според мен си заслужава заради самото изживяване! в килифаревския специално ни обясниха, че има две категории стаи - с по един санитарен възел на етажа за 5 лв. на човек и със собствен възел за 7 лв.! има едно крило, което изглежда много прилично! надявам се скоро да отидем с преспиване и да споделя! иначе много отдавна искам да спя в манастир  Blush

между другото знам, че в някои манастири разделят мъжете от жените!
Виж целия пост
# 11
Никога не съм нощувала в манастир, но идеята не е лоша. Една приятелка е била няколко пъти и казва, че е била настанена в стая като за монаси - само най-необходимото обзавеждане като легло, маса и стол, банята е отделна и обща. Условията в манастирите не са като на хотел - все пак идеята е да отидеш там да се усамотиш, да помислиш над нещата от живота и да се лишиш от ежедневните удоволствия. Но има и манастири, които предлагат и места за почиващи, за техните условия не знам, но ще ми е интересно да чуя отзиви.
Виж целия пост
# 12
две нощи съм нощувала в къпиновския манастир. наистина стаите са килии, както са ги описали на Ланфеар. има общ санитарен възел - баня и wc. вечер се заключваше /не помня в колко часа/, ама като почукаш няма да те оставят посред нощ в гората.
не е зле да се опита - различно усещане е.
Виж целия пост
# 13
Батошевският манастир. Невероятно място!
Виж целия пост
# 14
Нощувала съм в Чекотински манастир.
Условията бяха много по-добри отколкото в някои хотели, в които съм била.Самостоятелен санитарен възел за всяка стая.Чисто, проветрено. Бельото беше чисто, кърпи имаше от най-малката до най-голямата.
За цените не знам какви бяха ,защото това беше преди около 5 години, а и бяхме голяма компания.
Усещането обаче е невероятно и чак съжалих, че трябваше на другия ден да си ходим.
Климатик нямаше ,но той и не беше нужен, защото в стаите беше прохладно и приятно.Вечерта дори се наложи да се завиваме с одеала , а ние ходихме през лятото.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия