Ингвинална херния при момиченца

  • 10 190
  • 24
Съвсем съзнателно пускам темата, като преди това съм изчела няколкото подобни по въпроса.
Те обаче са предимно за операцията и възстановяването, като са допълнени и с много полезни данни за лекарите хирурзи.
Това, което обаче мен ме интересува е, как се установява (първите признаци) на ингвиналната херния при момиченца.Само в една тема имаше споделено, но ми се ще малко повече опит да споделите (защото е възможно да са различни случаи). Какво забелязвате майчета на момиченцата? Боли ли ги или само някаква подутина?
Особено ценни са двата постинга на д-р Оги, които ще цитирам, преди да си кажа случката:
След операцията децата, а специално момичетата, се възстановяват бързо.
Още на другия ден могат да ходят - не бива да задържаме децата неподвижни. А момиченцата могат да си подскачат колкото искат. При тях хернията не е патологично продължение в канала на тестиса, както при момчетата.

В общи линии всички хернии при децата са вродени - това е, защото при окончателното оформяне на бебето остава една торбичка от коремната ципа, в която понякога навлизат черва или яйчник. Торбичката (херниален сак) може да е дълга или къса, широка или тясно, прищипана и прочее всякакви комбинации. Хернията често се показва, особено при кашлица и запек, но не винаги се заклещва.  Може да се покаже само веднаж, а после вече не, но проблемът остава макар и незначителен. Ако обаче веднаж се е показала, няма никакво съмнение.
Най-честите хернии при децата са слабинни (ингвинални) и пъпни.
---
Операцията не е проблем. Проблем е усложнената херния, която би довела до спешна операция.
Така. Онзи ден ми се обади приятелка, която сподели, че когато сме били на плаж преди време, забелязала как на Кейти се появила малка подутинка в слабината, докато се напъвала да плаче, и после се скрила. Всичко станало за съвсем кратко време, и съответно приятелката ми тогава не реагирала. След което се замислила. Нейното момченце (на възрастта на дъщеря ми) е оперирано от херния, но признаците не са били точно такива.
Днес се опитахме да заведем детето при педиатърката ни, но тя се оказа отпускарка.
Мисълта и притеснението ми са, дали да изчакам лекарката ни да се върне или да бързам за прегледи?
Като чета написаното от Д-р Оги си правя извода, че може би това е херния, но аз лично не съм забелязвала подобни неща при детето. Сега разбира се, вече я следя внимателно.
Притеснява ме и друго-много е палава, скача непрекъснато, тренира и спортна гимнастика (макар че от това най-малко се притеснявам, защото говорих с треньорката-натоварването изобщо не е голямо там). Дали това нейно скачане усложнява нещата?
Ей такива мисли ме вълнуват.
Ще се радвам мами на момиченца минали по този път да споделят-какви са били симптомите?
Виж целия пост
# 1
РЕНИ има мнение по въпроса.
Дано се включи, ако ли не, й пиши ЛС.

И дано адашчето е добре  Praynig
Виж целия пост
# 2
Ето ме Simple Smile
Точно така изглежда- подутина, която не боли (стига да не се заклещи- тогава става страшно). Състоянието не е спешно и операцията търпи отлагане. Но аз бих се въздържала да водя детето на тренировки докато не го види лекар.
Виж целия пост
# 3
Ето ме Simple Smile
Точно така изглежда- подутина, която не боли (стига да не се заклещи- тогава става страшно). Състоянието не е спешно и операцията търпи отлагане. Но аз бих се въздържала да водя детето на тренировки докато не го види лекар.

Да, точно твоята тема четох. Но ми се щеше и други майки на момиченца да се включат, ако има. В същност, хубаво е, че няма. Едно патило по-малко е винаги добре дошло. Praynig
Работата е там, че даже не съм я виждала. Приятелката ми каза, че подуинката се появила за съвсем кратичко. Ще взема без направление да я заведа, че да не се притеснявам.
Тренировките не са ми грижа-тя без да е на тренировка скача от много високо, прескача по 3 стъпала, непрекъснато се джаска по катерушките за страх на хората... Crazy Tired Да не ви казвам у дома от къде скача и как се катери по пантите на вратите  Blush
Виж целия пост
# 4
След операцията на Александра с мен се свързаха няколко майки на деца с херния, но ставаше въпрос все за момченца... Всъщност няма какво ново да научиш, просто заведи детето на лекар. Аз моята я заведох веднага като видях подутината, без направление. В Детска хирургия в Пирогов я установиха. При момиченцата положението е по-деликатно, защото яйчникът може да се заклещи. Друго притеснително няма.
Виж целия пост
# 5
Туф, не е лошо да я доведеш за консулт при д-р Оги, който всъщност е доц. Бранков. Шеф на детска коремна хирургия, към Пирогов. НЯМА такъв Човек и специалист... Н-Я-М-А!

http://www.pedsurg.net/nachalo.htm

А имам и гсм-а му. Ако го искаш - ЛС.
Виж целия пост
# 6
Рени е дала много точна информация, а щом и Шани има координатите на шефа, значи всичко е OK  Peace
Виж целия пост
# 7
И аз винаги препоръчвам д-р Оги, очарована съм от него като човек и специалист. Помагал ми е и за двете деца- сам ми е предлагал услугите си. Но едва ли може да огрее навсякъде. Пазя си визитката му.
Виж целия пост
# 8
Благодаря на всички за помощта и съветите.  Hug
Днес ходихме на преглед при нашата педиатърка (чийто съпруг между другото е хирург).
Съветът й беше: наблюдавай! Само толкова.
При нейната дъщеря също е имало подобно нещо, тя е искала да я оперира, но съпругът й категорично отказал. Постепенно с израстването хернията изчезнала. Склонна съм да се доверя на лекарката ни.  Peace
Не се съмнявам в д-р Оги (чела съм доста от неговите постинги и даже го цитирах пред нашата лекарка), и бих се допитала до него, но се надявам да не се налага.  Wink (Макар че за във Варна има един лекар д-р Петришки, за който се носят само суперлативи...)
Виж целия пост
# 9
Постепенно с израстването хернията изчезнала.

това е просто невъзможно, според мен.
Няма как, без оперативна намеса, връзките, които са отслабени или изчезнали да се възстановят от самосебе си.
Пак те призовавам, към консулт с доц. Бранков.
Виж целия пост
# 10
Шани, и аз не съм лекар, но предпочитам първо при варненските доктори да се пробвам. Да бия път до София само за консулт за нещо, за което има лекари (и то добри, без да подценявам доц. Бранков!) тук, не виждам смисъл  (пък и финансово е неоправдано).
На мен питането ми в същност беше за симптомите. Wink Освен това няма и диагноза поставена. Аз лично все още не съм забелязала подобно подуване. Ще я наблюдавам, и когато има уточнена диагноза, ще мислим за лекари. Peace
Виж целия пост
# 11
Ок.
Ти си знаеш  Peace
Виж целия пост
# 12
Туфи, ние и тримата с братята ми сле имали хернии ингвинални. Моята не е оперирана, прибраха ми я с едно специално коланче, което притиска слабините. Ама тогава съм била на 2 г. Възможно е в по-ранна възраст да става по тоя начин. А миналото лято когато племенницата ми беше в БГ майка ми (вече има набито око) видяла, че има херния. Изглежда така както я описвате, подутинка в слабините, която се появява при смях, кашлица, някакво напъване. После се скрива. Майка ми каза на брат ми и когато Мартина се прибра в Щатите той я завел на хирург. Хирурга сложил детето да легне на една кушетка и така го прегледал...  ooooh! ooooh! ooooh! Разбира се не е видял херния, защото тя се прибира в такова положение. Брат ми се ядосал на майка, че си е въобралила. Ама накрая като завели детето пак на друг хирург той си я прегледал както трябва и я оперираха. Нямам идея там как правят операциите, но за един ден е минало всичко. Единият ми брат е опериран още на 40 дни от херния, а другия беше в 6 клас. И двамата тренираха споретна гимнастика  Wink

Сега често карам майка ми да поглежда Александра. Може да съблечеш Кейти голичка и да я накараш да кашля. Сложи ли пръста в слабинките й и виж дали се появява подутина. Тя е видима всъщност... но според мен с пръст ще усетиш по-добре
Виж целия пост
# 13
Може да съблечеш Кейти голичка и да я накараш да кашля. Сложи ли пръста в слабинките й и виж дали се появява подутина. Тя е видима всъщност... но според мен с пръст ще усетиш по-добре
Много добра идея! Непременно ще я последвам!
Мерси, Ваче!  bouquet

П.С. Днес лекарката я преглежда правичка.
Виж целия пост
# 14
 Heart Eyes

Всичко ще се оправи! Не се притеснявай и нацелувай разбойничката от мен! Heart Eyes
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия