Забранява ни се да пазаруваме в Интернет!

  • 1 901
  • 30
Моля подкрепете петицията! Скоро само от БГ няма да можем да си купим нищо през Интернет!

http://www.petitiononline.com/stop53/

Над 3 милиона са българските потребители притежаващи кредитни и дебитни карти според последната статистика на Борика, но на практика същите тези 3 милиона няма да могат да си купят нищо с тях в интернет, поне не и в България. Това ще е ефекта от поредната недомислица в родното ни законодателство, която ще принуди българските и чуждестранните онлайн магазини да преустановят дейността си на територията на страната. Това ще се случи благодарение на Закона за защита на потребителя, Глава четвърта - Търговски практики и способи за продажба, Раздел II - Договор за продажба от разстояние, чл.53, който гласи: „Доставчикът няма право да изисква или да приема авансово плащане преди изтичане на сроковете по чл. 55”. Или с други думи казано забранява на потребителите да заплащат стоката поръчана по интернет преди да са изтекли 7 дни от получаването й, дори и ако те искат да платят. И ако по някаква случайност те все пак платят, като например преведът парите за поръчката си по банковата сметка на търговеца, то те веднага го поставят в ролята на законо нарушител, макар и неволно.
Виж целия пост
# 1
Мисля си дали тази промяна няма общо със случаите, в които за платена един вид стока купувачът е получавал друг вид стока с по-ниска цена, като разликата в цената не му е била взстановявана?
Виж целия пост
# 2
Мисля си дали тази промяна няма общо със случаите, в които за платена един вид стока купувачът е получавал друг вид стока с по-ниска цена, като разликата в цената не му е била взстановявана?
...или с многобройните случаи на пазаруване с чужди кредитни карти? Laughing
Виж целия пост
# 3
Няма да подкрепя петицията.

Намирам тази мярка за разумна и защитаваща потребителя.


Ако онлайн-търговците са сериозни, ще намерят начин да се съобразят  и ще се научат да уважават първо клиентите си, а след това собствената си изгода.

Ако искат да богатеят за чужда сметка, просто ще угаснат.
Виж целия пост
# 4
Реално има връзка с много злоупотреби, но те трябва да бъдат наказвани, а не с един закон да се забрани търговията в Интернет от БГ. Сайт, който иска да съзаде име и държи на"дълъг живот" в Интернет никога няма да си позволи подобно нещо... аз лично често си купувам книги и до сега не съм има оплаквания.
Но с този закон, който трябва да бъде приет в петък.... ще си подсъдна само затова, че си си купила нещо от Амазон - който са много порядъчни - само защото си извършила "авансово плащане" как ти се сртрува това? Купуваш си последната книга на еди кой си .... защото в БГ ще излезе след 2 години иииии хоп! могат да те осъдят??!
Виж целия пост
# 5
 newsm78
Явно нещо чета грешно...
Не прочетох, че купувачът няма право да плаща авансово и търпи наказателна отговорност...
 Thinking
Стори ми не нещо от рода, че продавачът е ограничен в исканията си.
В крайна сметка Амазон.ком съобразяват ли се с българското законодателство?
Трябва да чета по-внимателно друг път
Виж целия пост
# 6
Цитат
Явно нещо чета грешно...
Не прочетох, че купувачът няма право да плаща авансово и търпи наказателна отговорност...

Точно тава е идеята, че потребители си патят, а като има забрана за търговците кои от тях ще остане тук.... да ти кажа, те малко ме итересуват, аз гледам моите права да се спазват, но.... представете, че можете да купите дадено лекарство само онлайн и с "авансово плащане чрез кредитна карта" което в БГ го няма, а то е важно за ваши близки или за вас??? Какво става тогава? Престъпник ли си??? Според този закон е така....
Виж целия пост
# 7
И аз гледам моите права да се спазват и ми се е случвало да ми подменят стока, а сайтът да изчезне през това време. От тази гледна точка подкрепям тези промени - все пак аз съм потребител.

Колкото до самите сайтове - би трябвало да има възможност при плащанията - не съм запозната детайлно с това - предпочитам плащане на ръка.

А за да не говорим наизуст можеш ли да копнеш и въпросния чл.55?
Виж целия пост
# 8
да купите дадено лекарство само онлайн ......................Какво става тогава? Престъпник ли си??? Според този закон е така.... [/b]
1. Продажбата на лекарства по Интернет е забранена, доколкото ми е известно Laughing
2. Нарушаването НЕ на всяка норма те прави престъпник, спокойно Simple Smile

По конкретния проблем нямам още мнение, трябва повечко да се почете...
Виж целия пост
# 9
Айде моля, не ставайте смешни. Амазон не теглят авансово или поне аз не съм попадала на такава фирма там.
Пари от картата ми се теглят, след като куриерската служба удостовери, че доставката е извършена.
Даже няма да си направя труда да чета смехотворната петиция.
Виж целия пост
# 10
Моля подкрепете петицията! Скоро само от БГ няма да можем да си купим нищо през Интернет!

http://www.petitiononline.com/stop53/

Над 3 милиона са българските потребители притежаващи кредитни и дебитни карти според последната статистика на Борика, но на практика същите тези 3 милиона няма да могат да си купят нищо с тях в интернет, поне не и в България. Това ще е ефекта от поредната недомислица в родното ни законодателство, която ще принуди българските и чуждестранните онлайн магазини да преустановят дейността си на територията на страната. Това ще се случи благодарение на Закона за защита на потребителя, Глава четвърта - Търговски практики и способи за продажба, Раздел II - Договор за продажба от разстояние, чл.53, който гласи: „Доставчикът няма право да изисква или да приема авансово плащане преди изтичане на сроковете по чл. 55”. Или с други думи казано забранява на потребителите да заплащат стоката поръчана по интернет преди да са изтекли 7 дни от получаването й, дори и ако те искат да платят. И ако по някаква случайност те все пак платят, като например преведът парите за поръчката си по банковата сметка на търговеца, то те веднага го поставят в ролята на законо нарушител, макар и неволно.
Абе mihaella77 ти нас за балъци ли ни вземаш тук, или нещо майтап си правиш. Ти със сигурност си свързана с т.нар. "интернет магазини". Как искаш от нас потребителите да протестираме срещу нещо което изцяло ни защитава от недобросъвестни продавачи в интернет. Явно за съвсем малоумни ни вземаш. С две думи да обясня как стоят нещата до сега и как се предлага да бъдат за бъдеще. Значи сега какво става - поръчваш си нещо от някой интернет магазин и си принуден да го платиш авансово за да ти го пратят. След като платиш остава да се молиш на Господ при теб да пристигне това което си поръчал което не винаги е гарантирано. Всъщност нищо не ти гарантира какво ще получиш след като си платил. Точно за това се предприемат тези мерки с това изменение на закона за да бъдат защитени обикновените хора като нас. Т.е. плащаш си като получиш стоката и ако си доволен от това което си получил както трябва и да бъде.  Какъв е проблема на интернет магазините - те ще си получат парите след като доставят стоката. Не виждам тук защо трябва да протестирате. Ако доставяте навреме и качествени стоки ще си получите парите. Ако сте мошеници - няма да получите пари. Това е.
Виж целия пост
# 11
Тъй като явно много хора не разбират същността на въпроса, ще се опитам да обясня съвсем нагледно. Тук в сайта има линк към магазин за детски аксесоари, дрешки и други. Ако влезе в сила промяната в закона, на магазина ще бъде забранено да взема пари, докато не извърши доставката до клиента + трябва да минат 7 дни. Мислите ли, че магазинът ще продължава да работи? Нека, ако има представител на ДаНет.бг и той да се изкаже, за да видите, че проблемът засяга не само  търговците, но и потребителите.
Виж целия пост
# 12
Аз виждам само, че законът ме защитава. А търговците със сигурност ще намерят начин да си продължат търговията, съобразявайки се със закона. Тези, които спрат да работят, ще отворят ниша на по-умните, но съм сигурна, че интернет търговията в България няма да умре.
Няма да подкрепя петицията.
Виж целия пост
# 13
 borisfx беше достатъчно красноречив и изчерпателен, не виждам смисъл да продължаваме с темата.
Виж целия пост
# 14
да купите дадено лекарство само онлайн ......................Какво става тогава? Престъпник ли си??? Според този закон е така.... [/b]
1. Продажбата на лекарства по Интернет е забранена, доколкото ми е известно Laughing
2. Нарушаването НЕ на всяка норма те прави престъпник, спокойно Simple Smile

По конкретния проблем нямам още мнение, трябва повечко да се почете...
Забранена  е продажбата на определени лекарства( опиати и прочие такива) иначе ако се разтършуваш в нета има  стотици хиляди онлайн аптеки предлагащи напълно легално лекарства.Аз така намерих на моята майка едно немско лекарство за паркинсон което и беше предписано от ЛЛ и изрично и беше споменато че  в Бг няма да го намери..Хеллоууууу аз ли съм тъпа или нещо не се връзват нещата?- от къде да си  го купи ако не Интернет? newsm78 newsm78 newsm78
Вили
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия