Отказва да се храни

  • 623
  • 6
Здравейте мами,
търся съвет и помощ. Разгледах подробно Най-обсъжданите теми и само в една намерих подобен случай като нашият, само дето детето тогава е било на 16 месеца http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=49390.0
Става въпрос за следното: от известно време, някъде около седмица и половина, Ани започна да отказва да се храни. Хапва по 4-5 лъжички и затваря устенца и клати глава енергично. В началото приложих номера с храненето на куклата, стана но за кратко. Сега чета и виждам, че съм допуснала доста грешки, като съм я забавлявала за да яде. Гладна е, като види храна и започва да пее "Па-па", но до там, като я сложа в столчето или хапва или отказва напълно. Забелязах, че иска да яде сама. Дадох й бурканче от пюре и лъжичка и тя започна да бърка, но забеляза, че не е същото като в паничката и иска да бърка в храната. Предимно си играе с нея, трябва да има 2 лъжички, моята с която я храня и нейната, бърка с ръце и отвреме на време опитва, също така опитва да си сложи в устата с лъжичката. Ако й взема една от лъжичките следва рев, ако си взема 3та лъжичка и се опитам да я нахраня докато тя бърка пак не дава. Когато й взема паничката реве, та се къса. В период на никнене на кучешките е, може и от това да е, но си хапва хляб, бисквити. Когато много я боляха си хапваше по-добре отколкото сега, когато е в затишие. Откакто яде така поне си изпива сутрешното и вечерното АМ. Вчера например хапна малко на обяд, горе -долу около половин бурканче от 190мг. /оставих я сама да се храни и я заварих гушнала купичката с храна и бърка с лъжича вътре и с пръсти, не знам от тези 190мг, колко е отишло в коремчето и колко по столчето, килима и мебелите, защото и там намерих/ , следобяда отказа гриса и кашата, яде само 3 бисквити и 200мл. нектар, вечерта напълно отказа вечерята, но си изпи 200мл. мляко преди сън. Има апетит, не мога да се оплача, но като види паничката и иска да бърка, както вече споменах и сме до там. Винаги се е хранила добре, 8 зъба никнаха без да е отказала и грам храна, а сега не знам какво да правя. Не я насилвам, защото виждам, че така до никъде няма да стигна, но се притеснявам. Другата седмица ще й правим кръвните изследвания за  годинка и се притеснявам за резултатите.
Посъветвайте ме какво да правя, как да й дам да яде и как да я отуча да си играе с храната.
Виж целия пост
# 1
През последният месец дъщеря ми имаше 2 седмици такива периоди. Съвпадаха с жегите и зъбоникненето. Мога да кажа, че иначе е лакома и си хапва много добре. През тия дни не отказваше само млякото, по 200 гр. сутрин и вечер. Иначе е на кухня и на обед също сядаше с охота в столчето за хранене, но на втората лъжица пюре започваше да си дърпа главата и да ми бута ръката. Иска да си играе с храната, да бърка в бурканчето, да размазва пюре и да ме замерва с него, въобще всичко друго, но не и да яде. Храненето ни приключваше с тия 2 лъжици. Следобед и вечер беше същото. Не съм я насилвала, не съм предлагала нищо друго, тя не яде бисквити, солети, хляб и подобни неща между храненията, така, че приключвахме деня с млякото и това минимално количество пюре или супа. Периодите отминаха без да предприема нищо и сега си хапва отново нормално. Не знам до колко би решила да я оставиш да яде толкова, колкото иска, макар и на теб да ти се струва крайно недостатъчно, но това е моят съвет.
Виж целия пост
# 2
sharli обнадеждаваш ме!!!  Hug
Ще се радвам и на други включили се мами, днес май не ви е ден за отговори  Laughing  bouquet
Виж целия пост
# 3
Ще се радвам и на други включили се мами, днес май не ви е ден за отговори  Laughing  bouquet

В събота и неделя форумът е доста по-затихнал и слаб на отговори, отколкото през седмицата, затова.
А и постингът ти е доста дълъг и подробен и не на всеки му се чете  Grinning

Конкретно по темата - периоди на неядене имат почти всички деца. Предполагам, че се получва нещо като пренасищане и следва малко почивка. Все пак до годинката хапват доста - и като интервал, и като количество. Когато има спад на растежа, следва и почивка от храната. Синът ми досега е имал 2 такива периода, като около годинката съвсем нищо не искаше, караше почти седмица на 50 или 100гр плодово кисело мляко и нищо друго. Не съм се притеснявала изобщо, отминава.
Важното е да не й показваш, че си притеснена и че искаш да яде и да се храни на всяка цена. Ако пие по два пъти на ден АМ, и само това в този период й е достатъчно. За 3-4 дни спри изобщо да й предлагаш пюрета и манджи. Изобщо. Нека си пие АМ, предлагай й кисело мляко, плодово или натурално. Слагай й в столчето чинийка с нещо шаренко, на парченца, например - топченца сирене, парченца кашкавал, праскова или кайсия, пак на парченца, банан, абе, каквото се сетиш и го сметнеш за подходящо. Но да е леко и вкусно. Остави засега пюрета, меса и всичко с лъжичка. След тези дни опитай пак и виж как ще се държи. Дай една паничка с малко пюре и лъжичка на нея, ти си дръж в ръцете бурканче и я храни, като няма да й даваш да игаре с твоето. Ако запищи и заплаче й кажи - явно не си гладна и прибери всичко. Нищо, ако плаче. Няма да е задълго и ще спре. Ако се заиграе, остави я. След час или два повтаряш процедурата, като през това време не даваш нищо за ядене. Децата бързо схващат, ще стане. Успех и ако има още нещо - питай  Hug
Виж целия пост
# 4
А и постингът ти е доста дълъг и подробен и не на всеки му се чете  Grinning

Блонди, мила, ми аз съм си Мара Подробната. Ако не си напиша всичко няма да спя спокойно  Laughing Wink Той и мъжа ми се шашна от текста и ме сгълча, че няма нови редове. Embarassed
Сега по темата, Блонди ще пробвам тази схема. Днес я оставихме на майка ми с уговорката да не й дава нищо за ядене, защото пак отказа, 2 часа и половина след това изяла с огромно удоволствие един крем ванилия, а по-късно филия с кашкавал. Е, после пак отказа вечерята, де. От утре започвам както си описала
Виж целия пост
# 5
Мойто диване ги прави същите номера.. С тая разлика, че ако не иска да яде обръща цялата манджа и всичко става на  #Crazy .. За бъркането и мазането ми е познато от доста време - към 9-10 месец почна да ми ги прави тези номера и сега докато го храня, той си има лъжичка и храни мен.. От същата купа с манджата, празни не признава.. Или мята пълни лъжици из къщата наляво-надясно.. Добре, че нямаме килими  Mr. Green
Напоследък съвсем се изнервя като започна да го храна - иска да яде сам и да не е с лъжица..
А и количествата, които описваш (1/2 бурканче от 190 гр.) на ядене са ни нормалните порции  Crazy Та ако не иска да яде повече от 2-3 лъжички абсурд да му набутам.. Не яде и хляб, нито бисквити, солети такива неща, та най-много да гризне малко банан или праскова и до там  Rolling Eyes Кисело мляко не харесва, а и от скоро му го давам (няма и месец), та явно още не е свикнал, знам ли го.. И кремчета нишестяни също не яде.. Нито сокове (нектари) иска да пие..
Поне си има ново любимо за гризене - кашкавала  Twisted Evil
Но има и едно друго НО - кърмя го.. Та поне това малко ме успокоява, макар че вече суче главно за приспиване и по време на сън..
Надявам се да е от жегите - от вчера сме малко по морето, та дано смяната на климата му се отрази разяждащо - поне досега винаги е било така  Sunglasses
Виж целия пост
# 6
Блонди е обяснила всичко.
Само исках да те успокоя,че и дъщеря ми около годинката имаше периоди,в които
отказваше да яде.Приемаше предимно адаптирано мляко,после пак започваше да се храни нормално.Важно  е да не й показваш,че това те притеснява.

Позволявах й към годинката да си играе с храната,но чак след като я нахранех ,й давах лъжицата.И тя знаеше ,че това е ритуал-първо я храня,после тя "сама" се храни-най- вече цапа наоколо.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия