Бананите вредни ли са ?

  • 19 022
  • 27
Въпросът ми е малко глупав, но вчера баба ми, която е била цял живот детска лекарка, ми заяви, че честото ядене на банани може да увреди сърцето. Каза ми да не давам на Алекс, а той доста ги обича. То тя баба ми е малко луда гъба, но се чудех има ли някаква доза истина в това.
Виж целия пост
# 1
Не съм чувала/чела... Thinking

Ето какво е публикувала друга майка: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=129817.msg2452557

И други резултати от Гугл:


Бананите са класирани на пето място заради високото съдържание на калий. Той поддържа мускулите силни и здрави. Това важи с особена сила и за най-важния мускул - сърцето. С помощта на бананите се намалява кръвното налягане, те помагат дори при изгаряния.
Топ десет на най-полезните храни

Още:

Яжте банани

Какво според вас могат да правят бананите в диетата на културистите? Последните изследвания показват, че хомоцистинът – аминокиселина, която се явява вторичен продукт в резултат на метаболизма на протеина, е особено опасна за сърдечно – съдовата система.

Известни с огромни количества протеин, които приемат професионалистите, добре знаят този факт и търсят начин да сведат рисковете до минимум и да пазят сърцето си.

Витамините от Б групата са един добър вариант за намаляване нивата на опасния хомоцистин, затова те задължително присъстват в диетата на културистите, отличен ефект в това отношение обаче имат и бананите, затова хапвайте по един банан дневно.

http://www.bgstuff.net/content/view/1767/116/

И още:

Повишаването на нивото на хомоцистеина в кръвта с 10% увеличава риска от появата на исхемична болест на сърцето с 10%
За сравнение - повишаването на "лошия" холестерол с 10% увеличава риска от исхемична болест на сърцето с 20%. Следователно връзката на хомоцистеина с атеросклерозата е доста здрава, но отговорните за това механизми все още не са уточнени напълно.
На базата на лабораторни изследвания, учените предполагат, че излишъкът от този белтъчен продукт уврежда вътрешната обвивка на съдовете и улеснява отлагането на атеросклеротични плаки и образуването на запушалки.
Има ли вещества, които участват в разграждането на вредния за съдовете хомоцистеин? Учените смятат, че главна защитна роля има достатъчният хранителен внос на фолиева киселина, която участва пряко в описаната по-горе верига.Витамин В12 изглежда по-малко активен, а витамин В6 има значение само в случаите на реален недостиг.
Богати естествени източници на фолиева киселина са пълнозърнестите храни, варивата (зрял боб, леща), портокалите, броколите, спанакът, аспержите, зелената салата, сухите ядки. (Внимание! Ядките съдържат също много калории и мазнини).
Богати естествени източници на витамин В6 са зърнените храни, картофите, бананите, пилешкото месо, млякото и рибата тон.
http://www.protos.bg/diabet/vd/i99/vd_i99_08.html

И за десерт: "A Banana A Day Keeps the Doctor Away!"  Laughing
Виж целия пост
# 2
Всичко прекалено е вредно, ако се гледа така  Wink
Знам, че бананите съдържат много калий, който по принцип е полезен за сърцето. Но наистина ако се прекалява, предполагам може да има обратен ефект  Rolling Eyes
Все пак не яде по 5 кила банани всеки ден, нали  Crazy
Виж целия пост
# 3
Както казваше една моя позната: "Престараването е.........ма-та на старанието."  Освен, че бананите не са вредни можеш да си сигурна, че Алекс няма да има целулит Mr. Green Joy Mr. Green
Виж целия пост
# 4
Пфу и сега какво да ги отказваме ли Mr. Green, бебото почти всеки ден си хапва банан
Виж целия пост
# 5
И аз не смятам, че са вредни- не сме забелязали проблеми, пък и децата не папкат в промишлени количества нали Wink
Виж целия пост
# 6
Free Soul, много благодаря  Hug
Аз също смятам, че умереното консумиране на какъвто и да било естествен продукт не може да навреди, но все пак ми беше любопитно. Според баба ми, която пак пояснявам е луда гъба , когато е работила в Конго, голяма част от местното население е измирало от сърце, защото се хранели основно с банани. Определено не може да се сравняват условията на живот и явно логиката и малко издиша.

dbs ,  bash а и плюс антицелулитния побой, който съм му се заканила да му тръшна, съвсем е застрахован  Mr. Green .
Виж целия пост
# 7
Моят въпрос пак е за бананите, но е малко по-различен-как им влияят на дечицата, предразположени към алергии? Имаше нещо, че ако са в пюре май не са страшни, а ако се ядат сурови са потенциален алерген-вие знаете ли нещо по въпроса? Идеята ми е да не би "вредността" им с нещо такова да е свързана?
Виж целия пост
# 8
Моят въпрос пак е за бананите, но е малко по-различен-как им влияят на дечицата, предразположени към алергии? Имаше нещо, че ако са в пюре май не са страшни, а ако се ядат сурови са потенциален алерген-вие знаете ли нещо по въпроса? Идеята ми е да не би "вредността" им с нещо такова да е свързана?

Заради съдържатието на хистамини не се препоръчват сурови, същото важи и за доматите, но сготвени не са страшни, аз сурови банани давам на бебо като стана на 9 м
Виж целия пост
# 9
Аз давам почти всеки ден за следобедна закуска банан. На Алекс му харесва повече от разните му там кремове , кисели и мляко с бисквити пък и аз мисля, че банана е по полезен от тях.
Виж целия пост
# 10
Единственото, което знам и аз е при алергични деца да се дава обработен заради хистамините.
А, и другото, че почти няма дете, което да не обича банан. Wink Simple Smile За моят син (и баща му) това все още си е любимият плод, за себе си купувам различни плодове, но винаги и банани за тях.
Виж целия пост
# 11
За сърцето нищо не знам  Mr. Green
Обаче Банани не се дават на деца склонни към алергии в никакъв случай  Naughty /сурови, печени, варени - под никаква форма/
те /също както и доматите/ съдържат хистамин и са последното нещо което детето би трябвало да яде.
Малкия ми батко е с астма, и сега и сега не му даваме, а на бебка почнахме да даваме след годинка и няколко месеца - когато се убедихме, че той няма да има проблеми с алергии.
Виж целия пост
# 12
Значи и с тях ще трябва да почакаме. И в пюрета или каши ли не може? newsm78
Виж целия пост
# 13
Значи и с тях ще трябва да почакаме. И в пюрета или каши ли не може? newsm78

Ивелинче, мисля че прекалено много се шашкаш с туй захранване  Mr. Green Това не е математика, по-спокойно  Heart Eyes
Виж целия пост
# 14
     И аз смятам, че банана сам по себе си не би бил вреден. Кажете обаче дали сте чували нещо за това как става брането и пренасянето им. Аз се притеснявам по скоро за това...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия