Агресия в детските градини ... или май просто вече е навсякаде ?

  • 7 960
  • 65
Започвам темата , защото вчера за пореден път / почти всеки ден да не кажа/ дъщеря ми се прибра със насинено око. Едно дете хвърлило камък и " без да иска" точно в окото я ударило. Учителките направо си казват , нямало какво да направят те -  "децата били много и се борели за пространство ", това беше отговора , вече ме е страх че ще може да я осакатят - незнам защо но все около очите някаде я удрят - блъснали я и се ударила до окото на ръба на леглото ...
Мислите ли че е основателно да се притеснявам и как би трябвало да реагирам - гадното е че дори една превръзка или лепенка не и слагат когато е нужно - имаше една дълбока рана, пълна с пясък която забра защото неможах да почистя, дори със зверско търкане вечерта като я взех " на сезалчето от коша за играчки се ужулила била", а не беше хич ужулване а дълбока порезна рана  ooooh!
Ох, дано някой да не си помисли, че съм някаква дребнава и заядлива , но наистина започна да ме е страх и вчера вечерта дори се мислих как да постъпя правилно...
Виж целия пост
# 1
И в градината на Иво забелязвам, че децата постоянно се пердашат, а госпожите, общо взето, нехаят. Когато са вътре, в стаите, може би някак си по-успяват да обхванат децата с поглед, но когато са навън-не. Когато отивам да взема Иво, гледам какво правят. Госпожите седят по пейките, откровено са с гръб към част от децата (само веднъж видях как една госпожа си беше взела столче и седеше в "центъра на събитията") и не виждат много от нещата, които се случват.
Почти винаги виждам как някое дете налага друго. И никой не вади никаква реакция. Да направят забележка, да ги разтърват...... няма такива неща.
Бях писала преди време в темата за лошите деца за това как едно дете пред очите на госпожата се качи на една катерушка, ритна Иво (който играеше клекнал вътре в нея) 2 пъти по главата и слезе и тя не направи нищо. Видях какво стана, защото точно тогава отивах да го взема и бях на 10 метра от катерушката, но все пак-достатъчно далече, за да се намеся на момента. След като госпожата изобщо не реагира, аз се скарах на детето. А тя ми се заоправдава, че те нямали право да се карат. Абе-не искам да се кара. Аз тогава реагирах емоционално и даже малко се червя като се сетя как овиках онова дете. Но пък изобщо да не трепнеш, да не му дадеш каквато и да е индиция на детето, което удря и бие, че постъпва нередно-това е прекалено.
Нямало какво да направят..... как така няма? Наистина, на моменти се чудя, учителките какво точно мислят, че влиза в задълженията им?
Виж целия пост
# 2
 Shocked Ужас!  Изобщо не бива да си мълчиш?!? Ако трябва всеки ден ще се разправяш с госпожите, да не говорим, че е най-добре и към директорката да се обърнеш. Ако искахме децата ни по този начин да се борят за пространство, щяхме да ги пускаме директно в джунглата, а не на ДГ. Не знам, но за 2 години дъщеря ми точно 2 пъти се е оплакала и то откакто е в дежурната градина/ от 1 месец/. Няколко дена подред 2 момченца не и давали да спи, пречели и и я дърпали. Казала на госпожата, ама те продължавали. Викам си така ли - още на 3-тия ден говорих много сериозно с въпросната госпожа и повече не се е повторило. Нали за това са там тия госпожи? Наистина децата са много, но начин има. И то нашата случка си е дребна, не е кой знае какво, но няма да позволя да ми тормозят детето. Не си мълчи в никакъв случай!
Виж целия пост
# 3
Имали сме подобни проблеми и ние в ДГ, разбира се. Имаше едно момченце, което беше като бясно зрерче, посягаше на всички. Говорих и с мойка му и лично с него. Поне към моя син агресията му понамаля, явно беше от типа, на който все още можеш да повлияеш. Сега, в училище, имаме един първокласник- съученик, 80 кг., който се хвърля по децата. И с него съм говорила и пак резултатът беше, че поне на моя син не посяга. Опитвам се да реша нещата "на парче", понеже не мога по друг начин- нямам сили, време, а и право да превъзпитавам чуждите деца. Е, не ги бия, просто говоря с тях и им казвам, че при следваща проява разговорът ще е с родителите, както и постъпвам в действителност. За този, дебелия, съм се оплаквала и на учителката, която вече разговаря с майката. Ще видим до година как ще е, но при всички случаи не се каня и никога не съм оставяла нещана на самотек. поне що се отнася до моите деца не смятам, че след като държа те да не посягат нямам право да изисквам и насрещна реакция.
Виж целия пост
# 4
Дъщеря ми не е била удряна в ДГ. Посещава частна такава. Явно причината не е в децата, а в учителите, защото при добро желание може и без агресия. Но явно на много от госпожите им липсва мотивация или са неспособни да се справят с големия брой деца. А за децата важи с пълна сила поговорката "Кучето скача според тоягата".

krissie, аз бих говорила доста остро с възпитателките. Ясно е, че като цяло надали ще се промени нещо, но поне евент. биха могли да обърнат конкретно внимание на дъщеря ти.
Виж целия пост
# 5
Много пък интелигентни и начетени, че чак малтусианки се извъдиха тия лели: борели се за пространство... Човек направо да се чуди как да реагира на тая им реплика.
Какво пространство... Борят се за внимание от страна на учителките, които явно седят и чакат да им мине смяната.
Аз бих поговорила с други майки - и бихме отишли до директорката...
Виж целия пост
# 6
И ние си имаме"агресивни",дечица,но до сега нямаше проблеми,а моите като са двама се защитават и другите много не смеят да ги закачат,но отскоро има ново дете ,което бие всички наред.Децата ми се оплакваха,но аз мислех че преувеличават,както друг път се е случвала,но присъствах на сцена ,в която въпросното дете беше застанало срещу други 6 деца ,вкл.и моите и раздаваше много здрави шамари.Тъй като бях там успях да го спра ,но чак  след три забележки и последвало дърпане на ръката,моето присъствие по никакъв начин не го спря,извиках госпожата и тя ми каза -"Ох какво да го  правим,знаем ,че бие децата ама....".
 За мен госпожите са просто нехайни,при положение,че знаят какво прави едно дете и не го наблюдават стриктно.
Виж целия пост
# 7
Цитат
Pyrvo iskam da se izvinq za latinicata(i men me drazni), no v momenta sam v zala i nqma kak da prevkliucha na kirilica.
Iskam samo da vi kaja, che agresiqta ne e navsqkyde. Zapisah dvegodishnata si dyshterq (dori beshe na godina i 10 meseca, kogato q vzeha) v detska gradina na selo. Tq imashe zapazena data v edna detska qsla v grada, no sled 2 sedmici poseshtenie na detskata gradina na selo, veche bqh ubedena, che nqma da q mestq.
Na selo imat obshto 16 deca, vsichki sa v edna sborna grupa, no im obryshtat mnogo vnimanie i ne im pozvolqvat da se biqt. Po moi nabliudeniq, samite deca ne sa agresivni. Moje bi zashtoto na selo jivota e po-spokoen i decata nqma ot kakvo tolkova da se iznervqt.
Skoro se vidqhme s edna nasha rodnina, koqto jivee v Sofiq. Tq se oplakvashe, che neinoto momichence stanalo mnogo agresivno v detskata gradina (to e na malko poveche ot 3 godini). I dvete se chudehme koe e po-dobre, zashtoto na moeto momiche edva li zanapred shte mu e ot polza da byde dobrichko i da se razdava(kakto obicha da pravi).
Az lichno pozvolqvam na dyshterq si da se zashtitava, kogato q udarqt ne q spiram da otvyrne. Samo ne i razreshavam da posqga pyrva, no tq mnogo rqdko go pravi.
Neznaq kakvo da kaja v zakliuchenie. No v nikakyv sluchai ne moga da opravdaq izkazvaneto na gospojata che "decata se borqt za prostranstvo" - ot edna strana to si e taka, no ot druga - nie zatova si ostavqme decata pod nadzora na vyzrastni hora, pri tova pedagozi. Ako gospojata nqma nujniq avtoritet i ne moje da se spravi s decata, qvno vyobshte ne i e tam mqstoto - az takova neshto ne sam vijdala.

Първо искам да се извиня за латиницата(и мен ме дразни), но в момента съм в зала и няма как да превключа на кирилица.
Искам само да ви кажа, че агресията не е навсякъде. Записах двегодишната си дъщеря (дори беше на година и 10 месеца, когато я взеха) в детска градина на село. Тя имаше запазена дата в една детска ясла в града, но след 2 седмици посещение на детската градина на село, вече бях убедена, че няма да я местя.
На село имат общо 16 деца, всички са в една сборна група, но им обръщат много внимание и не им позволяват да се бият. По мои наблюдения, самите деца не са агресивни. Може би защото на село живота е по-спокоен и децата няма от какво толкова да се изнервят.
Скоро се видяхме с една наша роднина, която живее в София. Тя се оплакваше, че нейното момиченце станало много агресивно в детската градина (то е на малко повече от 3 години). И двете се чудехме кое е по-добре, защото на моето момиче едва ли занапред ще му е от полза да бъде добричко и да се раздава(както обича да прави).
Аз лично позволявам на дъщеря си да се защитава, когато я ударят не я спирам да отвърне. Само не и разрешавам да посяга първа, но тя много рядко го прави.
Не зная какво да кажа в заключението. Но в никакъв случаи не мога да оправдая изказването на госпожата че "децата се борят за пространство" - от една страна то си е така, но от друга - ние затова си оставяме децата под надзора на възрастни хора, при това педагози. Ако госпожата няма нейния авторитет и не може да се справи с децата, явно въобще не и е там мястото - аз такова нещо не съм виждала.
Виж целия пост
# 8
Много пък интелигентни и начетени, че чак малтусианки се извъдиха тия лели: борели се за пространство... Човек направо да се чуди как да реагира на тая им реплика.
Какво пространство... Борят се за внимание от страна на учителките, които явно седят и чакат да им мине смяната.
Аз бих поговорила с други майки - и бихме отишли до директорката...
Да, явно много ги разбират тези неща, а как не се сещат, че трябва да пречет на децата да смятат, че с бой ще си завоюват въпросното пространство. Ужас!

Говорете с директорката, не е нормално! А и няма ли сестра в тази градина?!
Виж целия пост
# 9
Аз бих се притеснила много при такава ситуация  Rolling Eyes Но и много сериозно щях да поговоря с възпитателките или лелите или каквито и там да са , защото офисът ми е до детска градина и всеки ден ги наблюдавам как нехаят , люпят семки и не поглеждат децата , камо ли да се намесят.
В крайна сметка не ги даваме там , за да се оправят сами и да дивеят без надзор .Може да се случи нещо наистина опасно / да не дава Господ / .
Виж целия пост
# 10
Насинено око, порезна рана...това е много сериозно. Това не е просто резултат на детска игра и невнимание, а на учителско нехайство.
Аз бях от другата страна-около два месеца търпях оплаквания от детето си,ч е е агресивно и "пребива" децата. Оказа се, че съвсем не ги пребива и до кръвопролития не се стига...И сега е едно от най-добрите деца.  Sunglasses
В групата имат деца, които бяха доста агресивни. Госпожите не спряха да се оплакват на родителите им и да говорят за това, докато децата не "мирясаха".
Факт-госпожите забелязваха тия нещя, и ги докладваха.
Грешката е в госпожите.
krissie, не си заядлива и дребнава. Постави въпроса ребром. Говори и с директорката. Това не са безобидни неща!
Виж целия пост
# 11
Това което бих направила  още на другия ден купувам лепенки, кислородна вода ,реванол.... неща от първа необходимост. Възможно е да нямат. Бих говорила и с двете госпожи . Не ми се вярва да не обърнат внимание. Ако всичко продължи въпреки това ,би разговоряла с директорката!
Виж целия пост
# 12
И аз не мога да се справя с агресията в детската градина на сина ми. В групата имат едно момче, което още от 1-ва група създава проблеми на всички деца. Стигна се до там , че синът ми не искаше да ходи на градина от страх, че той ще го бие. Говорих с госпожите, но те само ми се оплакаха от него и от родителите му и че не знаели как да постъпят с него. Говорил лоши думи в градината - към госпожите се обръщал с толкова гадни думи, че ме е срам да ги пиша. Всички деца в групата плачели от него. Кажете ми това отговор от педагози ли е?   #Cussing out Сега са вече в четвърта група и нещата продължават. Преди две седмици синът ми се оплака, че въпросното момче и още две други са искали да сипят пясък в ухото му - двете го държат, а третото да пълни ухото с пясък. Добре че госпожата видяла и се спасил.  #2gunfire  #2gunfire  Поне веднъж госпожата е реагирала адекватно. Побеснях и още съм бясна , но и безсилна. Това вече е страшно - деца, които са поверени на детско заведение са в опасност от агресията на други деца. Ами какво ще стане когато са на училище и на улицата?
Виж целия пост
# 13
Мен би ме притеснило това, че не почистват раните. Не толкова насинено око оли порязване - децата, колкото и да ги гледаме и да се опитваме да ги пазим пак се нараняват. И дори учителките да внимават повече пак ще има пострадали деца.

 Аз на твое място бих ги помолила да се грижат за  почистване на раните. АКо пак се случи да не са направили нищо (в случай, че детето се нарани) бих се обърнала към директорката
Виж целия пост
# 14
Говорих с госпожите, но те само ми се оплакаха от него и от родителите му и че не знаели как да постъпят с него. Говорил лоши думи в градината - към госпожите се обръщал с толкова гадни думи, че ме е срам да ги пиша. Всички деца в групата плачели от него. Кажете ми това отговор от педагози ли е?  

За съжаление явно родителите на въпросното дете имат огромен принос за агресивното му и меко казано безобразно поведение, след като самите учителки дигат рамене знаейки за проблема. Но също така съм съгласна, че трябва да има повече контрол от страна на възпитателките.
След години, когато станем бабички, ще се възмущаваме от възпитанието на днешната младеж, за което сме отговорни изцяло ние.
Цялата тази ситуация е много деликатна и отговорна, самите учителки в ДГ явно не осъзнават, че те са там, за да доизграждат децата като личности, а не просто, за да имат надзор. Защото колкото и да се опитваме да създаваме нормални хора, пращайки някъде, където нехаят за възпитанието им ние си тъпчем на едно место.
Моето дете е доста щуро и имаше период, в които често си позволяваше да удря децата. С много търпение и обясняване от моя страна не си позволява да удря никое дете. Не знам обаче, когато го пратя на ДГ какво ще остане от моето възпитание.
За изграждането на едно по-нормално бъдещо поколение не са отговорни само родителите, а и учителките в ДГ и в училищата. А системата ни е толкова скапана, че просто ме е страх да си помисля какви ще станат нашите деца или поне част от тях.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия