Проблем със спането в яслата.

  • 774
  • 7
Проблемът ни е следния. Светозар, който в понеделник направи 2 год., откакто се е родил не желае да заспива по друг начин освен на цицата. Никой не е могъл да го приспива освен мен, като повече от година  съм го приспивала по час, час и нещо, понякога и по 3часа. Виждам, че му се спи, нервен е, превъзбуден, но не ни не. Според мен е до темперамент и нервна система, а  и по принцип трудно приема промените. Коствало ми е много усилия въобще да го накарам да спи на обяд. Искам да подчертая, че той има нужда от следобеден сън, просто не винаги може да се отпусне и заспи. Висял ми е на цицата буквално часове. На 1г. и 10 месеца, преди да го дам на ясла не даваше никакви признаци за отбиване. Сучеше и по 10 пъти в денонощието. За съжаление не мога да си позволя още 1г. отпуск и трябва да го дам на ясла. Реших да го пратя юни месец, въпреки че от 20 юли почиват и въпреки варицелата в градината. Знаех, че ще свикне изключително трудно, а за спането въобще и не ми се мислеше.
Първата седмица не спря да реве и повръща през цялото време. Втората ревеше силно само като го водех, намали и повръщанията.  В края на седмицата попитах дали не е време да спи- те казаха, че е много рано и да се изчака и следващата седмица. Третата седмица въобще не рева, но в петъка се разболя от ангина. 4-тата седмица изкарахме вкъщи и чак на петата във вторник се навиха да го вземат на обяд. Убеждаваха ме, че всичко ще е наред и няма да има проблеми, но аз смятах, че ще реве. Така и стана, но докато в началото реването не им пречеше сега не е така, защото и другите деца не могат да спят. Два дена го водих и си го взимах в един часа. Казаха, че даже се уплашили, толкова силно и дълго ревал. Казвал си е най-вероятно, че иска и цици, защото имаше намеци от сорта: "Той точно как заспива с вас?" и "Не му трябва шишето с вода, той друго си иска" Също така казват, че остава още 1 седмица до почивката и  че есента пак щял да реве- било безсмислено да го мъчим. Аз реших да не настоявам и да го водя само до обяд, но ме е много яд. Водила съм месеци наред борба с мъжа ми да го дам точно сега, за да се научи да спи там. Повярвайте ми какво ли не съм правила за да го науча да заспива сам, но не става. Просто на детето му трябва още време за да израсте зависимостта си от мен. За съжаление аз трябва да се върна на работа, а и няма кой да ми помага-бабите работят и двете, майка ми не живее в София. От друга страна откакто тръгна на ясла стана много самостоятелен-яде сам, сяда на гърне- все неща, които отказва да ги прави с мен. Също така вече не иска цици на вън и да чукна на дърво от 2 седмици цока, но заспива след това. Намалил е кърменията до 3 в денонощието. Убедена съм, че точно детската градина е мястото, където детето ще стане самостоятелно. С мен ще му трябва повече време. Знам, че е жестоко, но смятам, че ще реве точно 2-3 дни и после всичко ще е наред, но не трябва да му се обръща внимание  и да си го взимам, защото ще се научи, че  за да получи своето трябва много да реве.  Моля дайте съвети как да се справя сама  с проблема и как на есен като го заведа да нямам проблеми с лелките.
Виж целия пост
# 1
първо-най-важното е ти да си спокойна и убедена в това което правиш
второ-мисля че през есента ще е малко по-голям,а и тогава доста деца плачат(някои са нови, други са позабравили яслата)и твоят син няма да се набива толкова на очи че плаче, самият той ще е по-голям, макар и с няколко месеца, има голямо значение
през това време се опитвай да го оставяш да заспива в количката, с тати, баба и т н , а ако е невъзможно в краен случай на цицата, сега пък няма да стигаш крайности
като тръгне пак на ясла го води направо по цял ден-така правех с дъщеря ми и свикна направо да спи там, а малкия го взимахме в 3 часа- пак спеше там, но го прибирахме пръвза да не пречи като обличат и хранят другите деца след следобедния сън
че ще реве=ще реве, нормално е, само дано сте случили на лелички с подход към децата, каквито са нашите
Виж целия пост
# 2
Аз също много се притеснявах как Ева ще свикне да заспива в ясата, след като вкъщи никога не е заспивала без сучене. Затова с месеци си я взимах на обяд - може би 4-5 месеца (но не ми е било проблем, защото работех до обяд). Всички мрачно предсказваха, как така ще свикне и ще се съдира от рев, когато реша да я остава за по-дълго. Аз смятах, че след като вече е свикнала с яслата, порядките там и как правят всичко заедно, ще й е много по-лесно и ще има много по-малко проблеми. В нашия случай права се оказах аз bowuu Един ден решихме да пробваме - и детето си беше легнало и заспало без всякакви проблеми. После известно време редувахме прибиране на обяд и оставане да спи (според моите планове за деня) и нямаше проблеми, накрая я оставях всеки ден до 16ч на градина и тя си беше доволна.
Може би на детето просто му трябва повече време и повече сигурност, да се почувства комфортно в градината. След по-дълъг период на отсъствие, когато е бил болен и си е стоял вкъщи, не е било разумно да се правят нещата по-трудни за него с оставяне по цял ден. Ако ти е възможно да го водиш до обяд известно време, докато се почувства комфортно и започне да ходи без хленч на градина, може би ще е по-лесен прехода с оставането по цял ден. Всяко дете си има собствено темпо Grinning
Виж целия пост
# 3
Благодаря за отговорите.  bouquet
Наистина му трябва време на детето. Тези два дена реване го разстроиха много и сега е доста нервен. Днес го взех преди да ги сложат да спят и като ме видя му дръпна един як рев, докато разбере, че си го взимам и няма да спи там. Докато се прибрахме беше супер послушен, а вкъщи заспа сравнително бързо-почетохме 10мин, с едната ръка гушна мечето, с другата мен и без да става въобще въпрос за цици отнесе плувката. smile3524 Дано не е временно и дано като останем пак само двамата не започне да суче често. Струва ми се,че преди сучеше предимно от скука. Щом дойдеше баба му от 10 сукания минаваше на 3.
Hedra, абсолютно си права, че адаптацията е най-добре да става бавно и постепенно. Затова и започнах да го давам отсега. Една от причините да избера детска градина в центъра беше, че по принцип по-малко почиват.Миналата година градината е била дежурна, но нали съм си "късметлия", сега ще правят ремонт. По-рано от юни не искаха да го вземат, въобще връзват ти ръцете отвсякъде. Знам, че препускам и насилвам детето, но и обстоятелствата не ми помагат.
Mamavassi, наистина ми липсва увереност, затова и реших да споделя с вас. Положителните отговори и съветите помагат много.
За съжаление нещата няма да станат по-добре есента, защото в началото екипът ще е в намален състав с много нови деца и пак настояват да си го взимам рано. Персоналът не е лош, но жените просто си вършат работата и правят всичко възможно да не си усложняват живота, за което не мога въобще да ги обвинявам. Аз съм работила с деца-вярно по-големи, но бързо-бързо си намерих друго поприще.
В крайна сметка все се надявам да измислим нещо до есента.Ще ми се да не използвам щедрото предложение на майка ми да си вземе неплатен отпуск, но в крайна сметка Пижо е най-важен, а и много ми се иска да не го намразят, той и без това не е много лесен. Вече се чувства в свои води там и почва да си показва белите рогца. devil

Светозар е на 2год.
Виж целия пост
# 4
моя тръгна на 1 г 2 м и отначало самият той беше едно бебе и ставаха трудно нещата, затова ти казвам че 1-2 месеца все са от значение
сега е на 1 г 6 м и вече се е научил:да яде сам и да си отсервира, да сяда на гърне и като се изпиша да трием дупе и  да го хвърляме, да се сгъват чаршафите след сън, да казва шшшт когато се събуди а ние спим, да си слага шапката когато излиза, и други подобни, които са резултат от спазването на ред в яслата, т е децата много бързо свикват с реда в яслата и даже е добре да се спазва стриктно
а самият той отначало ревеше преди да заспи и спеше в помещението за игра-там има една кошарка, за да не пречи на другите деца
когато свикна, започнаха да го слагат в общото помещение, даже сега като се събуди си казва шшш и си лежи или става и го преместват в помещението с играчки БЕЗ да реве
когато се прибера от работа обаче веднага ме напада, няма милост, цока по 20 минути докато се гушкаме и така се разтоварва  Heart Eyes
ако се приспивате така всеки ден мисля че ще е лесно да заспива и там, особено с мечо
Виж целия пост
# 5
Mamavassi, аз също  питах в яслата дали може да го изолират, но не може. Така щеше да стане най-лесно.
За съжаление, синът ми никога не е искал да спи с друг човек. Мъжът ми ми помагаше само първия месец, после спря и Зари така и не свикна да го приспива тати. Майка ми се включи по-късно и детето никога не е можело да заспива с нея. Пробвали сме много пъти- докато му се приспи няма проблеми, после надува гайдата и докато не дойда да го накърмя не спира да реве.
 Права си ,че сега и месец е от значение за развитието на детето. За 4 седмици се научи да сяда на гърне сам и да се храни сам. Не че аз не съм го учила и той не знае как, просто  на мен отказваше категорично. Също така казват, че се храни доста добре, което много ме радва, защото иначе само аз можех да си го храня и се страхувах, че ще гладува там.
Сега мисля да започна пак да го оставям на майка ми и мъжът ми да го приспиват, но този път аз излизам на вън и се надявам да се получи.
Виж целия пост
# 6
не се тормози прекалено, това са нормални неща и мнго деца преминават през този етап трудно, а той не е първото дете в яслата, та да не знаят какво да го правят
като види че правилата важат за всички деца, сам ще иска да ги спазва, както моят буен и непуслушен син
а в къщи дисциплината и режима винаги са много по-свободни и те го знаят...живи и здрави само да са, ще свикне полека-лека със всичко
жалко че нямат изолирано креватче, при нас винаги е имало за по-малките които спят например сутрин или за такива които много реват, въпрос на организация, но и на място, явно няма възможност
Виж целия пост
# 7
Бяхме на вън и докато се разхождахме ми хрумна идеята да им предложа за есента да купя една сгъваема кошарка. Утре ще питам. Ще видя какво ще ми кажат. По принцип детската градина е спонсорирана и се надявам да не ми откажат. Благодаря за идеята.  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия