Питане за детски и болнични

  • 2 428
  • 4
Здравейте!
Този месец трябва да подам декларация за детски. Днес ходих до социалните да си взема бланка и да попитам какво е необходимо да представя като документи. Тъй като болничните от Нова година се изплащат от НОИ, то питах, от там ли да искам документ за сумата на болничния ми. Служителката ми отговори - "Не, ние тук на място ще проверим. Донесете си другите неща, болничният на място ще го допишем."
Та въпросът ми е - така ли е по регламент? Защо аз да не мога да си взема справка от НОИ? Какво толкова тайно имат? Аз така няма да мога да си попълня декларацията и ще се бавим там да смятаме. А да не съм само аз, ако на всеки му смятат там нещата, то представям си каква опашка ще стане. Имам съмнения, че нещо не е наред. Затова питам тук. Някой минал ли е по този път?
Виж целия пост
# 1
за съжаление, аз не съм подавала подобна молба и не съм наясно.
може би от АСП имат връзка с НОИ, за да проверяват нещата директно  Rolling Eyes
ако е някой е наясно да се включи  Praynig
Виж целия пост
# 2
Няма нищо тайно в изчисленията. Всеки, който желае, може да си подаде молба в НОИ и да получи подробна справка с изчисленията си.
Информацията за изплатените суми по болнични листове се подава директно от НОИ на социалните, за да ви спестят едно разхождане до НОИ. Това е направено за ваше улеснение, за да не ви се налага да взимате още едно удостоверение. А не е направено, защото изплатените суми са тайна.
Вие няма да се бавите с попълването на декларацията. Ще си я попълните по справката, която работодателя ви е издал. За месеците, през които сте била в болничен, доходът ви от работодател ще е 0. В последствие от социалното ще си прибавят и дохода от болничните ви. Никой нищо няма да ви смята, защото сумите се взимат на готово. От НОИ вече са ги сметнали. Така че, не очаквайте някакво забавяне заради това.
А иначе, както вече обясних, справка от НОИ можете да си вземете, но за лично ползване. За подаване на документите за детски не ви е необходима.
Виж целия пост
# 3
Благодаря за изчерпателния отговор, ZinaStbouquet
Успокоих се.
Но нали работодателят също плаща единия ден от болничните, то тогава графа болнични май няма да е празна. Но това са подробности, ще видя като си взема справката.
За сметките имах предвид не да смятам колко ми е болничния, а нали се събират всички доходи, а след това се делят на месеците и накрая се събират всички.
Виж целия пост
# 4
Благодаря за изчерпателния отговор, ZinaStbouquet
Успокоих се.
Но нали работодателят също плаща единия ден от болничните, то тогава графа болнични май няма да е празна. Но това са подробности, ще видя като си взема справката.
За сметките имах предвид не да смятам колко ми е болничния, а нали се събират всички доходи, а след това се делят на месеците и накрая се събират всички.

През първия ден от болничните работодателят заплаща възнаграждение, а не обезщетение. Така че, заплащането за този първи ден ще си ви е като заплата. Освен това при болничен за бременност и раждане няма първи ден за работодателя.
Мисля, че изчисленията не се правят на момента, а се правят в последствие, като ако нямате право на помощи за отглеждане на дете, ще получите отказ на молбата. Поне така трябва да е. Не съм сигурна как точно се процедира, защото не съм подавала такава молба, но това съм чувала от наши служителки.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия