Мързелива ли е или не умее да суче?

  • 772
  • 9
Привет на ветеранките от една супер объркана мама на вече почти двумесечно момиченце!
Обръщам се за съвет, тъй като в главата ми вече цари пълен хаос и незнам нито вече какво да правя, нито какво да си мисля.
Мая се роди със секцио, 2950г, начало на 40та седмица, и първите 4 дни в Майчин дом беше на АМ. Даваха ми я веднъж на 3часа, заедно с шишето (онова същото с големите дупки). Едва успявах за тези 50мин, които ни се полагаха, да я събудя, за да я нахраня, за слагане на гърда не оставаше никакво време. На 4тия ден ми слезе кърмата (дотогава нямаше абсолютно нищо, нито капка коластра дори) и с акушерката решихме да спрем с АМ и да я мъчим само на гърда. Сънливо бебе + плоски зърна + огромни тежки гърди... пълен провал, дори със силиконови зърна!! Мая започна да отслабва.. и аз започнах да цедя и да й давам кърмата от шише. Слава богу, кърма имаше, със стерилизатор в стаята и шишета Авент с малки дупки - справихме се, наддадохме, изписаха ни.
Вкъщи твърдо решена слагах на гърда (винаги със силикона, без него не може да захапе). Детенце спеше видимо доволно. Резултата след една седмица - минус 100г !!! Очевидно това, което аз бях сметнала за доволен сън, е било просто едно сънливо бебе, което се е задоволявало с много малко. С педиатърката решихме, че не си заслужава експеримента, че ще я почакаме да поукрепне и че трябва да почне да наддава стабилно, без значение как ще я храним. Върнах се на цеденето. От стреса ли, от какво... оказа се, че междувременно кърмата ми почти спряла, наложи се да дохранвам малката с АМ веднъж - два пъти дневно, така 10тина дни, докато почнах отново да имам достатъчно кърма. Веднага изхвърлих АМ-то  Mr. Green
Та така я караме - аз цедя, тя се лигави около половин час, докато изяде 100те си грама.. Периодично я слагам на гърда, да видя, силичка дали набира, дори кантарче си бях взела - един час цокане = 10мл, 20мл, 40мл..  ooooh! И реве след това, иска още, и докато не й напъхам шишето в устата (може и с 20мл вътре), ми не спира да иска още и още.
Вчера беше последния опит от серията - цял ден само на гърда, уж сучеше (успя да ме заблуди цял ден), мислех че е раздразнителна от жегата и че не може да си вземе всичко наведнъж, и затова иска да суче през половин час. До вечерта бяхме издивели и двете... тя се успокояваше само на гърда, мен ме зацепи един главоцеп, та в 21:30 направо капитулирах, след което баща й я нахрани от шише - изяла е 120мл кърма и 2 часа по-късно - още толкова!!!
Та сега сме на работещия ни режим - давам цица, като се откъсне я оригвам, отцеждам и й давам от шише отцеденото. След 3 часа същото, но с другата цица. И така.

Който има мнение или предложение как мога безценното да го науча да се храни само от гърда, много ще съм благодарна!

Виж целия пост
# 1
  Ние бяхме по същия начин  Simple Smile
  Наистина в началото бяха много сънливи и лесно заспиваха. Случваше се да изцеждам и да давам изцеденото та дори и АМ. Постепенно обаче преминах само на гърда.
  Така че съвета ми е да продължиш именно с това което си опитала вчера може би малко по плавно. Давай и да суче и ако мислиш след половин един, час че наистина не се е изобщо наяла и даваш изцедена кърма но съвсем малко, колкото да се успокоиш че не е съвсем гладна. Важното е да се събуди сама след час два, а не час след три и отново да иска да суче. Хубавото при теб е че имаш достатъчно кърма. Иначе просто се запаси с търпение предлагай ако трябва на всеки час да суче и постепенно наистина бебчо ще се специализира. На мен не ми се вярваше, но наистина постепенно станаха по-бързи и все по-добри. Доколкото разбирам вече го нямаш проблема да не се буди така че гладна няма да остане  Simple Smile
   Това че изпива кърмата от шише не е гаранция че е гладна, просто с шишето може да си задоволява сукателния рефлекс, повечето бебчета просто няма да откажат дори и да преяждат  Simple Smile
Виж целия пост
# 2
И ние бяхме така, в началото не искаше (или неможеше) да суче и стигнахме до момента в който цедях и давах от шише. Какви ли не причини предполагах, но в крайна сметка мисля че просто беше малък и нямаше силички да суче и затова предпочиташе шишето. Всеки път предлагах и гърда и в един момент започна само от гърда да се храни.
Успех  Peace
Виж целия пост
# 3
Страхотно се справяш и си много борбена мама Grinning
Понякога бебетата, които редовно получават шишета, развиват предпочитание към биберона, от който се суче по различен начин и затова на гърдата не се справят добре, сучат колкото за залъгване и си чакат шишето. Това състояние е преодолимо - мислила ли си за варианта за няколко дни всяко дохранване да се прави не с шише, а с алтернативен метод?
Бебетата могат да се дохранват с лъжичка (особено подходящи са тези, които вървят към сиропчето Ефералган), с чашка (удобни са меките капачета на авентските шишета, защото лесно можеш да ги стиснеш да образуват улейче), с пипетка или спринцовка (има специални бебешки спринцовки за даване на лекарства с мек накрайник, на Нуби бяха, мисля - а другият вариант е спринцовката от сиропчето Нурофен). По този начин бебето няма възможност да суче с бибероново сучене и като за сучене му се предлага единствено гърдата, бързо се научава как да суче ефективно на нея. Действително такъв начин на дохранване изисква повече труд, мърляво е и е възможно бебето да е нервно и раздразнително (за успокоение може след такава сесия на дохранване отново да го върнеш на гърдата да си досуче и да се приспи). Но пък ще си сигурна, че поема достатъчно мляко и се упражнява как да суче правилно на гърдата Grinning Заслужава си да опиташ - зорът вероятно ще е няколко дни и след това ще се свърши с цеденето и дохранването Grinning
Виж целия пост
# 4
Благодаря на всички за отговорите и за окуражителните думи!
hedra, страхотно ме амбицира, благодаря, звучи супер разумно и логично това, което предлагаш  Hug  Едно питане имам още - има ли 'цака' да се научи бебето да захапва правилно гърдата? Днес сукахме от 'по-лошата' гърда без силикон, т.е. хрумна ми, че силикона може да пречи на бебето да се научи да суче ефективно (но затова пък я кара да си отваря хубаво устата). Мая си отваря устата много малко (без силикон), дори когато я отвори широко, пак не захапва правилно, долната устничка не й е издадена навън и поема много малка част от ареолата (странно, но пак не боли толкова, колкото от цедене с помпа  newsm78).
Незнам дали това е успех или не - точно на това сукане се оригна мощно, после понечи и да връща (а при нея това е признак, че хубаво се е наяла), после ми отказа изцеденото  newsm78 Не искам да се радвам предварително, но.... може би все пак имаме напредък Praynig
Виж целия пост
# 5
И аз мисля, че имате напредък Hug Ще се оправят нещата - с търпение и постоянство ще я научиш Grinning
Ако те притеснява как е поставена долната й устничка, спокойно може да подпъхнеш пръст и да я издърпаш до правилното положение Grinning Другият вариант е да натиснеш брадичката й надолу, когато я поставяш на гърдата - на лява гърда с дясна ръка се прави. Прави се така - раздалечаваш палеца от останалите пръсти и оформяш с ръка буквата U, като хваща гърдата отдолу така, че да почива в извивката на това U. Сега  издаваш напред показалеца. Държиш гърдата по този начин и като поставяш бебето на гърда, със свития в първата фаланга показалец натискаш брадичката му надолу. Звучи сложно за обяснение, но ако успееш да си го представиш, не е трудно за изпълнение.
Понякога това слабо отваряне на устата също е резултат от храненето с шише - там няма нужда да отваря широко уста, особено ако е свикнала да й пъхваш биберона в устата и бебето губи инстинкта да започва храненето с широко отваряне. Можеш да имитираш какво искаш да направи - докато я слагаш, й говори и показвай широко отворена уста - бебетата имитират много добре Grinning
Виж целия пост
# 6
виж тук: http://www.askdrsears.com/html/2/T021000.aspима една снимка илюстрираща това за което говори hedra. аз самата не можех да схвана за какво иде реч докато не погледах малко снимки и клипчета. ние също имахме проблеми с отварянето на устата, но на мен ми беше по-удобно да й обърна долната устничка навън.
Виж целия пост
# 7
виж тук: http://www.askdrsears.com/html/2/T021000.aspима една снимка илюстрираща това за което говори hedra. аз самата не можех да схвана за какво иде реч докато не погледах малко снимки и клипчета. ние също имахме проблеми с отварянето на устата, но на мен ми беше по-удобно да й обърна долната устничка навън.
Еййй много полезно това... и за обясненията за позицията също.. а аз се чудя как, че все ми е неудобно и нервнича и я местя и се намествам  Shocked Ми то гърдите ли да държа да не я размажат, нея ли да държа, уфффф

Но да се похваля - пълним по 2-3 памперса на ден, при това обилно !! Според мен това не може да не значи, че си хапва детето.. При това спи по 3ч между храненията. Дохранваме се понякога със спринцовката на Нуби (много удобно нещо, hedra - мерси), но не иска повече от 10-15мл, само веднъж ми изяде 30. Но пие вода, при това доста, може да е от жегите. Изглежда такава дунда ..  Joy Признавам, че преди последното хранене за деня й давам биба (за спокойствие, че много е раздразнителна вечер след 22ч, просто у дома е адска жега), а последното ядене (към полунощ, след банята) го давам с шише, защото така се унася и спи после много добре (нощес е спала 7ч непробудно, аз също  Peace) Малко съм гузна по въпроса, но логиката ми е, че сукателния й рефлекс няма да ми трябва повече за деня, а сутрин ще започнем на чисто  Mr. Green Дано не си вкарвам автогол така, ще видим, правя го главно, за да си осигуря сън, пък и без това цедя и двете гърди преди лягане, че 6 часа е много време. Сега да изчистим проблема с отварянето на устата и с позата, и съм готова да кърмя цял живот  Hug

Благодаря на всички!   bouquet
Виж целия пост
# 8
Ще си намерите собствения ритъм и начин, по който и двете ще се чувствате спокойни и готови да се кърмите докогато пожелаете Grinning
Колко вода пие девойката за 24ч? Защото по принцип докато даваш допълнително вода, не можеш да се ориентираш по памперсите дали се храни добре - те ще са мокри и тежки, но няма да е ясно доколко се дължи на изпитата вода. Ако предпочиташ да продължиш да даваш вода, е разумно да я заведеш да я измерят колко тежи в момента и след седмица пак - така ще си наясно дали се храни добре на гърдата Grinning
Виж целия пост
# 9
Ще си намерите собствения ритъм и начин, по който и двете ще се чувствате спокойни и готови да се кърмите докогато пожелаете Grinning
Колко вода пие девойката за 24ч? Защото по принцип докато даваш допълнително вода, не можеш да се ориентираш по памперсите дали се храни добре - те ще са мокри и тежки, но няма да е ясно доколко се дължи на изпитата вода. Ако предпочиташ да продължиш да даваш вода, е разумно да я заведеш да я измерят колко тежи в момента и след седмица пак - така ще си наясно дали се храни добре на гърдата Grinning
Взехме кантарче на заем за няколко дни за да се ориентирам приблизително колко кога изсуква Simple Smile За водата - изпива около 50мл дневно, не повече; откакто 'трябва' да й я давам със спринцовката, не ми е първото решение на всяко изхленчване Simple Smile
Прохладен ден на всички  Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия