Има ли някъде публикувана статистика за деца с увреждания?

  • 2 354
  • 11
Съществува ли подобно нещо, къде мога да го намеря? newsm78
Виж целия пост
# 1
за кое точно увреждане?
Виж целия пост
# 2
Интересува ме броя на децата с множество увреждания, които имат ТЕЛК за цялатастрана и за Варна. А също така и като цяло за децата с увреждания (без да конкретизираме дадено увреждане) - брой за цялата страна и варна.
Зная че много от децата, не са минали през лекарските комисии, и е невъзможно да се разбере действителната ситуация в станата каква е.  Thinking
А също така, преди известно време чух че вече нямало да има РЕЛК и всички деца от вече минават направо през ТЕЛК - това вярно ли е и ако да, кога е излязла подобна наредба и къде?

Благодаря предварително
Виж целия пост
# 3
По телевизията видях,че са някъде около 9000.  Cry Твърде много мъка според мен.
За статистика незная дали има. Мисля,че асоциациите и сдруженията на родители на деца с увреждания може да ти помогнат. Успех.
Виж целия пост
# 4
Тази вечер видях, че има статистика, която сочи 19 000. Подканяха за СМС.


Имаме си статистик в групата, но моето мнение, ако дете не минало през ТЕЛК, не може да е в тази група деца с увреждения.
Виж целия пост
# 5
Да просто сто ми трябва статистическа информация за дипломна работа, иначе е ясно че много деца не са минали  инямам как да се обхванат, нам ен ми трябват официални данни но намерих само за възрастни, за децан е могада намеря
Виж целия пост
# 6
О, това число може да го дадеде само здравното министерство.
Нали джипитата са с компютри нече. Да дърпат инфо по диагнози
и възраст. И пак ще останат необхванати деца с непоставеноа диагноза,
без джипи. Винаги съм подозирал правителството ни в стъкмистика.
Виж целия пост
# 7
А колко ли деца има с увреждания,на които ТЕЛК е дал 2-5-10-15%?
Като Рая.Като случая от Перник.И още един случай пак с Даун синдром-12%...
Виж целия пост
# 8
В сайта на здравното министерство има информация само за лица над 16г. възраст, за деца не мог да открия никъде
Виж целия пост
# 9
Няма официална статистика, която подробно да ти даде инфо. Незнам за какво точно ти е дипломната работа, но може да се обърнеш към Дирекция Демографски и социални статистики в Националния статистически институт. Там ще ти кажат с какво разполагат. Мисля, че дават инфо на студенти. Успех.
Виж целия пост
# 10
Статистика няма, защото ако има тя е страшна и политическата машина няма нужда от нея, защото трябва да дава пари за интеграционни бероприятия.Има някакви цифри в Нац.стратегия за равни възможности на хората с увреждания_сайтана МТСП и АХУ.През юни по наша покана вДобрич дойде Иванка Христова,зама на Масларова, на която връчихме ферман с предложения, сред които и изготвянето на прецизна статистика за броя и динамиката за увеличаването на децата с увреждания, по диагнози и съпътстващи тежки заболявания, и причини за увреждането. Само така държавата може да формира реалистичен бюджет за адекватна социална политика. В една брошура на ЕК по темата пишеше, че увреждането има медицинска и социална цена, която в България е абсолютно несъразмерна.Т.е. ако здравната система/плюс частни здравни фонодове/ ти поеме  медицинската цена/За какво плащаме здравни вноски?!?/, няма да имаш нужда от унизителните социални помощи. Като в белите държави искаме и болниците да ни плащат обещетения когато ти осакатят детето и т.н.
Преди влизането ни в ЕС имаше вето върху информацията за броя децата с увреждания, защото нямало да ни подпишат предприсъединителните бумаги-зная го от бившата шефка на ТЕЛКК в Добрич. А от друга страна по-заможните родители си крият децата сУ и те трудно могат да се обхванат. А че темповете за увеличение на броя на децата с увреждания и тежки заболявания е голям е ясно като отче наш. Не зная дали писах че като правихме ЯМР В ВМА анестезилогът беше шашнат- по 12 бебета дневно приспива за ЯМР при установена диагноза-мозъчни аномалии от различен тип
Виж целия пост
# 11
Забравих да ви пиша че И.Христова каза още че не можела да се справи с Гайдарски и другите спецове за ведомствената подчиненост, структурата и начина на работа на ТЕЛКК. От две години водели спорове като как да го измъдрят. Представяте ли си зам министър не може да се оправи с тъпите кратунковци, а ние дето живота нидо гроб зависи от едни цифрички в една хартийка, какво  да направим. Аз просто чакам на някоя и друга майка да й писне здраво да я мачка системата и да се наредим след еколозите пред НС, МС и прочие бърлоги на заплатковци. Никой не отваря дума за това че трябва да се компенсира поскъпването на живота и за нашите семейства, но чухте ли че са предвидени 18 милиона лева за избори. Като се има предвид, че едва ли ще гласува и 30 % от стадото ни -тези грешни пари ще бъдат прахосани за бюлетини, чалгаизстъпления и плакати с муцуните на кандидатлапачите или  по-вероятно в обръчите от фирми. Ама ние ще си мълчим-нищо че пълним форумите с молби за спасение на рожбите ни
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия