Какво мислите за тази статия? /на английски/

  • 1 461
  • 17
http://www.babymilkaction.org/CEM/compjune03.html#1

Нямам време да превеждам статията в момента, но накратко -разказва се за световна компания, която нарушава правилата на СЗО като рекламира и промотира изкуствените млека по неподходящ начин в африканските страни. Асоциира се даването на добавката с утоляването на жаждата и добрия й ефект срещу диария и т.н Т.е, дава се на майките подвеждаща информация, която за страните от Африка е особено вредна - излишно е да се споменава, че при жегите, мръсотията и немотията там няма по-добра храна от майчината кърма.

По-надолу в статията има пример и от България където се рекламира каша Синлак за 4 мес. възраст. Коментарът е, че в останалите европейски страни където има строго установени правила кашата се дава при навършени 6 месеца.
Виж целия пост
# 1
Не я четох статията, но се сетих, че когато аз захраних точно с тая каша Нестле Синлак (миналото лято), на кутиите върху мястото, където пишеше "над 4 месеца", беше залепена лепенка с поправка "над 6 месеца"...
Виж целия пост
# 2
Мда,и аз съм попадала на подобни статии - даже масови такива кампании е имало някъде 70-те години по африканските държави,вследствие на което измрели като мухи огромен брой дечица и е създаден този кодекс,забраняващ рекламирането на заместители на майчиното мляко.Най-големият нарушител на кодекса е добре известната компания Нестле и в много от сайтовете за кърмене има призиви за включване към бойкота срещу нея от страна на кърмещите мами.
Виж целия пост
# 3
Цитат на: hedra
Мда,и аз съм попадала на подобни статии - даже масови такива кампании е имало някъде 70-те години по африканските държави,вследствие на което измрели като мухи огромен брой дечица


 Shocked от какво са измрели
Виж целия пост
# 4
От диарии и чревни заболявания вследствие на лошата вода и нехигиеничното приготвяне на формулата( отделно едно такова подозрение,което имам,че така компаниите са се отървавали от непродадената стока с вече изтичащ или изтекъл срок на годност - те хуманитарните помощи обикновено са от такъв род) - там неслучайно кърмят до 3 години поне,кърмата предпазва малките от такива работи.Обаче не само по Африка,а и в голяма част от Азия формулата има статус - не толкова,че е особено здравословна,а просто е символ на богатство и просперитет - щом можеш да си позволиш да си храниш детето с купено и научно мляко Simple Smile Един вид кърмата е за селяндурите и простаците Mr. Green
Виж целия пост
# 5
Ужас
Виж целия пост
# 6
А какво да кажем тогава за пюренцата на Хип, които почват от 12 седмици? Аз като почнах да захранвам към 6 месеца и поисках от тях, ме изгледаха като изкопаемо, че ги взимам за толкова голямо бебе. Наистина става дума не за нуждите на бебетата, а за маркетингови трикове, както ясно се казва в статията. Когато бяхме на 4-5 месеца, имаше серия каши за над 4 м., и човек естествено си мисли, че е редно да дава, въпреки че кърмата стига. Колко ровене тогава да намеря каша без захар, без мляко, без глутен, без... А то трябвало просто без каша.

Чела съм също, че компаниите за детски храни плащат на АГ болници и педиатри, за да рекламират на майките определен продукт: затова и ги наричат не GP, a JP (jackpot). Не знам дали у нас е точно така, но знам, че непрекъснато има срещи, семинари, безплатни тестери, че дори екскурзии се организират за лекари у нас от фирми, които искат да наложат своя продукт (говоря изобщо, не конкретно за бебешките храни). След здравната реформа лекарите ги направиха бизнесмени и рекламни агенти. Хайде сега, майчета, вървете и питайте личния си лекар коя марка изкуствено мляко е най-добра за вашето дете: отговорът ще зависи не от нуждите на вашето дете, а вероятно от компанията, зарибила вашия личен педи, може би и без той/тя да се усети.
Виж целия пост
# 7
Цитат на: emem

 Хайде сега, майчета, вървете и питайте личния си лекар коя марка изкуствено мляко е най-добра за вашето дете: отговорът ще зависи не от нуждите на вашето дете, а вероятно от компанията, зарибила вашия личен педи, може би и без той/тя да се усети.


Не винаги е така, не съм съгласна. Нашата педиатърка първо препоръчва кърменето, и ако има нещо, както беше при мене, беба не наддаваше добре, препоръча формула, съобразена с проблема, т.е. за деца с проблемно тегло. Не мисля, че тя има договор с тази фирма. На моя приятелка беше препоръчала друга формула, на друга фирма, защото тя имаше друг тип проблем.
Виж целия пост
# 8
Цитат на: evpraksia
Не винаги е така, не съм съгласна. Нашата педиатърка първо препоръчва кърменето, и ако има нещо, както беше при мене, беба не наддаваше добре, препоръча формула, съобразена с проблема, т.е. за деца с проблемно тегло.
Естествено, че не е винаги така. Не случайно казвам, че не съм чула конкретно за бебешки храни да процедират така. Просто искам да кажа, че често се случва лекарите да се водят от икономически интереси, а не от интересите на пациента. А много майки приемат казаното от педиатъра като чисто злато.
Виж целия пост
# 9
Ето статията, поради което изказвам предположението, че вероятно и у нас се практикува това - поне при някои доктори. Съжалявам, че е на английски, но нямам време да я преведа (От Breastfeeding.com мисля че я бях копирала):

Pakistani Doctors get Commission for recommending Formula
Once again, Baby Milk Action informs us of rather questionable marketing practices by Nestle' and other formula manufacturers. The following is from a report that describes how infant formula manufacturers paid doctors commissions for recommending formula.  

Covert operations
"Of 96 doctors, 71 said they received samples from Nestlé. Thirty-seven of these had received Cerelac samples, six Nestlé Rice (Nestum) and five Neslac. Fourteen doctors said they had received Lactogen samples during the last three months. 28 were receiving Moringan samples. Twenty doctors reported receiving samples from Abbott and 16 from Meiji. There were another 20 claims of receiving free samples from Nutricia, Mead Johnson, Snow Brand and Wyeth. A former area manager of an infant formula company revealed, "Lucrative hospitals and doctors are known as JKs or jackpots among company circles. These are 'purchased' by companies for up to US$5,000, after which the doctor or hospital is bound to recommend the company's formula for six months or one year, depending upon the deal. Mission Hospital, Multan is a 'Lactogen hub.' The deal is a 20% cut to doctors for every tin recommended." A former Nestlé representative told The Network in an interview that they were told repeatedly by the management that one prescription of Lactogen ensures the company a profit of Rs. 50,000 (US$1,250)."

Nestlé employee speaks out
"Pakistan has the highest infant mortality rates (IMR) in Southeast Asian region. This high IMR is attributed mainly to diarrheal diseases, the ever-increasing incidence of which is due to a growing trend of bottle-feeding. For this, the baby food manufacturers are the main culprits as they make use of all kinds of unethical marketing practice to convince mothers to initiate artificial feeding. I, as a former employee of Nestlé Milkpak Ltd., have been a part of this malpractice, but a stage came where I could not bear it any more and ultimately decided to quit this company."
- Syed Aamar Raza, Ex-employee, Nestlé Milkpak Ltd., Sialkot
Виж целия пост
# 10
Естествено, че получават!
От два лекарски кабинета имам инфо:
В кабинета на педиатърката ми:
-- метър за стена на Нестле
-- хладилна чанта за ваксини от някаква фирма за ваксини
-- стенен часовник от фирма за сироп за гърло
-- мостри на чайове и каши в пакетчета (Хип и Нестле)
-- картини-снимки за стена от лекарствена фирма
-- лепенки за стена Фризо
-- играчки Хип
и други

В кабинета, в който свекърва ми работи като детска сестра:
-- стерилни бъркалки за гърло във фирмена кутия
-- мостри на каши и чайове (Хип)
-- играчки хип
-- надуваема жаба Проспан
и други

Не казвам, че тези "подаръци" задължават педиатъра да изпише това или онова... Но е факт, че когато имах проблем с наддаването на детето, педиатърката препоръча млека Фризо, а не някаква друга марка.
--
Виж целия пост
# 11
На една от последните ни консултации докато обличах детето педиатърката викна една рекламна агентка,чакаща пред кабинета, за да спести време. Та изслушах началото на възхвалата на новото адаптирано мляко HIPP, специално пригодено срещу запек. Предложи да й остави мостри и после да мине за да разбере отзивите...
Виж целия пост
# 12
Освен това не само ДжиПи-тата са на този принцип. Аптеките също са зарибени от всякакви промоции и продават това за което имат най-големи отстъпки или това, което им е промотирано по един или друг начин. Пример : Поръчват еди колко си количества от дадено лекарство /което след това естествено трябва да се продаде/ и получават престилки, тефтери, ел.уреди, бижута и т.н. И затова като влезнеш в аптеката и питаш - кое е най-доброто за гърло ти препоръчват фирмата Хикс - просто трябва да си продадат количествата и това е. Затова аз никога не се доверявам на препоръка от аптекар. Купувам това за което съм чула от други хора, които знам, че ми го препоръчват чистосърдечно, а не защото имат полза от това.
Виж целия пост
# 13
Цитат на: emem
А какво да кажем тогава за пюренцата на Хип, които почват от 12 седмици? .


Imam priatelka w Germany - tam na Hipp NE pishe ot 12 sedmiza ......
Marketing - i saotvetnite etiketi spored pazara .
Izvinete za latinizata , ama nesto se e skapal kompa  0
Виж целия пост
# 14
Цитат на: emem
А какво да кажем тогава за пюренцата на Хип, които почват от 12 седмици? .

За пюренцата на Хип които се продават в Германия - ами пише след 4 месец, след 6 месец, след 8 месец
Първите са само с един, най много 2 зеленчука или месо с един зленчук
Вторите са с повече съставки
третите са като вторите по състав, но вече с малко количество подправки от типа магданоз, лук и риган и като разлика е че има по едри парченца да се учат децата да дъвчат.
Тези които се продават в България са продукция на Хип в Унгария и според мен тая разлика в етикетите идва от Унгария и техните изисквания
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия