Случвало ли ви се е да викате Неволята?

  • 1 647
  • 30
Българската приказка, за която най-често се сещам е Сливи за смет - винаги, когато мета с метла ми изниква в главата. Явно добра промивачка на мозъци.

Но един разговор преди ден-два ме подсети как двамата братя викали Неволята. Видях се с приятелка от детството, която по принцип си имаше леко щурав нрав, но с това, което ми разказа за живота си, откакто не се бяхме виждали, ме разби. Адски талантлив човек, завърши Музикалното училище с цигулка и после Натфиз...но е от тези хора, които се забъркват сами в лоши житейски ситуации, биещ мъж, бедност и т.н.... и въпреки това много харизматична, дано един ден си напише по-добър сценарии и живота  я вкара в по-печеливша роля. Няма да ви споделям подробности.
Та тази жена има дете на почти четири години, което роди в първи курс студентка. В момента си ремонтира къщата сама , да бяхте чули с каква лекота говори за нивелиране на незнам си кво си, лепене на плочки и инсталиране или каквото там се казва на полипропиленови тръби /така ли се пише/....също и на вана.. Сега е решила да си сглобява кухня сама... От тези дето в момента най-много ги правят от пресовано нещо си и на сглобки, които, ако ти ги направят излизат към 1200-2000лв, тя щяла да си ги купи на парче /нямало и 450-500лв да и излезе/, така се продавали в индустриалния квартал и щяла сама да си ги сглабя, както и с всичко останало, което прави - щяла да налучка как става.

Живота /или вие самите/ поставял ли ви е в такива ситуации - битови, на път, екзистенциални...всякакви - дето е трябвало да викате Неволята. То е ясно, че българина много неща прави сам, но все пак - може да се появи някоя интересна историйка, ако не ви мързи да разказвате.
Виж целия пост
# 1
Целият основен ремонт на апартамента ми в София беше сътворен с 4 ръце - на майка ми и моите...щото винаги е имало мъже на които да се разчита около нас, нали се сещаш? Mr. Green
Защо ли Неволя е от ж.р.? Wink
Виж целия пост
# 2
За 25 години в нашия апартамент, майстори са влизали само веднъж - за новата дограма на хола и балкона.А го взехме само по голи панели. Станахме специалисти по всичко, докато го оправим.
Виж целия пост
# 3
Абе не става дума за лепене на тапети или минаване с вар или латекс, а за къртене, шпакловане, инсталиране на разни неща.., слагане на плочки...
Аз май само съм участвала с лепене на тапети или латекс, с пренареждане сама на цялата стая - легла, гардероби...ама това не че няма кой да помогне , а защото ми щукнало, че искам промяна. и съм увивала там една тръба на  течаща пералня с  едни калчища...
Виж целия пост
# 4
а за къртене, шпакловане, инсталиране на разни неща.., слагане на плочки...


....и санитария, и смяна на тръби, радиатори, и съответното изпразване и пълнене на абонатната станция, и нови контакти си изкарах, където ми е удобно, че старите бяха по невъзможни места...а и балконската изолация аз я правих - с мрежа и японска мазилка...само си прежалваш маникюрите и стават кукленски нещата Laughing
Виж целия пост
# 5
Случвало ми се е, разбира се. Всяка жена, чийто мъж почти нон-стоп е къде ли не, само не и вкъщи, умее да прави спешни ремонти Laughing Сега, под спешни ремонти аз разбирам да оправиш течащо казанче, шуртящ кран, да си отпушиш канал, да смениш бушон и т.н. Сглабянето на кухни, шпакловането и смяната на тръбите не е викане на неволята, ами не знам какво е Rolling Eyes Приятелката ти или е много зле с парите и е отчаяна, или е твърде самонадеяна, че може всичко сама или е откровено луда. Никой не може да ме убеди, че човек, който не е проектант, може да начертае, оразмери и сглоби сам цяла кухня, че човек, който никога не е хващал гумената шпакла може да направи една стена джам или ай стига бе, крехко девойче ще ми разбива с къратча, ще мести тръби, после ще маже отгоре ooooh! Не го врявам аз това. Ако наистина го прави сама, вероятно е толкова некачествено, че после още по-солено ще й излезне.
П.С. Коя е таз девойка бе, не мога да се сетя за цигуларка newsm78 ако я познавам, дай на лични Laughing
Виж целия пост
# 6
Точно де - в банята слагахме вана, мивка, тоалетна, плочки.Преместихме малката тоалетна в килера зад входната врата и направихме перално помещение в предишната.Гардероби в коридора и всички шкафове в кухнята, пералното,в малката тоалетна, на балкона ги прави сам мъжа ми, който беше военен.Шпакловката на целия апартамент е негово дело. Бои, латекси и тапети,стенни облицовки, подови настилки правех аз. Даже леглото на сина е направено от мъжа ми.Когато взехме жилището беше ново по панели, със светещи процепи между тях, през които се виждаше слънцето.Не говоря само за обзавеждането, но за правенето на жилището обитаемо.
Виж целия пост
# 7
а за къртене, шпакловане, инсталиране на разни неща.., слагане на плочки...


....и санитария, и смяна на тръби, радиатори, и съответното изпразване и пълнене на абонатната станция, и нови контакти си изкарах, където ми е удобно, че старите бяха по невъзможни места...а и балконската изолация аз я правих - с мрежа и японска мазилка...само си прежалваш маникюрите и стават кукленски нещата Laughing
Ти напраааво ме утрепа Shocked Боже, какви хора имало ooooh!
Виж целия пост
# 8
Тя (неволята де) ме научи да готвя Crazy.. и не само...ама това ме научи за година от нулата Mr. Green
Виж целия пост
# 9
Имах, значи, една приятелка, живееха двете със сестра й и децата.
И реших паркет да си слагат. Сами.
Отидоха да вземат от някакъв приятел едно канго - аз гледам децата.
Малкото беше на 1,6 някъде. Пита ме: мама? Отговарям - мама отиде за канго #Crazy. Детето прие таз работа, кво да прави, заигра се и повтаря: мама - канго. Канго - мама.
Ей такива работи.

Започнаха да къртят.
Те и двете едни клечавииииии.... издържаха седмица май. Откъртили бяха четвърт хол. И се предадоха. Извикаха един кангист.
Пристига кангиста - не човек, а канара. Гардероб.
Фаща кангото и почва да кърти. С една ръка.
Бръм, бръм, бръм - адски шумно, за около два часа откърти всичко.

По едно време сестрата на приятелката ми отива при него, поглежда професионално и пита: "Аааа, ти така къртиш значи. С една ръка. Пък аз хващам кангото с две и заставам ето така..."
Човекът я гледа, като че ли е луда.
Наполовина му е тя - и на широчина, и на височина!
 Joy Joy Joy

Отдавна не се бях сещала за тая история - как седи дребничката ми приятелка до огромния кангист и му разправя врели  - некипели. И той как я гледа. Мисля, че въобще не разбра за какво му говори.

Те после си сложиха паркета, де.
Сами май.

"Неволята" е в женски род, вярно.
Не ще да е случайно.
Виж целия пост
# 10
Това с кухните не е никакъв проблем и
едва ли въпросът опира до неволята.
Или имаш сръчни ръце и го можеш, или
са ти завряни в задника да не измръзнат.
Познавам мъже, които не могат един нищо
и никакъв балатум да отрежат, камо ли пък
кухня да сглобят или да полеят цветя. Виж
само в Дом и семейство какви герои се описват.

Никога не съм викала неволята.
Което мога, правя, което не мога,
не се натискам, имам идеи кой може.
Виж целия пост
# 11
Не я познаваш. И е доста дребничка на ръст, ако я види човек не може да си представи, че би вършила такива неща. Живее в къща с двор, може да си позволи всякакви експерименти.

Нито с бушони, нито с мивки ще се оправя, ще викам някой Неволчо да ми ги оправи по-скоро. Поне познати бол.
Виж целия пост
# 12
Не. Викам само Волята и майстори от мъжки пол.  Laughing На друго не вярвам, да ме прощавате.
Виж целия пост
# 13
Ти напраааво ме утрепа Shocked Боже, какви хора имало ooooh!

 Embarassed...обаче си признавам, че съм проектант и първата ми работа беше във фирма за довършителни работи - ако не ми беше професия и не бях сигурна какви ги върша и аз щях да викам баткото с кангото Laughing
Виж целия пост
# 14
Неволята ми е първа дружка. Често се е налагало да я викам. Хем съм доста смотана и срамежлива, ама като няма накъде - с неволята под ръчица, с Бога напред. Grinning
П.П.Виж, ремонт не съм правила. Но ако се наложи, ще правя и това.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия