От колко до колко може да се вдига шум?

  • 69 286
  • 28
Здравейте, имам едно питане и ще съм ви благодарна ако споделите.  bouquet
От колко до колко може  да се вдига шум през деня (ремонти работи, но едва ли има значение какъв е шума) и има ли установено правило със закон за почивните дни, а и въобще?
Случая е следния-имаме новодошъл съсед, който прави ремонт-ок до тук всичко ок.Всеки ден започва да работи на някакъв банциг и да бие с чук от към 6:00 и не спира за повече от 30 мин до към 22:00.Шума е толкова силен , че не можем да спим или да правим каквото и да е било, сина ми се буди постоянно.
Отидох при човека хем да се запознаем, хем да го помоля поне между 14:00 и 16:00 да пази тишина заради детето.Погледна ме супер нагло, замисли се дали да не ми тегли една майна, каза добре и нещата си останаха същите.Обясних му съвсем човешки , че става дума за дете на година и половина и че след някой и друг ден ще има и новородено бебе
Не знам има ли значение -става дума за вилна зона, а не за жилищен блок.
Виж целия пост
# 1
няма значение, че е вилна зона
викай полиция  Simple Smile
Виж целия пост
# 2
няма значение, че е вилна зона.... трябва да спазва тишина между 2 и 4 следобяд.
Виж целия пост
# 3
няма значение, че е вилна зона.... трябва да спазва тишина между 2 и 4 следобяд.

освен това, ако не се лъжа, може да вдига шум след 8 сутринта
Виж целия пост
# 4
ами не съм сигурна... май беше след 6, но наистина не съм сигурна.
Виж целия пост
# 5
след 8 сутринта може да шуми, от 14 до 16 не може, и после до 22.00 НО не трябва да надвишава определни децибели на шума - тоест, не може да е прекалено шумно, и не при полиция а при квартален се ходи в такива моменти.
Тъпо е, когато още от началото ще влезете в конфликт, кво толкова им пречи да не вдигат шум в определни часове, ей това не разбирам. Ок, ремонт - ремонт, ама има неща, които трябва да се спазват, да с есъобразяваш.
Констанс подавай жалба - при квартален или в районното Peace
Виж целия пост
# 6
Благодаря ви , много!
Аз бях тръгнала още вчера да подавам жалба след като цяла неделя ми скъса нервите, ама си викам хайде хора сме дай ще изчакам , може и да се светне, че за напред ще живеем заедно и е добре да се разбираме, ама нъц!А и исках да разбера законово за какво мога да претендирам.
Днес не е спрял от 6:00, когато ме събуди и в момента бичи яко, направо полудявам............
Тук сме малко хората, които живеем целогодишно, защото зимата е трудно достъпно и всички се разбираме чудесно, всеки се съобразява с другия и до сега не сме имали почти никакви проблеми, хем двама от съседите са дърводелци и въпреки това не пречат!
То простотията ходи по хората!
Като заспи детето, ако въобще заспи ще отида да подам жалба!
Виж целия пост
# 7
Копнах си от един друг мой отговор  Wink
"...Съвета ми е да потърсиш Наредбата за София  и да пуснеш една  жалба до районнния кмет.
В тези наредба се регламентират и часовете за почивка от 14-16 часа и през ноща от 22 до 6ч...."
Успех!!!  Peace
Виж целия пост
# 8
Ето я наредабата.

... Като заспи детето, ако въобще заспи ще отида да подам жалба!


Не е нужно да ходиш никъде, само звънни на 166  Peace

Виж целия пост
# 9
А освен това от три години насам можеш да повикаш по всяко време полиция ако шумът пречи   bouquet
Ако му напишат акт и той не спре, може да се съберете със съседите и да заведете дело.
Виж целия пост
# 10
Точно срещу на с в момента строят къща.Чукане,тропане направо е ад.Това не ми пречи толкова,но от 6:00 сутринта се пуска музика до дупка и така до вечерта.Три пъти ходих да им направя забележка,а те се правеха на одарени.Накрая отидох при кмета(живея в малък град) и се оплаках.Изпрати двама полицай да ги строи на бързо и така се оправиха нещата.А относно това да запазиш добрите отношения със съседите,не си струва щом става въпрос за детето и за теб самата.
Виж целия пост
# 11
А да ви попитам как се процедира, когато строежът е на голяма строителна фирма и се строи кооперация? Направо е кошмар - бетони, резачки, чукания, тракания, викове на разни работници. На фирмите не им ли прави някой проверки?!
Виж целия пост
# 12
Чл. 3.  (1) Освен забраните по предходния член, в жилищните сгради се забраняват шумни увеселения, извършването на производствени дейности и ремонтни работи, които нарушават спокойствието на останалите обитатели.
 (2) За задоволяване на битови потребности, дейностите по предходната алинея могат да се извършват само от 8 до 14 часа и от 16 до 20 часа в дните, обявени за работни, а със съгласието на засегнатите обитатели и в почивни дни.
 (3) Промишлена, складова и шумна търговска дейност в жилищните сгради и комплекси се разрешава само след писмено съгласие на обитателите. Разрешението се издава от техническите служби при райони по установения ред.
 (4) В случаите, когато не могат да се осигурят ефикасни обезшумителни мерки, за спазване на изискванията на съответните хигиенни норми, ползуването на озвучителни уредби и на шумни апарати и машини (зъболекарски, прахосмукачки, циклещи и др.) може да става само от 09.00 до 14.00 и от 16.00 до 21.00 часа.
 (5) Свиренето на музикални инструменти и пеенето за обучение, репетиране, преподаване и музициране може да става само от 08.00 - 14.00 и от 16.00 - 22.00 часа.

ето и линк http://www.sofiacouncil.bg/?page=ordinance&id=10
Виж целия пост
# 13
А да ви попитам как се процедира, когато строежът е на голяма строителна фирма и се строи кооперация? Направо е кошмар - бетони, резачки, чукания, тракания, викове на разни работници. На фирмите не им ли прави някой проверки?!
Преди да почне един строеж, строителната фирма трябва да се снабди с нужните разрешителни за това. Това включва и разрешение за шума /колко dB, от колко до колко и т.н./. Това разрешение се издава от ИАОС или от съответната РИОСВ.
Виж целия пост
# 14
А да ви попитам как се процедира, когато строежът е на голяма строителна фирма и се строи кооперация? Направо е кошмар - бетони, резачки, чукания, тракания, викове на разни работници. На фирмите не им ли прави някой проверки?!
Преди да почне един строеж, строителната фирма трябва да се снабди с нужните разрешителни за това. Това включва и разрешение за шума /колко dB, от колко до колко и т.н./. Това разрешение се издава от ИАОС или от съответната РИОСВ.
Значи в РИОСВ мога да проверя, така ли?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия