Прекалено скъп подарък, или не..?

  • 8 948
  • 108
Здравейте!
След няколко дни голямата ми дъщеря има РД - става на 13 г. По този повод родителите на съпруга ми са решили да й подарят нов  GSM за около 450 лв. Аз обаче съм категорично против. Няколко пъти им обяснявах, че това е прекалено скъп подарък за 13 год. момиче. Второ - опасността да го загуби или да й го откраднат е много голяма /вече имаше няколко случая в нейния клас, при това едно от децата изживя голям стрес от кражбата/. Трето - ако й го купят сега, по никакъв начин после не мога да я мотивирам да се стегне и да заляга над уроците усилено, за да кандидатства в по-престижно училище догодина. Четвърто - с нищо досега не е показала, че наистина заслужава такъв подарък - страшна мързелана, готованка и егост е /вината за това е изцяло на мен и съпруга ми/.
Всичко това те много добре го знаят, обаче държат да й купят този телефон. Аз ли нещо бъркам, или те? Вие как бихте постъпили?
Виж целия пост
# 1
Мисля абсолютно като теб! Те не те ли разбират?
Виж целия пост
# 2
А детето иска ли този телефон? Ако да, бих поговорила пак с тях, да го отложат с една година и да го обвържат с резултата от изпитите. А тази година, ако чак толкова ги бие парата, да й подарят частни уроци. Wink
Виж целия пост
# 3
Според тях, ако подарят на Криси /така се казва дъщеря ми/ този телефон, тя ще бъде много щастлива - това е тяхната цел!
Обаче по тази логика, тя сигурно ще бъде още по-щастлива, ако й подарят Ламборджини или Боинг..... newsm78
Виж целия пост
# 4
Всъщност тя иска този телефон, но не чак толкова много... По-би предпочела нов компютър - само за нея... А по въпроса за частните уроци - точно това им предложих и аз. Щом толкова държат да похарчат толкова много пари за подарък - поне да ги вложат в образованието на детето.... Проблемът е, че им се заканих - ако купят този телефон да го върна веднага в магазина. Притеснявам се обаче от реакцията им след това...
Виж целия пост
# 5
да добавя ... или да й го счупят (имаше такава тема)

Наистина не знам как бих постъпила. Но си много права! Мисля, че мъжа ти трябва да се заеме по въпроса. Неговата дума ще има по-голяма тежест, а и може д аси позволи по-остър тон без особени последствия  Peace

Нека пак да отидат толкова пари за подарък, щом искат, но да е нещо полезно- курс по език, абонаментна карта за спорт, за списание, за нещо развиващо....и с останалата част да й купят глезотийки- блузки, бижута и всякакви там финтифлюшки, които биха й харесали. Или пък по-евтин телефон  Wink

Но определено от сега децата се учат кое е ценно и кое не. При такива подаръци, как после да не се възмущаваме, че момичетата търсят скъпите коли, парфюми и т.н., и залитат в неправилна посока  Thinking
Виж целия пост
# 6
...Второ - опасността да го загуби или да й го откраднат е много голяма /вече имаше няколко случая в нейния клас, при това едно от децата изживя голям стрес от кражбата/.... Вие как бихте постъпили?
Бих им обяснила точно това,и бих им предложила да се спрат на поевтин модел телефон  Peace
Виж целия пост
# 7
Опитай да говориш и с Криси-нека разбере,че сега не е нужно да има такъв скъп телефон,даже е опасно.Нека тя си избере няколко по-евтини подаръка-вещи,от които има по-голяма нужда.
Ако бабата и дядото желаят да се вслушат в теб,предложи им да внесат на сметка предвидената за телефона сума,по-късно Криси ще използва парите за каквото си реши.
Виж целия пост
# 8
Говорихме с Криси няколко пъти по този въпрос. Мисля, че тя осъзнава, че все още е малка за такъв подарък - но ми казва: "Какво да направя като баба и дядо толкова много искат да ми го купят", т.е. ако те не й бяха многократно обещали твърдо, че ще й го подарят - тя щеше да бъде по-категорична, че сега не е времето за такива подаръци.
Ох, аз вече съвсем се поболях от този проблем - снощи се въртя в леглото и с часове размишлявам как най-правилно да постъпим. Съпругът ми мисли като мен, и оказва се като вас. Той смята, като че като й подарят този телефон сега - през учебната година, ако успехът й спадне - да й го вземаме, докато не се стегне.
Извинявам се, ако съм станала прекалено досадна с вълненията си....
Виж целия пост
# 9
Според тях, ако подарят на Криси /така се казва дъщеря ми/ този телефон, тя ще бъде много щастлива - това е тяхната цел!
Това е целта на бабите и дядовците -децата/ внуците им да са щастливи.Но... Naughtyтрябва да се вслушат  в твоите и най- вече на съпруга ти аргументите проитив този подарък.Бъди категорична и не отстъпвай от позицията си."Прекалено скъп подарък, или не..?"Защо си мисля обаче ,че питането ти е по скоро е -"Заслужен подарък ,или не?"
Виж целия пост
# 10
Аз бих говорила с тях, ако толкова искат, да й вземат възможно най-евтиния модел. За 450 лева и аз бих се стресирала да не го повредя или загубя. Моят например е една нокия за около 90 лева, която е прекрасна отвсякъде.
Виж целия пост
# 11
Като много искат да и подарят скъп телефон, а знаят, че си против, приемете го, а после го смени с твоя телефон (ако е по-евтин), без да даваш много обяснения. Аз директно казвам на детето (в тяхно присъствие) , че ще го хвърля на боклука, трябва да се съобразяват с твоето мнение, ти най-добре знаеш, кое е добро за детето ти.
Виж целия пост
# 12
Ама събираш бабата и дядото на куп и им казваш, че детето не е заслужило такъв подарък... и за да я мотивират най-добре, да й кажат, че ако до Нова Година има хубав успех, това ще й бъде Коледния подарък. Нещо такова...
Защо трябва да я разглезват, когато вече е голяма и се сеща за всичко? Иначе, наистина, как ще я мотивираш, като знае, че и без особени усилия, ще има това-онова...
Успех Peace... и да пишеш, какво е станало накрая.
Виж целия пост
# 13
Опитай да говориш разумно с бабата и дядото като изтъкнеш доводите си против конкретния подарък в конкретния момент. Ако не се съгласят с теб, приеми, че имат право да подарят на внучката си подарък, който са преценили, че ще я зарадва. Нали все пак това е целта на подаръците - да радват, а не да назидават? Съгласи се, че прекаленото драматизиране не е от полза за никой.

А ти как мислиш да я мотивираш да учи и да кандидатства в престижно училище? Надявам се, че скъпият телефон не е в основата на мотивацията....
Виж целия пост
# 14
Зари, наистина си мисля, че въпросът май е повече "Заслужен подарък, или не..."
А за говоренето с бабата и дядото - на няколко пъти семейният съвет заседава в тяхно присъствие - но полза никаква. Те си знаят тяхното - ние нашето....
Янита, проблемът е, че те не за първи път постъпват така - обратно на това, което ние смятаме. Съгласна съм, че не трябва да драматизираме - ама си мисля, че като подадеш на мишката сиренце, тя ще поиска и коктейл. А относно мотивацията - за съжаление дотам я докарахме - Криси да прави всичко срещу нещо материално - било то телефон, облекло, аудио или видеотехника и каквото още се сещате. Общо взето тя досега живееше със синдрома на единственото дете - разглезен егоист материалист. Аз и съпруга ми се отчаяни, че вече е непоправимо пропуснатото...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия