Валидно ли е в България завещание, направено в чужбина?

  • 4 963
  • 19
Заглавието съдържа темата до голяма степен Simple Smile. Много ще съм благодарна ако някой има отговор на въпроса.
Виж целия пост
# 1
Заглавието съдържа темата до голяма степен Simple Smile. Много ще съм благодарна ако някой има отговор на въпроса.


По принцип в БГ ако си направиш българско завещание при български нотариус пак няма юридическа стойност, така че дълбоко ме съмнява чуждо такова да важи в БГ.
 В БГ законодателството завещанията не са като в чужбина за съжаление и подялбата на имуществото на покойника се прави според приетите вече закони, а не според  желанието на въпросния човек ( дори и със съществуващо завещание). Питала съм, защото искахме да правим.
Виж целия пост
# 2
Благодарско Тандуури  bouquet. А знаеш ли /или някой друг съфорумник/ дали съпруг/а и деца могат да наследяват в България ако са чужденци?
Виж целия пост
# 3
Благодарско Тандуури  bouquet. А знаеш ли /или някой друг съфорумник/ дали съпруг/а и деца могат да наследяват в България ако са чужденци?



Не съм сигурна, но по българското законодателство наследници са съпруг/а и деца. При нито един жив от гореспоменатите вече се търси друг по нататък по родата, а ако няма наследници държавата го взема.  Но щом са чужденци...не знам честно казано, защото по принцип чужденци нямат право на собственост в БГ ( затова на всичките дето купуват къщи и земя им го правят през фирми).  newsm78
Виж целия пост
# 4
Ако бракът е сключен или регистриран в България, мисля, че съпругът може да те наследи.

[ защото по принцип чужденци нямат право на собственост в БГ ( затова на всичките дето купуват къщи и земя им го правят през фирми).  newsm78

Тандури, това не го ли промениха? Останала съм с впечатлението, че чужденците имат право да купуват къщи, но не и земи. Последното , обаче, май го промениха вече или поне имаше предложение да се измени.
Виж целия пост
# 5
Трябва да се консултираш с адвокат от БЪЛГАРИЯ.
Брат ми е такъв, но в момента сме на нож с него Mr. Green. От месеци ми изисква НЕВЪЗМОЖНИ пълномощни (за уреждане на наследството от баща ни). Тука вече ме гледат като извънземна, когато подписвам поредния нотариално заверен+апостил докЮмент.
Виж целия пост
# 6
Аз пък знам, че можеш да направиш завещание в Бг, както и да се изпълни такова направено в чужбина. Точно както и преди доста години промениха закона и чужденците имат право на собственост, мисля че само селскостопанска земя нямат право да купуват, ако не се е променило и това.

Ето един линк с полезна информация.
Виж целия пост
# 7
Аз не съм казала, че завещание не може да се подпише Simple Smile Пари за да ви подпишат завещание винаги ще се намери кой да вземе, въпроса е, че при едно съдебно дело завещанието няма никакво значение и се оспорва много лесно в БГ, за разлика от чужбина.
Както казах, не си приказвам наизуст, питала съм няколко адвоката във Варна, както и имам познат съдия.

Относно закупуването на имоти от чужденци, имам 3-ма приятели с големи агенции за недвижими имоти, преди 2 години всичките правеха фирми на чужденците, за да могат да си купят къща или апартамент.  Ако за тези 2 години нещо се е променило, предполагам е възможно, ще попитам.
Виж целия пост
# 8
Не казвам дали е лесно или трудно оспорването на завещание изготвено в Бг, а само че има юридическа стойност, защото е регламентирано по закон, което значи че при евентуално дело то има значение.

Според Конституцията на България чужди граждани могат да закупят недвижимо имущество, но не и земята под него, за това тези които искат да закупят земя, регистрират фирми. Това обаче със сигурност ще се промени с влизането ни в Европейския съюз.
Виж целия пост
# 9
Законите за унаследяването са много сложни. Много зависи от родствената връзка, кога е сключен брака  преди или след наследяването на земи  и т.н. Но в БГ законодателство чужди граждани могат да унаследяват движими и недвижими имоти. Въпросът е ,че могат да унаследяват земя , но не могат да я владеят. Има срок , през който земята трябва да се прехвърли на бг гражданин или продаде. Тандури , този път не съм съгасна с теб. Държавата не може да отнеме земя при починали преки от 1ви род наследници. Винаги се търсят наследници в възходяща или низходяща линия. И този процес е обратен, т.е. не държавата търси наследниците , а те самите търсят наследството си. В всеки областен град има централен кадастър, в който е отбелязано всеки собственик на определен парцел и смяната на собственик през годините. Тези кадастри датират от 1907 / някъде там/
Виж целия пост
# 10
Тандури , този път не съм съгасна с теб. Държавата не може да отнеме земя при починали преки от 1ви род наследници. Винаги се търсят наследници в възходяща или низходяща линия. И този процес е обратен, т.е. не държавата търси наследниците , а те самите търсят наследството си. В всеки областен град има централен кадастър, в който е отбелязано всеки собственик на определен парцел и смяната на собственик през годините. Тези кадастри датират от 1907 / някъде там/

Ами не знам защо не си съгласна, след като и аз съм писала същото Simple Smile
Не съм сигурна, но по българското законодателство наследници са съпруг/а и деца. При нито един жив от гореспоменатите вече се търси друг по нататък по родата, а ако няма наследници държавата го взема. Но щом са чужденци...не знам честно казано, защото по принцип чужденци нямат право на собственост в БГ ( затова на всичките дето купуват къщи и земя им го правят през фирми).  newsm78

Просто не съм споменала, че ПРЕКИ наследници са съпруг и деца и когато те не са живи се търсят други наследници, както съм писала. При нито един жив наследник, тогава държавата го взема.  Peace
Виж целия пост
# 11
Цитат
Тандури , този път не съм съгасна с теб. Държавата не може да отнеме земя при починали преки от 1ви род наследници. Винаги се търсят наследници в възходяща или низходяща линия. И този процес е обратен, т.е. не държавата търси наследниците , а те самите търсят наследството си.
Обяснявам пак : Държавата до тоzи момент не може да отнеме или придобие земя на неизвестен собственик, защото не тя търси наследниците , а те търсят земята си. Затова и в кадастъра стоят празни петна с неизвестни собственици.Но , догодина нещата ще се променят с въвеждането на данък. Предполагам , че ще прокарат и закон за нередовните платци, т.е.  който не си плаща данъка на земята в продължение на 5/ или незнам колко години/ , държавата ще придобива правото върху нея. Има още един закон , който мисля ,че живеещите в чужбина трябва да знаят: Закона за редовните платци.Това се отнася за парцели в регулацията на града или селото. Давам пример: Лицето Х живее в чужбина и е наследник с негов братовчед на парцел в регулацията. Не е плащал данък на мястото и  не е извадил нотариален акт за собственост. Неговият братовчед плаща редовно данъка на земята в продължение на 5г и завежда дело в съда. Съдията има право да му присъди целия парцел , като "добър" собственик. Лицето X, живеещо в чужбина "духа супата"
Виж целия пост
# 12
Цитат
Тандури , този път не съм съгасна с теб. Държавата не може да отнеме земя при починали преки от 1ви род наследници. Винаги се търсят наследници в възходяща или низходяща линия. И този процес е обратен, т.е. не държавата търси наследниците , а те самите търсят наследството си.
Обяснявам пак : Държавата до тоzи момент не може да отнеме или придобие земя на неизвестен собственик, защото не тя търси наследниците , а те търсят земята си. Затова и в кадастъра стоят празни петна с неизвестни собственици.Но , догодина нещата ще се променят с въвеждането на данък. Предполагам , че ще прокарат и закон за нередовните платци, т.е.  който не си плаща данъка на земята в продължение на 5/ или незнам колко години/ , държавата ще придобива правото върху нея. Има още един закон , който мисля ,че живеещите в чужбина трябва да знаят: Закона за редовните платци.Това се отнася за парцели в регулацията на града или селото. Давам пример: Лицето Х живее в чужбина и е наследник с негов братовчед на парцел в регулацията. Не е плащал данък на мястото и  не е извадил нотариален акт за собственост. Неговият братовчед плаща редовно данъка на земята в продължение на 5г и завежда дело в съда. Съдията има право да му присъди целия парцел , като "добър" собственик. Лицето X, живеещо в чужбина "духа супата"

Интересно, на наша позната, която нямаше никакви живи роднини и почина и продадоха апартамента на търг( предположих, че държавата придобива собственост в/у него и го продава). В този случай кой влиза във владение на недвижимата собственост за да я продаде на търг? Това обаче, което пишеш за данъците и добрия собственик ....направо нямам думи.
Мерси за информацията!  bouquet
Виж целия пост
# 13
Тандури, изградила съм мнение за теб, за умен, с широка куртура и мироглед човек. Аз писах само за земята. За жилищата ,въпросът стои по друг начин....Сега е момента да ти честитя предстоящото събитие , за което прочетох в друга тема. Желая ти много, много здраве, безпроблемна и лека!   bouquet
Виж целия пост
# 14
Тандури, изградила съм мнение за теб, за умен, с широка куртура и мироглед човек. Аз писах само за земята. За жилищата ,въпросът стои по друг начин....Сега е момента да ти честитя предстоящото събитие , за което прочетох в друга тема. Желая ти много, много здраве, безпроблемна и лека!   bouquet
Шехи, а за другите недвижими собствености как стои въпроса, съвсем сериозно питам, виждам че имаш опит и просто ме интересува, затова? Благодаря предварително!
А за новините Simple Smileами оказа се фалшива тревога Simple Smile Embarassed Мерси обаче   bouquet Heart Eyes
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия