Моля за мнения и съвети - 4 мастита, 6 запушвания.

  • 1 235
  • 24
Първия - бебо на 1 месец;
Втори - бебо на 3 месеца;
Тук следват шестте запушвания на каналите;
Трети - бебо на 5 месеца;
Четвърти - бебо на 8.5 месеца.

Има ли някой с подобни преживявания,
към какъв лекар да се обърна,
къде и какви изследвания мога да направя?
Виж целия пост
# 1
Не мога да ти отговоря на въпросите, но ми е интересно на една и съща гърда са ти проблемите? При мен и при двете деца запушванията са все на дясната гърда. Сигурно там имам стеснен канал. А аз даже не мога да  преброя колко запушвания съм имала. Важното е, че се научих да се справям с тях навреме, за да няма усложнения. Иначе при кърменето на първото ми дете даже пих и антибиотик заради запушване.
Виж целия пост
# 2
Много е неприятно с тези чести мастити Confused
Ти имаш ли някаква идея откъде може да идва проблема?
Важно е да кажеш дали са все на една и съща гърда и на едно и също място - ако е така, може да се дължи както на някаква причина в самата гърда (предишна операция? кистички? травма на това място?), така и на нещо по-просто - мислила ли си дали има някаква механична причина за запушване на това място - виждам, че ползвате слинг? носене на бебето на тази страна? колан на колата? поза за сън? Всяко нещо, което притиска гърдата на едно място (дори да не е силно до степен да забелязваш), може да предизвика запушване на канал.
Виж целия пост
# 3
Да, пиши малко повече подробности...Поне мисля, че няма да се дължи на бактериална инфекция Peace А иначе лекарите, които се занимават с това са хирурзите, особено на гърди...Може да отидеш и на ехографски преглед при специалист в областта на млечните жлези Peace
Виж целия пост
# 4
Още при първия ходих на хирурзи - двама, бяха категорични че няма нищо сериозно. След втория на 2-ма различни мамолози, гледаха ме на ехограф и те казаха че е наред всичко. Пих антибиотик след първия и сега. А след третия ми взеха кърма (в Майчин дом) и се оказа че имам "стафилококова инфекция". Пак пих антибиотик за това.
Междувременно след втория се консултирах и с хомеопат и като се наложи взимам гранулки поне за температурата, защото друго не ми я смъква толкова бързо и продължително. Примерно - от Парацетамола за кратко само ми се сваля.
За слинга - ами аз почти не го ползвам, таткото го носи Сашко, пък като го нося аз е на другата страна.
За проблемите - ами само на едната гърда са, на различни места. Вече имам чувстовото че цялата се е обиколила от запушвания. Нито операция, нито кистички, нищо съм нямала преди на тази гърда.
Колан на колата слагам, но напоследък не карам толкова много, а на задната седалка не слагам.
А позата за сън - ами легнала кърмя нощем, но се сменям на няколко дни.
Наистина не знам вече какво да направя. Освен пак да ми вземат за изследване кърма и друго да търсят..
А, теорията на едната лекарка беше, че проблема идва от разранено зърно. Но то просто няма как да мине напълно с тези непрекъснати проблеми. От началото то си се разрани и минаване няма. Има облекчение, мажа се всекидневно.. и точно когато започне да се подобрява и е почти излекувано - айде пак. Последния път даже почти си беше вече ОК.  newsm78


Виж целия пост
# 5
Това с разраненото зърно беше важно да се знае - действително най-вероятно оттам идва проблема. Има ли рана, лесно навлизат бактерии и в самата гърда.
Само едното зърно е разранено, казваш - има ли причина да се разранява само то? Различна форма ли има? Бебето не харесва тази гърда? Позата ли е причина? В устичката на бебето дали няма някакъв проблем - къса юздичка например?
С какво го мажеш?
Виж целия пост
# 6
Да, за първите 2 може и за това да е било, но сега и предния път нямах никакви отворени рани, само външно не беше заздравяло съвсем. Иначе съм с плоски зърна, бебето си я харесва тази, да не кажа повече от другата. По-широки са каналите. Няма къса юздичка, а позата - сменям ги периодично, но най-често си кърмя легнала или седнала нормално.
Мажа в момента с дефламол и има много голямо подобрение от 2 седмици насам.
Преди съм мазала с почти всичко сигурно - Гармастан,Лансинох, Авент, Фусикорт, Вазелин, Ланолин, едно кремче по рецепта с риванол и сулфатиацол и т.н... Не съм пробвала само да поръся с обикновено нишесте.
Проблема е, че при мастит стават много големи мехури, които се пукат и остава голяма отворена рана. Като яде непрекъснато бебето оттам и просто няма кога да си почива зърното и да заздравее напълно. За това наистина минават поне месец - два докато се пооправи и после пак.
Виж целия пост
# 7
Вземан ли е секрет от пукнатите мехури?
Това, което описваш, НЕ е изобщо типично за мастит, така че е възможно инфекцията да се проявява едновременно с мехури (външно) и мастит (вътрешно). При това положение е задължително да се вземе култура директно от раната, за да се види причинителя, още повече, че тези незарастващи с месеци рани, които описваш, са притеснителни и никак не са за подценяване.
Виж целия пост
# 8
Не, не е вземан никакъв секрет, освен кърма веднъж.
Ами не знам - сега като позараства в момента може ли да се вземе или трябва да е в момент като го има мехурчето (сега вече е пукнато и си е рана).
И най-важното - къде мога да отида да ми вземат секрет. Даже ми се ще пак и кърма да ми вземат.. явно наистина има някаква причина, но към който и лекар да се обърна ако сама не си поискам точно какво изследване да ми пуснат никой не ми предлага абсолютно никакъв вариант.
А на какво може да се дължи евентуално тази инфекция, щом не е присъща за мастит?
Виж целия пост
# 9
Точно както е пукнато мехурчето в момента, отиваш в която и да е лаборатория и искаш да вземат секрет за микробиологично изследване - прави се с памучен тампон на клечка, като секретите от гърло и т.н., те си знаят. И после ще се види какви са резултатите. Нали знаеш, че не трябва да има кремове върху гърдата в този момент - трябва да е измито всичко от нея, за да може да даде резултат културата.
Ако искаш да дадеш и кърма за микробиология, тогава е важно да спазиш няколко неща - гърдата да е добре измита със сапун (включително ареолата - само за този случай), изцеждането е само на ръка!, като първите струйки се пръскат навън, за да може да се изцеди млякото, което се е задържало и може да съдържа повече бактерии и след това хващаш в стерилен контейнер (тези за урина от аптеката) средна струйка, без да докосваш контейнерчето с гърда и без в него да попадат капки, които са се стичали по гърдата.
Вероятно има някаква бактериална инфекция, която си тлее - а може и да е смесена, затова е важно да се направи микробиологично изследване.
Мислила ли си за профилактично вземане на лецитин срещу запушванията?
Виж целия пост
# 10
jenny_b, според теб мехурите се появяват след мастита, от продължителното сукане на тази гърда? Ако е това, непременно трябва някой да види дали бебето поема правилно зърното. Колкото и често да суче не е нормално зърното да се разранява така.

А иначе при повтарящи се мастити се препоръчва изследване на кърмата и на гърлен секрет от бебето.

С първото си дете имах повтарящи се запушвания и мастити в продължение на година. Правих си горното изследване и показа множество златист стафилокок в гърлото на малкия, но понеже при него не предизвикваше проблеми, а освен това е масово разпространен, не предпиех лечение с антибиотици. Казвам ти го, за да не се втурнеш да пиете аб, ако, да речем, го открият в мехурите.
Това, което ми помогна беше по-голяма доза лецитин (6-8 * 1200мг на ден с постепенно намаляване). Проблемът при мен донякъде беше и свръхлактация.
Виж целия пост
# 11
Хедра, да кърма ще дам и предния път спазих това изискване за чиста гърда, даже там в някаква епруветка изцедих малко на ръка, точно така средна стуйка.
Лецитин пия при криза по 4-5 на ден, а иначе по 1 профилактично, на Валмарк.
Ще направя и такова за мехурчето, но сега дали ще стане вече, понеже е минала седмица от последното пукване.
Ива Д, гърлен секрет от бебето непременно ще се вземе в този случай. 
Утре отивам да правя такива изследвания, ще пиша после какво е станало.
Благораря ви много !!!
А колко време се пие лецитина в такава голяма доза?
И за правилното поставяне на бебето на тази гърда - няма против някой да погледне. На мен ми се струва нормално да си засуква, но може и да греша..
Виж целия пост
# 12
А колко време се пие лецитина в такава голяма доза?
И за правилното поставяне на бебето на тази гърда - няма против някой да погледне. На мен ми се струва нормално да си засуква, но може и да греша..
Няколко дни докато проблемът отшуми напълно. После постепенно намаляваш дозата  - да речем намаляваш с 1-2 к. на ден. Колко мг са на валмарк - 1000 ли?
Чудя се също дали проблемът със зърното не е свързан с екзема.
Виж целия пост
# 13
1200 мг. е.
Днес най-вероятно ще си правим изследванеията с бебето.
Ще помоля да ми го погледнат пак зърното лекарите..
Благодаря пак за отделеното време и внимание:)
Виж целия пост
# 14
И аз съм така, вече не ги броя. Само на едната гърда, а имам и веднъж на другата, но май беше от стягане от бельото. Дясната явно е предразположена или каналите са по –проблемни, не знам къде е причината, но и аз се научих навреме да реагирам някак. И аз имах разраняване на зърното, но се поизлекува с цедене и НЕдаване на бебо да суче от нея. Желая ти успех с изследванията и да се оправят нещата. Пиши как сте!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия