За деликатността на 5-годишните ...

  • 1 610
  • 29
Децата са много искрени, прекалено даже ... Моят син напоследък ме застрлева на няколко пъти:

 - На лекарката си, която не е е виждал от година, да речем: "Здравей, доста си остаряла ..." и клати глава съчувствено ... Следват неловки обяснения от моя страна, извинения, разговори след това.
 - На момиченце, с което току що се е запознал: "Къде отиде баба ти?", за майката, която е на очевидна възраст колкото свекърва ми, вярно ... Следва неловко мълчание, извинение, обяснение, че някои хора по - късно имат деца ...
 - На съседка, която очевидно доста е напълняла, вероятно поради здравословни прични: "Здравей, много си напълняла, а беше такава хубава ..." и пак съчувственото клатене на глава ... Тя го обожава и му обясни, че е вярно и ще се опита пак да отслабне ... Следват извинения, разговори ...
 - На мен (бременна съм в 8-ми месец): "Мамо, като хипопотам си по бански"  Joy или: "Вече и от баба си по - дебела..."  Joy Хем значе, че е заради бебето, че после се отслабва ... Аз не се сърдя, нито обиждам, така или иначе е вярно - за седем месеца съм с 13 кг. отгоре. Обаче другите хора, непознатите или слабо познати?
 - На колега на баща му, пийнал си: "Миришеш на лошо" ... пак разговорите ...

В разговорите ни винаги ми отговаря: "Ами то си е вярно, да ги лъжа ли?" Опитвам се да обяснявам за деликатност, ама май не ми се удава съвсем ... Всеки път ме хваща неподготвена ... А някои хора се обиждат, обявяват го за много невъзпитан ... Аз не мисля така ни най - малко, много е мило и добро детето, просто е наблюдателен много искрен ...

Как обяснявате вие за деликатността?
За това, че някои неща не се казват в очите?
За разликата с лъжата?
Кои неща? Не мога да знам предварително какво ще му направи впечатление в някой момент ...
Виж целия пост
# 1
Трудна работа е това Grinning Моя е на 6 и грам не ме разбира като му обяснявам за деликатност и нещо от сорта.Нали затова казват че децата са прекалено искрени.Той не прави чак такива изказвания,но например пита на доста висок глас"Мамо,тоя защо говори така странно" или нещо подобно Joy и не ме поглеждат с либоф Mr. Green
Виж целия пост
# 2
Мен пък това ме радва. Светът би бил сто пъти по-прекрасен, ако можехме и като възрастни да запазим откровеността, чистотата и непринудеността на децата  Heart Eyes
Виж целия пост
# 3
Просто съвет, попитай го как би се почуствал той, ако някой отправи подобен коментар към него. Опитай се да му обясниш че всеки има някакво "несъвършенство" в даден момент от живота си,но няма нужда да му го припомняме. Следващият път когато нещо толкова го впечатли,нека просто го коментира с теб.
И въпреки този съвет винаги има "опасност" да станем "жертви" на детската искреност Laughing
Виж целия пост
# 4
Мен пък това ме радва. Светът би бил сто пъти по-прекрасен, ако можехме и като възрастни да запазим откровеността, чистотата и непринудеността на децата  Heart Eyes

Те са чисти душички и не са лицемерни!
Преди майка ми ми казваше: "Само ме излагаш пред хората!"
Кажи му друг път, ако не му хареса нещо да ти го каже първо на ушенце, за да не се чувстваш ти кофти...
Виж целия пост
# 5
Мен пък това ме радва. Светът би бил сто пъти по-прекрасен, ако можехме и като възрастни да запазим откровеността, чистотата и непринудеността на децата  Heart Eyes

Пази, Боже!  Shocked
Едната ми баба я имаше. Дете бях, но потъвах вдън земя от срам, когато например срещнеше някоя съседка в магазина и й заявяваше: " Аууу, каква грозна прическа си си направила! Преди беше по-хубава!" или "Как можа да се гримираш така, все едно гарги са ти кълвали очите!"  Crazy
Това последното и на мен ми го е казвала, ама аз вече бях обръгнала.  Mr. Green
Виж целия пост
# 6
Просто съвет, попитай го как би се почуствал той, ако някой отправи подобен коментар към него. Опитай се да му обясниш че всеки има някакво "несъвършенство" в даден момент от живота си,но няма нужда да му го припомняме. Следващият път когато нещо толкова го впечатли,нека просто го коментира с теб.
И въпреки този съвет винаги има "опасност" да станем "жертви" на детската искреност Laughing
Трудна работа дъщеря ми също е на пет и е дете със собствено мнение и виждане,което трудно можеш да промениш.Дори и да се направи,че те е разбрала и обещае да не го прави пак ще го направи.На децата им идва отвътре.Пък и нали затова са деца като пораснат ще осъзнаят,че откровенноста понякога пречи.
Виж целия пост
# 7
Моят син е най- тактичното същество, още от малък /като майка си е/!
Научи се много рано да говори На две години дядо му го закачаше, а той нещо не беше на кеф и веднага го сряза "Абе ти си много неприятен човек, бе!" /Смешното беше, че го казва такова хлапе и то с най- сериозното изражение, което може да докара/.
Аз пък нямам "цици". То съм си свикнала де. Даже собствената ми майка веднъж ни покани на обяд и направи забележка на баща ми, че бил понапълнял и, че бюстът му бил станал по- голям от моя /ей тъй, на масата си го каза, много се смях, сина ми- също/. Аз добавих, че това не било срамно, тъй като моят и без друго не е голям. Синът пък, да не остане назад, сподели, че Мартинчо /едно приятелче/ също така казвал.
Та ситуацията /не тази с бюста ми, тя не ме вълнува въобще, особено напоследък/ не ме притеснява. Просто обяснявам кога какво може да се говори. Все схваща по нещо.
Виж целия пост
# 8
   За това хората казват,че децата могат да са много жестоки.Те си казват истината в очите.

  Аз също се опитвам да им обеснявам да бъдат по-сдържани ,но за сега нямам голям успех.Много са прями и двамата и в това не приличат на мен.Малкия например скоро попита един човек в болницата "Ти циганин ли си?". #CrazyЧовекът се направи ,че не го чува, а аз потънах в дън земя от срам.На възрастните жени непрекъснато вика Баби Яги и колкото се опитвам да му обесня,че тази старица съществува само в приказките той си знае негово.За големия направо не ми се пише,че той си е повече от откровен ,особенно ако се ядоса. Sick

Виж целия пост
# 9
Мда, явно не е само моя синковец така ...

Блонди, то лошо няма да са искрени, ама хората се обиждат, има и такива, които си мислят, че едва ли не аз уча детето така ...  Embarassed
Оф, ще говорим пак по въпроса с прочепването на уше на мен първо  Simple Smile
Виж целия пост
# 10
 При нас каката идва и първо казва на мен совите "открития",малката кара на принципа "право куме в очите".Опитваме се да обясняваме ама за сега без кой знае какъв успех,дано да се справим. Rolling Eyes
Виж целия пост
# 11
Ох, камък ми падна от сърцето!
Възрастта си е такава но си и припомних от баткото че беше същата работа. Сега нещата се повтарят.
Виж целия пост
# 12
Синът ми редовно прави подобни, неособено деликатни коментари, на висок тон, като сме на разходка. Не се смущавам ни най-малко, защото той в пове4ето слу4аи ми говори на български, а живеем в 4ужда страна, така 4е никой, освен мен не го разбира.  Crazy
Но скоро ще си ходим, за пръв път от 4 години насам, и ще му мисля  Laughing
Виж целия пост
# 13
Сега, на 7г е значително по-деликатна, премълчава някои неща или ако много са я впечатлили ми ги казва тихо на мен. Но когато беше около 5  Mr. Green, например вижда баба си по бельо и казва: "не мислиш ли, че малко си напълняла", връщам се аз от фризьор с нова дължина на косата, а нейния коментар е: "защо си си оголила така главата", коментирала е в автобус, че нечий парфюм е гаден и други подобни, но с времето деликатноста се възпитава  Wink
Виж целия пост
# 14
Като по-малко / около 3 - 4 г./ правеше такива коментари и то най-вече за моя сметка. Вървеше по петите ми, тупаше ме по д-то и жално нареждаше "Не ми харесва д-то ти, много е голямо..." Mr. Green Или "Грозна си, защо си си подстригала косата" Признавам си, че за д-то ми стана кофти тогава, а сега ми е смешно и си се чудя на акъла. На лекарка е казвала "Грозна си, не те харесвам" и е отказвала да "сътрудничи" при прегледа. Вече се въздържа от такива "откровения", но често се зазяпва по улиците, когато някой изглежда странно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия