Готварски питанки???

  • 1 322
  • 10
Извинявам се предварително,ако някъде вече е било споменавано!
Интересува ме има ли някои общоприети правила за приготвянето на ястията,като въпросчетата ми са :
 1. Кога в предварително загрята фурна,кога после се включва?
     За да "се надигне",за да "бухне"....???
 2. Кога блатовете се мажат с крем(топли или студени)?Кога се поръсва сладкиша с пудра захар(топъл или да изстине)?Кога се сиропира?
  3. Кога тавичката се намазнява и набрашнява?Кога само се намазнява?Кога само се набрашнява(или няма такъв вариант)?

 Извинете ,ако въпросчетта ми звучат малко тъпо,но винаги съм се питала какви са правилата,ако не е изрично упоменато в рецептата?! Rolling Eyes  Embarassed
Виж целия пост
# 1
Прочети тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=10258
Мама Фин доста се е постарала Wink
Виж целия пост
# 2
Да,прегледах тази темичка,Delicate,изключително полезна информация намирам,но все пак конкретен отговор на моите питанки не видях!  33uu
Виж целия пост
# 3
Цитат на: wilma
Извинявам се предварително,ако някъде вече е било споменавано!
Интересува ме има ли някои общоприети правила за приготвянето на ястията,като въпросчетата ми са :
 1. Кога в предварително загрята фурна,кога после се включва?
     За да "се надигне",за да "бухне"....???
 2. Кога блатовете се мажат с крем(топли или студени)?Кога се поръсва сладкиша с пудра захар(топъл или да изстине)?Кога се сиропира?
  3. Кога тавичката се намазнява и набрашнява?Кога само се намазнява?Кога само се набрашнява(или няма такъв вариант)?

 Извинете ,ако въпросчетта ми звучат малко тъпо,но винаги съм се питала какви са правилата,ако не е изрично упоменато в рецептата?! Rolling Eyes  Embarassed


Мога да ти отговоря за сиропирането - прави се горещо на студено, т.е. ако блатовете са горещи сиропа трябва да е студен или обратно. Същото се отнася и за крема. Относно пудрата захар - по-добре след като изстине, защото иначе ще попие и няма да има същия ефект.
По въпроса за "бухването" майка ми имаше изпитан метод за печене на кексове - включва се фурната на 200 градуса, когато е "готова" се слага кекса за 5-6 минути, след което фурната се изгася за около 5-10 минути през това време той "бухва" и след това се включва само отдолу, докато тестото "заври". После се включва на 180 до 200 градуса и се доопича. Така кексовете и ставаха много вкусни.
По въпроса за мазането на тавички - аз не съм особен спец, но моя опит показва, че немазно тесто се слага в намазнена и набрашнена тавичка, мазно тесто може направо без нищо, а в тефлонирани тави най-добре е да се сложи само масло (олио) и да се загрее, след което се изсипва тестото.
Виж целия пост
# 4
Цитат на: wilma
Извинявам се предварително,ако някъде вече е било споменавано!
Интересува ме има ли някои общоприети правила за приготвянето на ястията,като въпросчетата ми са :
 1. Кога в предварително загрята фурна,кога после се включва?
     За да "се надигне",за да "бухне"....???
 2. Кога блатовете се мажат с крем(топли или студени)?Кога се поръсва сладкиша с пудра захар(топъл или да изстине)?Кога се сиропира?
  3. Кога тавичката се намазнява и набрашнява?Кога само се намазнява?Кога само се набрашнява(или няма такъв вариант)?

 Извинете ,ако въпросчетта ми звучат малко тъпо,но винаги съм се питала какви са правилата,ако не е изрично упоменато в рецептата?! Rolling Eyes  Embarassed

Ето моите отговори:
1. Фурната включвам при слагането на ястието в нея само когато то е в глинен гювеч. На слаба фурна и при леко отворена вратичка оставям да втаса тесто с мая. Когато пека кейково тесто, предварително загрявам фурната до около 200 градуса по Целзий, а като сложа печивото, намалявам на 150-180 и така - до готовност на сладкиша. В силна фурна /180-200/ пека баница, в продължение на около 30 минути. Пандишпан - на силна фурна за много кратко време /докато леко порозовее/.
2. Блатовете се мажат с крем, като поизстинат. Сладкишът се поръсва с пудра захар топъл, за да полепне по него захарта. Със сироп се залива контрастно по температура печиво: студен сироп - горещо печиво, и обратното.
3. Тавичката се намазнява, когато се пекат месо, зеленчуци или месо със зеленчуци /освен ако месото е по-тлъсто или пък е добавена сметана/. Мазнина и брашно - когато печем баници и сладкиши. Без мазнина и брашно - за маслени /бутер и други подобни/ теста.
Виж целия пост
# 5
Малко по темата и от мен:
- в студена фурна слагам само сладкиш в йенско стъкло или ако в рецептата изрично е посочено фурната да е студена;
- слагам пудра захар на поизстинал сладкиш, за да не се разтопи захарта от топлината;
- мазане с крем и сиропиране правя по метода "топъл/студен" (топъл блат/студен сироп или обратно);
- ако ще вадя целия сладкиш от тавичката, набрашнявам; ако ще режа сладкиша и ще вадя парченца, само намазнявам; мазнина не се слага на сладкиши от маслено тесто.
Виж целия пост
# 6
А аз вчера открих, че кекса може идеално да се извади от формата и без предварително набрашняване, само с мазнина. Иначе все оставаше тук-там наслоено брашно. Да уточня, че формата ми е алуминиева.
Виж целия пост
# 7
Цитат на: delicate
Прочети тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=10258
Мама Фин доста се е постарала Wink


Само че не е Мама Фин, ами е Тинтири Минтири Simple Smile (моите благодарности още един път, Тинтири)
Виж целия пост
# 8
Цитат на: wilma
1. Кога в предварително загрята фурна,кога после се включва?
     За да "се надигне",за да "бухне"....???
 

 В предварително загрята фурна слагам сладкишите (баници, кексове). В Бг на фурната можех да избирам печенете да бъде само огоре или отдолу.
Та кексовете ги слагах само на предварително загрята фурна, но само отдолу. Като "набухне" пусках и отгоре за последните 10-15 минути.
Сега покривам с алуминиево фолио отначало после го махам.
Виж целия пост
# 9
А месата в тавичка на предварително загрята фурна ли печете?Баница?КОга се покрива с алуминиево фолио ястието?

 А при мен изделията от бутертесто винаги "залепват",ако не съм намазнила леко тавичката Confused (хем пека в средата на фурната)Не е фатално залепяне де,но после се налага неприятното "стъргане" на тавата Close
Виж целия пост
# 10
Аз тепърва се уча да готвя, но казвам това, което правя аз.
Значи алуминиево фолио слагам в началото. Включително и когато пека месо. Към края само ако не искам да ми се пече отгоре вече яденето. (както ти казах моята печка не може да се наглася само отдолу и само отгоре)
Фурната загрявам предварително, когато правя баници, риба, слдаки... абе май винаги, даже и иенско стъкло като пъхам(всъщност моите тави всички са стъклени) До сега нямам нищо пукнато.
Предварително обаче почти всичко леко запържвам, така че съставките затоплят съда.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия