Задграничен паспорт на дете ...

  • 1 466
  • 2
Здравейте !
Да Ви попитам: искам да "извадя" на детето задграничен паспорт; доколкото знам за сега, трябва и другия родител да се разпише, че е съгласен, но проблемът при нас е че с бившия ми съпруг въобще не поддържаме връзка - в този случай как да действам ? ! Разбрах, че ще има някаква промяна в Закона за българските документи - това дали засяга и паспортите за деца (напр. като в нашия случай - т.е. на разведени родители) и евентуално откога влиза тази промяна в сила. А и дали мога да пътувам зад граница с детето представяйки друг документ ( и какъв ли да е ? ...)
Както вече писах, с бившия ми съпруг не поддържаме контакт, незнам къде живее, непрекъснато си сменя телефона, да не говорим, че само веднъж от три години е пожелал да види детето си; от време на време изплаща издръжката ... Мога ли да го съдя, за безинтересованост към детето, към неговото здравословно състояние (все пак детето е безценно, а не някаква стойност, а именно издръжката), и фактически да не е нужно неговото съгласие (на бившия) да пътувам с детето в чужбина ...
Как да постъпя ? ! ...
Виж целия пост
# 1
Погледни в темата Консултации с адвокати
Там имам описан ии подобни случаи. А можеш допълнителните си въпроси да задаедш там. Все пак прочети първо какво са споделили другите родители и какво са отговорили адвокатите.
Виж целия пост
# 2
Здравейте !
Да Ви попитам: искам да "извадя" на детето задграничен паспорт; доколкото знам за сега, трябва и другия родител да се разпише, че е съгласен, но проблемът при нас е че с бившия ми съпруг въобще не поддържаме връзка - в този случай как да действам ? ! Разбрах, че ще има някаква промяна в Закона за българските документи - това дали засяга и паспортите за деца (напр. като в нашия случай - т.е. на разведени родители) и евентуално откога влиза тази промяна в сила. А и дали мога да пътувам зад граница с детето представяйки друг документ ( и какъв ли да е ? ...)
Както вече писах, с бившия ми съпруг не поддържаме контакт, незнам къде живее, непрекъснато си сменя телефона, да не говорим, че само веднъж от три години е пожелал да види детето си; от време на време изплаща издръжката ... Мога ли да го съдя, за безинтересованост към детето, към неговото здравословно състояние (все пак детето е безценно, а не някаква стойност, а именно издръжката), и фактически да не е нужно неговото съгласие (на бившия) да пътувам с детето в чужбина ...
Как да постъпя ? ! ...
Здравей!
Много въпроси задаваш, аз ще ти отговоря само на първия.
Има начин да извадиш задграничен паспорт и да изведеш непълнолетно дете от страната без съгласието на бащата - ако докажеш, че той не е в България, или ако не е съгласен, или ако не може да бъде открит... Но трябва съда да разреши, а това е една дълга и неприятна процедура - ще трябва да доказваш доста неща, които да са все в интерес на детето; ще трябва да го обявяват за общодържавно издирване, ако твърдиш, че го няма...
Най-добрият вариант е да го убедиш да ти даде пълномощно за изваждане и получаване на паспорта (но само ако живеете в различни градове) и декларация, че е съгласен детето да излиза зад граница. Гледай да е безсрочна, че да я ползваш до 18 годишна възраст.
Накарай детето да го помоли - на него може и да не откаже. Защото в повечето случаи бившите отказват само, за да дразнят майките.
Въоръжи се с търпение и успех!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия