регистрация в българия на бебе, родено в чужбина и липса на брак на родителите

  • 828
  • 3
здравейте мами, бъдещи и настоящи
ние живеем в близката чужбина - румъния и аз съм бременна в 5ти месец. с таткото не сме женени и засега не обмисляме брак, освен ако не се наложи административно
още обмислям дали да раждам в българия или в румъния. и двамата работим тук, но само аз имам разрешително за работа и за престой
за мен е по - удобно да родя тук, но се притеснявам за регистрацията на бебето в българия
може ли да помогнете с информация какви са нужните документи и установените срокове. дали може да се направи само от бащата ти при липса на документи за брак или трябва и двамата да сме заедно
не се надявам някоя мама от румъния да пише с подобен казус, но предполагам в другите държави е подобно. дори не знам в кой нормативен акт да прочета
трябва скоро да реша и уведомя шефовете ми, затова ви благодаря предварително
Виж целия пост
# 1
Значи, ети ти един вариант, може някой да се включи и с други:
Бащата може да направи всичко и сам.
Раждаш си в Румъния. Вадите акт на раждане на бебето там.
Бащата идва в България или отива в нашето консулство в Румъния с вашите лични документи и акта на раждане на бебето.
Ако е в БГ, трябва да направи официален превод и заверка на акта на раждане в Консулския отдел на Външно М-во (без да се вади  Апостил, от Румъния не се изисква).
След това отива при нотариус и прави нотариално заверена клетвена декларация, че той ...трите му имена, данни, и тн.......декларира, че е баща на детето.....трите му имена, дата на раждане и тн......родено от теб....трите ти имена, данни и тн.
С всичко това отива в общината, в която живеете в БГ и там ще издадат бг-акт за раждане на бебето.

Ако решите да ходите в бг консулството в Румъния, клетвената декларация ще се направи рлед консула. Но проверете дали самото консулство не иска и нещо друго допълнително.

Няма страшно, доста хора живеят без брак.
Успех и леко раждане!
Виж целия пост
# 2
Информирай се в посолството най-добре, как е точно при вас.

Иначе предполагам, че е така:
превеждаш румънския акт за раждане, заверяват ти превода в посолството, и ако нямате път към бг, правиш пълномощно на баба, дядо или който там се сетиш, което заверяваш в посолството, и пращаш всичко на упълномощеното от теб лице. Предполагам че и документ за признаване на бащинството ще трябва да включиш, а той как се вади в Румъния, трябва да провериш на място, това само ако бащата иска да фигурира в документите на детето разбира се Peace
Виж целия пост
# 3
благодаря ви. не изглежда чак толкова сложно. аз няма да пътувам поне 2-3 месеца след раждането, така че таткото ще свърши работата. а аз ще ида до посолството тук да се осведомя за точните документи преди да съм родила
с таткото се надяваме, че детето няма да добие румънско гражданство Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия