Трябва ли да си прекъсна майчинските за конкурс за нова работа???

  • 1 982
  • 4
Здравейте!
Надявам се някой да може да ми помогне с разяснение: родих на 03.05.2007, т.е. в момента съм в началото на ползване на остатъка до 315 дни (135-те са вече изтекли). Сега се налага да се явя на конкурс за нова работа (много ми е важно, не мога да го пропусна). Интересува ме:
1. Трябва ли към датата на конкурса да съм прекъснала майчинството си?
2. Трябва ли към датата на конкурса да съм прекратила досегашния си трудов договор? И дали може потенциалният нов работодател по принцип да има подобно изискване?
3. В случй, че спечеля конкурса, трябва ли да прекратя майчинските си или имам право да ги продължа до изтичане на 315 дни? А, ако мога да ги продължа, на база дохода от предходния ТД ли ще получавам помощите?
Страшно ще съм благодарна, ако ме ориентирате Hug
Виж целия пост
# 1
Значи първо да уточним какви помощи получавате. Да не би да имате предвид обезщетението. Защото обезщетение и помощ са доста различни неща....

По принцип, към датата на явяване на конкурса не е небоходимо да сте прекратила трудовите си правоотношения и отпуска за бременност и раждане. Конкурса не е задължително сключен трудов договор. Вие може и да сключите договор, но може и да не сключите. Майчинството и настоящия си трудов договор ще трябва да прекратите едва, когато влиза в сила новият ви трудов договор.
Колкото до това дали трябва да прекратите самият отпуск за бременност и раждане, това е малко по-сложен въпрос. Можете и да не го прекратявате и ако не го прекратите, ще си получавате обезщетението от стария работодател, независимо дали договорът ви с него е прекратен или не. Но има и една особеност, новият ви договор няма да влезе в сила, докато не се явите на работа и не отработите поне един ден. Следователно, ако не прекратите отпуска за бременност и раждане, вие няма да имате нов договор, докато този отпуск не изтече. А новият ви работодател може да не е съгласен да ви чака и нищо не го задължава да ви пази мястото.
Виж целия пост
# 2
Получавам 90% от възнаграждението си от преди раждането (не знам как се зове точно, май е обезщетението това newsm78). 315 дни ще се напълнят през януари накъде.

Значи - работодателят не е длъжен да ми осигури продължаване на отпуска по майчинство до навършване на 315 дни? Така го разбрах..... В правото си е да изиска от мен да започна работа по новия ТД веднага, така ли?

А също така - ако прекратя майчинството и започна работа по новия ТД, мога ли по собствено желание да си възобновя впоследствие майчинството (и отново да получавам 90% от дохода по предходния ТД), без да загубя мястото? Или само в случай, че работодателят е съгласен?

П.С. Приемам, че се касае за безсрочен ТД, без изпитателен срок.

Голямо благодаря Peace
Виж целия пост
# 3
Получавам 90% от възнаграждението си от преди раждането (не знам как се зове точно, май е обезщетението това newsm78). 315 дни ще се напълнят през януари накъде.

Значи - работодателят не е длъжен да ми осигури продължаване на отпуска по майчинство до навършване на 315 дни? Така го разбрах..... В правото си е да изиска от мен да започна работа по новия ТД веднага, така ли?

А също така - ако прекратя майчинството и започна работа по новия ТД, мога ли по собствено желание да си възобновя впоследствие майчинството (и отново да получавам 90% от дохода по предходния ТД), без да загубя мястото? Или само в случай, че работодателят е съгласен?

П.С. Приемам, че се касае за безсрочен ТД, без изпитателен срок.

Голямо благодаря Peace

Ами щом си започнала работа, това е твоя избор. Ти сама си се отказала от майчинството си. По принцип можеш да подновиш ползването на отпуска след като влезе новият ти договор в сила. Ти ще си прецениш дали е удачно това.
Виж целия пост
# 4
Мерси за бързите отговори!
Само едно не ми става ясно Sad
По принцип можеш да подновиш ползването на отпуска след като влезе новият ти договор в сила. Ти ще си прецениш дали е удачно това.
Длъжен ли е работодателя да ми разреши да си подновя майчинството, ако пожелая?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия