Какво да избягвате през бременността ... от списание

  • 1 310
  • 16
http://www.9m-bg.com/display.php?show_article=3&open_article=1846

Сега не е времето за...
Д-р Гарабед Агопов

Бременността е свързана с хубави моменти и приятни емоции, с щастливи мисли за бебето и с постоянни покупки, но, уви, 9-те месеца не преминават само във весело настроение. Има ограничения, с които трябва да се съобразявате. Някои от тях може би вече знаете, други ще чуете за първи път и може би ще ви се сторят малко шокиращи. Бъдете сигурна обаче, че ако се съобразявате с тях, ще предпазите и себе си, и детето си от рискове.
Сутрешното гадене, умората, бушуващите хормони сами ще ви откажат от 1-часовия фитнес или от бурните купони с приятели, в които активно сте участвали преди бременността. Всичко да е с мярка – вие не сте инвалид и прекаленото пазене също не е от полза. Просто сте бременна дама в добра кондиция, която трябва да се съобразява с някои малки ограничения. Със сигурност вече знаете, че пушенето, пиенето на алкохол и вземането на наркотици са забранени през 9-те месеца и по време на кърменето. Списъкът със забраните продължава.
Не се притеснявайте, ако сте опитали някоя от нежеланите храни или сте направили част от нещата, които са в черния тефтер, преди да разберете, че очаквате дете. В случай че сте прегрешили само веднъж, рискът да навредите на бебето е много малък. Ако все пак се притеснявате, консултирайте се с лекаря или с акушерката си. Те най-добре ще отговорят на всичките ви въпроси.

“Не” на сушито

Малко са местата в България, на които може да си поръчате суши. Едва ли ще си помислите да си го приготвите у дома. Избягвайте да ядете сурова риба под каквато и да е форма през бременността. Тя може да съдържа паразити, които да навредят на плода.
Проучванията показват, че през 9-те месеца жените са податливи на тези микроорганизми 20 пъти повече, отколкото през останалото време. Ако рибата е дълбоко замразена и след това добре приготвена, рискът е минимален. Все пак помислете, преди да посегнете съм суровите хапки.

“Не” на котешките изпражнения

Добре е да купите ново легенче, което котката ви да ползва за тоалетна. По-важно обаче е да не се доближавате до изпражненията й и колкото и да ви е трудно, да стоите по-далеч от тях. Токсоплазмозата е болест, която се предава чрез котешките изпражнения. Ако се разболеете, има риск микроорганизмите да увредят плода. Ето защо поверете на друг да се грижи за хигиената на домашния ви любимец. В случай че няма желаещи, използвайте ръкавици и маска, а след това измивайте добре ръцете си.

“Не” на дълбочинното гмуркане

Със сигурност ще се запитате коя ли пък ще се гмурка през бременността. Учудващо, но много бъдещи майки пътуват по света през 9-те месеца и в паспорта им са отбелязани екзотични дестинации, в които дълбочинното гмуркане е една от атракциите. Проучвания показват, че съществува повишен риск от аборт, в случай че се гмуркате с бутилка и плавници в дълбините на океана или в някое лазурно море. Затова запазете това удоволствие за след няколко години. Рязката смяна на нивото на кислорода в кръвта може да предизвика преждевременно раждане.

“Не” на цветните кичури

Според последни проучвания на английски учени боядисването на косата през бременността може да навреди на плода. В състава на боята за коса има опасни химикали. Рискът намалява след 4-ия месец, когато може по-спокойно да оцветите косата си в различен нюанс. Все пак по-добре е да използвате къна, която е абсолютно безвредна и с която ще постигнете същия ефект.

“Не” на ремонтите

През бременността изобщо е забранено да се докосвате до четка и боя. Със сигурност ще искате да подредите детската стая за идването на малкото човече, но оставете тази работа на партньора си, а вие се наслаждавайте на ритничетата на бебето. Боите съдържат вредни химикали, които носят сериозен риск за детето. Не се включвайте в ремонта дори и като наблюдател. Потискайте любопитството си и не стойте наблизо, за да надзиравате какво правят майсторите. Проучвания показват, че жени, които продължително време са вдишвали вредните изпарения, са застрашени да родят бебе с увреждания 2 до 4 пъти по-често. Ако няма кой друг да боядиса стаята, отворете добре прозорците, за да се проветрява, сложете си маска и ръкавици, покрийте добре кожата си.

“Не” на масажа с ароматни масла

Масажът през бременността е удоволствие, от което не бива да се лишавате. Той ще ви помогне да релаксирате, да се освободите от напрежението и ще премахне болката в кръста и в главата. Не допускайте обаче масаж с етерично масло. Избягвайте тази процедура най-вече през първите месеци на бременността. Силните миризми могат да предизвикат аборт. Списъкът с етерични масла и аромати, от които трябва да се пазите, е дълъг, затова по-добре изобщо се откажете от тях.
Хвойната например може да доведе до преждевременно раждане. Проучвания показват, че най-безвреден е ароматът на мандарината. Все пак добре е да се ограничите със сух масаж.

“Не” на сауната

Забравете сауната през 9-те месеца. Рязкото повишаване на температурата на тялото на бъдещата майка може да доведе до увреждане на мозъка на бебето и в по-редки случай – до аборт.

“Не” на почистването на фурната

Последни проучвания на американски учени показват, че препаратите, които се използват за почистване на фурната, съдържат токсични вещества, които могат да навредят на вас и на бебето. От друга страна, миризмата може да ви замая. Ето защо забравете тази неприятна процедура за няколко месеца. Ако все пак искате да сте идеалната домакиня и държите да поддържате кухнята си чиста, използвайте ръкавици и маска и отваряйте широко прозорците. Може да се възползвате и от старите методи за лъскане, познати на вашите баби – със сода и оцет.

“Не” на високите токове

Колкото и да не ви се иска, ще трябва да се откажете и от високите токчета. Коремът ви ще расте с всеки изминал ден, а обувките с 10-сантиметров ток няма да са най-подходящи за разходка в парка. Разбира се, може да опитате, но болките в кръста са ви гарантирани. Обувките с висок ток крият и друг риск. Съчетанието им с големия корем ще ви прави по-нестабилна. При евентуално падане има реална опасност плацентата да се отлепи от стената на матката, а това със сигурност може да застраши бебето ви. Едва ли суетата заслужава такива жертви.

“Не” на спрея срещу насекоми

Много продукти срещу насекоми съдържат вещества, които могат да проникнат в кръвоносната ви система чрез кожата и да увредят нервната система на плода. Ако не можете без спрея срещу комари, нанесете го върху дрехите, а не директно върху кожата си.

“Не” на фъстъците

Според Агенцията по храните във Великобритания хората, страдащи от алергии, непрекъснато се увеличават.
Проучвания сочат, че ако единият от родителите има алергия, шансът детето да я наследи е 40%. За да намалите опасността, избягвайте храните, които са сериозен алерген, например фъстъците.
Виж целия пост
# 1
Бих добавила и "Не" на морските продукти с високо съдържание на живак, на студените меса и колбаси, на непастьоризираните сирена.
Виж целия пост
# 2
Бих избягвала екстремните спортове.
Виж целия пост
# 3
Благодаря,че се предоставят материали полезни за бъдещите майки.Със сигурност ми бяха полезни тези разяснения.Желая на всички лек и ползотворен ден!
Виж целия пост
# 4
За боядисването съм чела точно обратното. Интересно колко нови са тези проучвания?
Виж целия пост
# 5
Не и на солариума Mr. Green
За боядисването не съм много съгласна обаче.
Виж целия пост
# 6
бягам от жегата
Виж целия пост
# 7
Това за боядисването малко ме съмнява... newsm78Моята свеки всячески се мъчеше да ме убеди,че е вредно,ровеше се във всякакви списания,книги и т.н.,но не успя да намери нищо.Щом тя не е прочела,че са доказали..... Mr. Green
Виж целия пост
# 8
И аз ще добавя,че пастета също е много вреден за плода,защото съдържа голямо количество витамин А,синьото сирене,мидите,тоника-съдържа хинин и мн.мн.мн.други неща не са полезни по време на бременност.Ами то остана само хляба и водата да са безвредни,до доказване на обратното  hahaha.
Виж целия пост
# 9
Ох, слава богу, че нямаше "Не" на секса, че ей тогава щеше да стане весело  Laughing

А аз си хапвам пастет от време на време...едно от малкото месни (уж) неща, които ям в момента  newsm78
Виж целия пост
# 10
Аз за боядисванвто също не съм много съгласна,а това за пастета..... newsm78аз си хапвам пастет отвреме на време незнаех че и тои е вреден,за мидите подкрепям Peace.А що се отнася до ремонта скоро имаше една тема за ремонта и почти всички мами казаха,че няма проблем....... newsm78,а тук.......
Виж целия пост
# 11
Сигурно тук става въпрос за блажна боя.С латекса смятам,че не опасно.
Виж целия пост
# 12
 Embarassed аз съм си правила кичури веднъж, хапвала съм фъстъци и си правех анти-стрии масаж (без никакъв успех Twisted Evil) със съдържащи етерични масла мазила  Rolling Eyes
Ох, слава богу, че нямаше "Не" на секса, че ей тогава щеше да стане весело  Laughing
това в някои случаи наистина е забранено  Wink
Виж целия пост
# 13
Embarassed аз съм си правила кичури веднъж, хапвала съм фъстъци и си правех анти-стрии масаж (без никакъв успех Twisted Evil) със съдържащи етерични масла мазила  Rolling Eyes
Ох, слава богу, че нямаше "Не" на секса, че ей тогава щеше да стане весело  Laughing
това в някои случаи наистина е забранено  Wink


Да, така е Simple Smile Мисълта ми беше, че като цяло не е  Peace
Виж целия пост
# 14

Да, така е Simple Smile Мисълта ми беше, че като цяло не е  Peace
Остава и мерак да има, че при мен се беше изпарил  hahaha Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия