Пилорната стеноза - дали може пак да се случи?

  • 12 352
  • 46
Здравейте майчета!
Не знам дали темата е за тук, но нямам идея къде да попитам.
Родих първото си дете едва навършила 24 години, след една лека и сравнително безпроблемна бременност. Бях като попарена, когато детето ми започна да повръща всичко и му поставиха тази диагноза след седмица лутания по доктори. Оперираха го успешно когато беше на 25 дни и сега всичко е наред.
Изчетох доста за пилорната стеноза. В нета намерих информация, че е някакъв вид генетично заболяване, знам, че с фетална морфология, биохимичен скрийнинг и дори амниоцентеза не може да се диагностицира пренатално.
Сега съм много уплашена, защото чакаме второто си детенце (желана и планирана бременност) и се чудя - аз ли направих някъде грешка и дали няма да се случи отново. Никъде не намерих някаква статистика каква е вероятността да се повтори такова заболяване в едно семейство.
Естествено, сега пак ще си направя всички възможни изследвания, но мисълта, че пак бих могла да родя дете, което страда от някакво заболяване, дори не ми дава възможност да се зарадвам истински на бременността си.
Ще съм ви много благодарна, ако може да ми дадете повече информация за това заболяване и вероятността да се повтори.
Виж целия пост
# 1
Моето голямо дете е оперирано от пилорна стеноза. Поначало ни предупредиха, че обикновено е семейна болест. С второто си дете такова нещо нямаше. Също казаха да внимаваме за тяхните деца. Аз такова нещо в моя род не съм чувала да е имало. Тогава ни казаха, че до 1952 год децата са умирали от това. В днешно време е просто лека операция. В здравния форум пише д-р Оги. Ако искате и на него може да зададето този въпрос.


Моя позната ми разказваше, че помни братче, което е починало от това (преди тези години).
Нямат друг случай в родът си.
Виж целия пост
# 2
Наистина незнам дали е възможно и второто дете да има такова заболяване, не ми се вярва да се повтори, но можеш да попиташ доц. Бранков (може вече и да е професор) каква е вероятността, той е много мил и откровен доктор, и ще ти отговори надявам се бързо! Все пак не е генетик нали знаеш... Ето тук: http://www.pedsurg.net/forum/
Виж целия пост
# 3
Ама Иги той отговаря и в нашия здравен форум. д-р Оги
Виж целия пост
# 4
Dorothy, Mama Igi, много ви благодаря  Hug!
Dorothy, и в моя род, и в рода на мъжа ми не е имало такъв случай. Иначе знам, че навремето се е умирало от това. Операцията наистина мина леко и малкото змейче се възстанови бързо, но аз все още изтръпвам като се сетя.
Ще питам д-р Оги.
Виж целия пост
# 5
Не мисли за такива работи още. Има си изследвания, които се правят към 4 месец. Спокойно не мисли отсега. Чети приятни романи или прави каквото ти се прави.
Виж целия пост
# 6
Дори, аз забравям че пише и тук, понеже си има и сайт, за това......... НЕка пита момичето където и е удобно, и най-вече не си мисли нищо лошо от сега, мисли за едно здраво и хубаво бебе и то ще дойде точно такова, не викай лошото с лоши мисли!
Виж целия пост
# 7
Зададох си въпроса на д-р Оги (в темата за крипторхизма, че сигурно и от това ще оперират дребос след време Cry)  и ще чакам да ми отговори. После ще пиша и тук.
И д-р Марков ще попитам на първата ФМ.
Засега наистина се опитвам да изгоня лошите мисли. Много ви благодаря за подкрепата! Hug
Виж целия пост
# 8
Моята братовчедка роди второто си детенце с пилорна стеноза и понеже не разбраха навреме,какво му има,то почина.А е могло да бъде оперирано и спасено.Това обаче стана преди 20 и няколко години.След него си роди пак дете и нямаше никакъв проблем,вече е студент.И при първото и дете няма проблем,така че кураж!Едва ли ще се повтори!
Виж целия пост
# 9
 Здравейте и от мен!
Съжалявам,че връщам тази тема,но днес на фетална морфология изказаха съмнение за пилорна стеноза на бебенцето ми.В 31 г.с. съм и ходих във  МЦ "Фемина" на ФМ заради наличие на хидрамнион.
Имаме едно здраво дете и нямаме в рода си такъв проблем(доколкото знам)
 Все още не ми се иска да повярвам,и все пак предпочитам да сме подготвени и ви моля за съвет - какво да правим преди или след раждането? Къде и при кого е най-добре да се оперира детенцето и на колко дни?
 Благодаря ви!
Виж целия пост
# 10
В Пирогов - за такива опреции на новородени.


Иначе има значение, кой лекар ви е гледал. Потърсете и друго мнение и разбира се вземете всички мерки. Успех.

Пилорната стеноза се проявява след раждане след 10-тия ден. Не бях чувала, че и преди това.
Виж целия пост
# 11
Благодаря за отговора!
И аз се надявам диагнозата да е грешна,тъй като признаците са косвени - съдят по сенките на стомашната празнина.Но...трима лекари вече го гледаха и го потвърдиха...за съжаление...  Sad  И все пак ми се иска и още едно мнение да чуя и да се подготвим отсега.
Наистина ли може да не се оперира веднага след раждането?И как ще се храни дотогава?
Виж целия пост
# 12
geranium , първо спокойно.  Hug Това заболяване е напълно лечимо! Диагностицира се изключително трудно пренатално (имах 4 ФМ при най-утвърдени специалисти и никой не беше видял нищо), пък и сега като се съветвах за това казаха, че едва ли биха рискували да изразят съмнения за пилорна стеноза преди раждането на бебето. Така че кураж, може и да не е така. Дори да е така, ето ти моята история:
Благовест се роди чудесно, здраво бебе (2.900, 50 см.), хранеше се нормално и качи 800 гр за 2 седмици. При Благовест пилорната стеноза започна да се проявява около 15 ден, на 20 вече имаше всички симптоми на заболяването. През цялото време съм го кърмила на поискване. Но той започна да повръща изключително много и фонтанообразно, прежълтя (а беше преборил жълтеницата още в първите дни след раждането), качи едва 50 гр за повече от седмица. Когато го заведох в Пирогов, там моментално му поставиха диагнозата след ехография на коремчето. Оперира го д-р Георгиев в Пирогов. Ние бяхме закъснели с диагностицирането на болестта (благодарение на педиатърката и неонатолозите в Педиатрията  Twisted Evil)  и се наложи да седим 4-5 дни в болницата, защото дребният беше много обезводнен и изтощен, но доколкото знам ако се хване на време болничният престой е дори по-малко.
Накратко за операцията - вечерта ни приеха и му сложиха сондичка (за да се изчисти стомахчето) и абокатче. Сутринта в 9 ми го взеха и след половин - един час ми го върнаха в стаята вече опериран. Нощта преди операцията беше кошмарна, защото сондата го дразнеше и той плака и мрънка цялата нощ, пък и аз не бях много на себе си. На другия ден, след като всичко мина, спа спокойно почти целия ден. Захранването след операцията започва следобед същия ден с 10 гр кърма или мляко и постепенно количеството се увеличава. Трябва да си подготвена, че първите няколко хранения пак може да повърне. След 2 дни бебето вече се е възстановило (както ми казваха, след такива изпитания майките се възстановяват по-трудно Crazy), започва да се храни нормално. Пак започнах да го слагам на гърда и да суче (първоначално му дозирах кърмата в спринцовка и я давах в шише).
За престоя в Пирогов мога да кажа, че има много свестни лекари и сестри, но някои сестрите и санитарките се държаха малко грубо, но ти бъди подготвена за това и недей да обръщаш внимание. Докторът беше казал да сме в самостоятелна стая, което беше добре, защото Благовест доста плачеше (от глад), пък и да не гледаш другите човешки трагедии.
Като равносметка след почти 1 година бих могла да ти кажа : Благовест е напълно здраво дете и не е боледувал сериозно (само на 2 пъти имаше лека хрема и изкара една лека шарка). Кърмих го до май месец, когато решихме пак да забременея. В момента е почти 12 кг, яде всичко каквото види и постоянно е гладен, откакто го оперираха е скръндза и нищо не повръща Mr. Green. Захранен е с всичко (благодарение на всеотдайните баби не е ял само ягоди и фъстъци Wink) и няма никакви хранителни алергии. Като бебе дори нямаше колики. Спокойно и лъчезарно дете е и умира да търчи из целия апартамент и гушка всичко живо.
Благодарна съм на д-р Георгиев за добре направената операция тогава и за шанса да гледам как дребчо расте всеки ден.
Ако мога да съм ти полезна с още нещо- питай.
Много  Hug!
Виж целия пост
# 13
Бих искала да допълня, че д-р Оги ми отговори преди време за пилорната стеноза. Ето и неговия отговор на въпроса ми: "Колкото до пилорната стеноза, названието "вродена" не означава непременно генетична или наследствена. Много е малка вероятността и новото бебе да има такава, макар че такива куриози са описвани. Природата е непредсказуема ."
Досега съм била на 2 ФМ при д-р Марков, чакам момиченце и всичко изглежда наред. Докторът беше много внимателен и специално гледа коремчето всеки път. Чакам края на ноември за третата ФМ и се надявам да няма никакви проблеми.
geranium, защо не пипиташ д-р Оги за операцията? Той също е много внимателен и отговаря на въпросите.
Виж целия пост
# 14
geranium и аз бих те посъветвала да говориш с д-р Оги, а даже и ако искаш да назначиш среща с него, хубаво е да се уговориш от сега с докторите, да знаят за вашия случай преди раждането, те ще те насочат как се постъпва по нататък. Имах една позната, която знаеше, че още в утробата бебенцето е с прекъснат хранопровод, бяха се уговорили с докторите от Пирогов, когато роди веднага го закараха там и го оперираха в последствие. Но вашия случай е по-лек и много те моля, не се притеснявай много, ще стискаме палци да се размине леко и успешно, а сега за твое успокоение обади се или пиши на д-р Оги. Дръж ни в течение какво е станало. Много те прегръщам!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия