Нощен сън

  • 1 099
  • 1
Здравейте д-р Слънчева,

може би ще ви се стори дребен проблем, но за нас повярвайте е много сериозен. Дъщеря ми е на 10мес. и от 8 месеца ние не спим нормално, не става въпрос за 2-3, дори 5 ставания през нощта, а за безброй... тя се буди на 40 мин. максимум на час и половина. Почва да мрънка и ние подаваме биберон, вода, 2 пъти пие мляко по 100-120 мл. Ако не й се даде нищо или поне не се заклати се разбужда и почва да плаче истерично и продължително, разбужда се съвсем, почва да се дави и захласва. Видяли сме се в чудо, качеството ни на живот е сведено до минимум. На всичкото от горе тя е страшно злояда и сме заместили само следобедното ядене с по 100 гр. каша или йогурт на Хип (повече не мога да я накарам да изяде). На обед изяжда максимум 120 гр. месно пюре и после си дояжда с мляко. Изобщо живее на мляко основно.

Педиатърката ни казва, че е напълно здрава и че е просто много темпераментна и през нощта преживявала това, което й е направило впечатление през деня. Но аз просто не мога да повярвам, че ще си бъдем все така, защото вече нямаме сили...

Като малка до 2 месеца пък обратното, спеше много и си пропускаше нощното ядене!

Благодаря Ви предварително, надявам се да ми дадете напътствия как да се справим!
Виж целия пост
# 1
Здравейте! Доста трудна задача! newsm78
Може за вечера да и давате от кашите "лека нощ", те доста засищат, така, че ще отхвърлите надявам се нощното хранене. През деня и дамайте храна колкото пожелае. ако наддава добре на тегло и е здрава не се притеснявайте за количеството и вида на храната.
Можете да давате вместо вода чайчета за колики- те доста действат успокояващо.
Пращам Ви една статия по този повод.дано помогне!
Моето бебе заспива трудно...



Много често родителите задават въпроса „Колко часа трябва да спи детето ми?”. Отговорът не е еднозначен. През различните периоди от развитието си децата се нуждаят от различно количество сън.
 Новороденото спи почти непрекъснато, около 20 часа в денонощието. През първата седмица от живота си бебето бодърства само по време на хранене. На практика то не различава деня от нощта. За да си изгради денонощен ритъм на сън и бодърстване, родителите могат да му помогнат. През деня му говорете повече, оставете го да спи на музика, дръжте го на светло. При смяна на памперса поиграйте с него, гушкайте го, занимавайте го. През нощта, когато се събуди за хранене, светнете само нощна лампа и вършете всичко тихо.
В съня си кърмачето може да прави гримаси, да въздиша, дори да отваря очички за няколко секунди. Това не означава, че сънят му е неспокоен или че се буди. Не се тревожете, чак след първия месец бебето ще почне да спи по шест часа нощем, без да се буди. С порастването продължителността на нощния сън ще се увеличава.
Най-големият враг на нощния сън през първите месеци на детето са коликите. Техният пик е в късния следобед и през нощта. Детето става неспокойно, плаче, свива крачета към корема, почервенява и стиска юмручета. В тези случаи много помага поставянето му по корем, масаж по посока на часовниковата стрелка и билкови чайове. Гушкането също успокоява малкото, защото усеща топлина и ласка. В такива случаи може да му помогнете с хомеопатичното лекарство Chamomilla. Дава се в разреждане 15 СН, по 5 гранули три-четири пъти дневно през целия проблемен период. В хомеопатията има множество лекарства за тези оплаквания. Неслучайно тя се определя като индивидуален метод на лечение. Ако болките са упорити и кърмачето не може да заспи по цяла нощ, давайте през няколко минути Colocynthis, Cina, Magnesia phosphorica – и трите в 9 СН. Когато бебето се буди и само биберонът може да го успокои, подходящото лекарство е Lycopodium в 5 СН по 5 гранули вечер.
Съветът ни към майките е да не дават гранулите непосредствено преди сън. По-добре стрийте гранулите на прах между две лъжички (не се препоръчва да ги докосвате с ръце!) и ги разтворете в малка лъжичка с вода или мляко. По този начин те се приемат по-лесно от бебето и не се нарушава действието им. Ако детето най-често се буди към 3 часа след полунощ и го мъчат колики, неговото лекарство е Nux vomica.
Не вземайте детето на ръце при най-слабото проплакване. Първо го оставете да се поуспокои само и ако това не стане, опитайте се да го забавлявате, без да го гушкате. Не привиквайте децата да заспиват с безкрайно люлеене, носене на ръце и дълги приказки. Това ще продължи месеци и години, ще натовари и отегчи родителите и ще ви изнерви допълнително.
След навършване на шест месеца бебето спи около 8-9 часа през нощта и има още три-четири по-кратки почивки през деня. Обикновено сънят е около 15 часа в денонощието. В тази възраст коликите са отминали, но е започнало никненето на зъби. Детето е неспокойно, настървено търка венците си с ръчичка и слага всичко в устата си. Започва засилено слюноотделяне, тъй като венците се подготвят за първите зъбчета. Това продължава няколко месеца. През целия този период давайте Chamomilla 5 гранули дневно в 15 СН, така ще помогнете на детето си по-леко да понася никненето на зъбките.
Добре е до деветия месец детето да се отдели в самостоятелна спалня, ако има възможност. Това е време, в което то може да се научи да бъде самостоятелно. В противен случай може да стане зависимо и да се страхува да спи само. Не отлагайте отделянето на детето в самостоятелна стая за след раждането на друго бебе в семейството. Децата са твърде крехки и раними и много лесно може да се почувстват отхвърлени или необичани. А това води след себе си много нежелани последици за цял живот.
 Не свиквайте детето да спи с майката, когато таткото отсъства. След това то ще се чувства отхвърлено и може да се прояви ревност към единия от родителите. (Lachesis е хомеопатично лекарство номер 1 при ревност!) Lachesis е подходящ и за дечица, които избухват в плач, щом майката напусне спалнята им. Добре е да давате профилактично 5 гранули преди вечеря в 9 СН.

Д-р Зорка Угринова
Д-р Мариян Иванов
ОХЦ “Фитолек”




 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия