Кое се поставя първо - гранитогрес/теракот или естествен паркет?

  • 4 295
  • 9
Предстои ни ремонт в кухнята, която е около 16кв. Решили сме да сложим гранитогрес в кухненската част (там където са електроуредите и мивката) и естествен дъбов паркет в трапезарната част без да ги отделяме с барплот или нещо друго. Ще сложим лайсна между тях, когато всичко е завършено. Въпросът ми е кое се поставя първо - гранитогреса/теракота или паркета? Предполагам, че първо е гранитогреса, защото все пак е по-"мръсната" работа, не ми се вижда удачно да се поставя до току-що изциклен и лакиран паркет.

И още един въпрос - двоумя се между теракот и гранитогрес (полиран) за кухнята. Кое е по-удачно за това помещение - кое държи повече топло? Засега съм се спряла на гранитогрес поради две причини - 1) не се чупи толкова лесно, ако се изпусне някоя тенжера върху него и 2) мисля да сложа гранитогрес и в коридора в същия цвят като в кухнята.

Моля, кажете мнението си, другата седмица майсторът влиза вкъщи.
Предварително благодаря!
Виж целия пост
# 1
Първо теракот/гранитогрес - заради влажните процеси, не заради мръсната работа! Т.е. хубаво да изсъхне и тогава слагате паркета. Нека фирмата или майсторът, които ще ви слагат паркета, да измерят прецизно влажността в помещението - от теракота и примерно боядисване на стени влажността може доста да се вдигне.
Нека майсторите на паркета оставят по-голяма "техническа" фуга между паркета и другата настилка, лайсната ще я скрие.

Еднаква настилка в кухнята и коридора е много добро решение - не се създава чувство за "накъсаност" на пространството, осигурява се по-плавен преход между две функционално различни помещения.

Едва ли има същствена разлика между качествен теракот и гранитогрес (при полагане в домашни условия). За мен дилемата по-скоро е полиран-неполиран гранитогрес от гледна точка на поддръжката и т.н., но всеки си има мнение и подход.

Успех!
Виж целия пост
# 2
Първо плочките- при4ините ги е описала косе босе.

Аз вече съм на мнение, че по-добре гранитогрес в кухни и коридори.
За много случаи за скъп и некачествен теракот съм слушала и не ми се рискува като изпусна чаша да се счупи плочката, а не чашата.   
Та аз ще слагам гранитогрес.
Виж целия пост
# 3
Първо теракот/гранитогрес - заради влажните процеси, не заради мръсната работа! Т.е. хубаво да изсъхне и тогава слагате паркета. Нека фирмата или майсторът, които ще ви слагат паркета, да измерят прецизно влажността в помещението - от теракота и примерно боядисване на стени влажността може доста да се вдигне.
Нека майсторите на паркета оставят по-голяма "техническа" фуга между паркета и другата настилка, лайсната ще я скрие.

Еднаква настилка в кухнята и коридора е много добро решение - не се създава чувство за "накъсаност" на пространството, осигурява се по-плавен преход между две функционално различни помещения.


Напълно съм съгласна.
Аз направих същото и се получи чудесно.
гранитогреса е по-дтилен според мен, пак зависи какво си избереш, но гледай да пасне с паркета.
Ще пусна снимки на моя ако искаш.
Виж целия пост
# 4
Не забравяйте да вземете в предвид разликата във височините на паркета с теракота/гранитогреса. Паркета е с височина около 2 см, теракота е с по-малка. Трябва да имате мостра от паркета, когато започвате лепенето на теракота. Това също налага поставянето първо на теракот, а след това на паркета, защото може да се наложи да се повдига пода със замазка.
Виж целия пост
# 5
Момичета, благодаря Ви! Изобщо не се бях замисляла за влажността, която ще се вдигне в помещението от слагането на теракота  Embarassed

А какви са предимствата и недостатъците на полирания и неполирания гранитогрес? Полирания ми харвесва повече, че стои някак по-елегантно, но съм лаик по отношение на подовите настилки, така че ще се радвам да чуя и вашето мнение.

Колко време трябва да се изчака преди да се сложи паркета? Примерно едимн месец в това топло време добре ли е - да използваме отпуската  Simple Smile

zornitsa, много ще се радвам да видя вашето решение!   bouquet
Виж целия пост
# 6
Светла го е казала много добре. Първо се прави гланцовата замазка навсякъде в помещенията, после измервате височината на паркета + настилката която се слага отдолу (ако ще слагате) и с тази получена височина се планира височината на плочките... Това всеки майстор го знае, ама се правят на приятно разсеяни...И у нас е така, макар че лайсната още не е сложена Embarassed - отложихме я за по късно...Таман ме подсети да юркам някого! Сигурно си знаеш, ама да ти кажа - не оставяй нищо за "друг път"! Успех!
Виж целия пост
# 7
Колко време трябва да се изчака преди да се сложи паркета? Примерно едимн месец в това топло време добре ли е - да използваме отпуската  Simple Smile
Изчакайте ако можете около месец, при нас трябваше да бързаме и след като изляхме допълнителна замазка под плочките и ги налепихме, изчакахме около 2 седмици и то когато беше студено. И след няма и месец паркета се надигна от към новата замазка Sad
Виж целия пост
# 8
Не помня колко чакахме, но наши приятели миналата година слагаха паркет. Майстора си носеше едно машнче някакво, което мереше влажноста- два пъти идва, но не била достатъчно ниска. Трябвало да е под .... не помня колко процента. Видя ми се много разумно!
Виж целия пост
# 9
Нормата за влажност на замазката е 2 - 2.5 % , а относителната влажност на въздуха в помещението където ще се поставя паркета трябва да е в рамките на 40-50%
.

Колко време трябва да се изчака преди да се сложи паркета? Примерно едимн месец в това топло време добре ли е - да използваме отпуската  Simple Smile
Изчакайте ако можете около месец, при нас трябваше да бързаме и след като изляхме допълнителна замазка под плочките и ги налепихме, изчакахме около 2 седмици и то когато беше студено. И след няма и месец паркета се надигна от към новата замазка Sad
Не може да се каже със 100 % точност колко да се изчака.По-точно би било да се каже , че трябва да се изчака до достигане на определена влажност. Въпреки това за ориентир може да го сметнете така :
За всеки сантиметър дебелина на положената замазка  по 1 месец чакане.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия