Помощ - рецепта за козунак

  • 42 969
  • 41
# 15
Рецептата е на Ди5 (Ди2) и е многократно използвана от мен ( има месеци в които правя почти през ден Simple Smile) козунаци )
В края има и нагледен материал Simple Smile, както и искам да отбележа, че почти винаги ми се налага да добавя малко брашно, или мляко макар че брашното което купувам е винаги една и съща марка.


3 яйца + 1 белтък (жълтъка за намазване отгоре)
1/2 cup прясно мляко
3/4 cup захар
1/4 cup разтопено масло + 1/4cup олио
3 tsp мая
4 cup брашно плюс около половината на 1/3
ванилия
настъргана кора от лимон
малко сол


Разбиват се яйцата със захарта, добавя се млякото и маслото.
Изсипва се в машината и се добавя повечето брашно. Слага се маята и се пуска.
Като стане кашаво се добавя олиото и останалото брашно.
2 цикъла само на месене и една пълна програма за тесто.
Оформят се и се оставят да втасат (около 2 часа ми отне)
В загрята на 180гр фурна за 20 мин и после за около 5 мин на 120


http://users.rcn.com/petrana/kulinarni/1 - преди втасване
http://users.rcn.com/petrana/kulinarni/2 - преди печене
http://users.rcn.com/petrana/kulinarni/3 - готови
Виж целия пост
# 16
Цитат на: april
Нямам провали с моята рецепта:


April,
Би ли ми описала технологията стъпка по стъпка? Рецептата ми изглежда хубава и не много сложна, а до сега все съм се плашила от козунакоправенето  Grinning
Виж целия пост
# 17
Цитат на: mimi flax
Цитат на: april
Нямам провали с моята рецепта:


April,
Би ли ми описала технологията стъпка по стъпка? Рецептата ми изглежда хубава и не много сложна, а до сега все съм се плашила от козунакоправенето  Grinning


Мими, ако искаш опитай с 500 гр. брашно, така ще ти е по-леко. Сигурна съм, че ще се справиш, щом имаш желание.  Всички продукти  трябва да са топли, в стаята също да е топло през цялото време. Това е много важно!
Маята, 1-2 лъжици мляко, лъжичка захар и сол се размиват, добавя се брашно да стане каша и се оставя на топличко да втасва. Яйцата бъркам с миксер + захарта и две ванилии(може отделно белтъци и жълтъци)да се разбият добре! Добавя се настъргана кората на един лимон. Брашното се пресява, към него се добавя яйчената смес и останалото мляко, маята и съвсем леко се омесва мекичко тесто. Дърпам с ръце, добавям малко от разтопеното масълце, сгъвам и пак дърпам, но не меся. Може в началото малко да лепне тестото. Така , докато поеме цялото масло. Някъде към края започва да става на конци и шупли! Знам, че звучи странно, аз самата си мислех, че е трудно, но не е, само че отнема време. Втасва на топличко.  След това се оформят рулца, може и само козуначета. Плънката за рулата да не е много "течна". Понеже стават много крехки, в правоъгълната тавичка редя напречно по три, или две  надлъжно едно до друго. Може и във формички за кекс. Пак втасват, мажа с яйце и буча орехи или бадеми. Пека на не много силна фурна, докато се зачервят.
Ако има нещо неясно, с удоволствие ще обясня пак.
Желая на всички, да омесят козунаците си с много любов и търпение! Simple Smile  Simple Smile  Simple Smile
Виж целия пост
# 18
Цитат на: pg220899
Рецептата е на Ди5 (Ди2) и е многократно използвана от мен ( има месеци в които правя почти през ден Simple Smile) козунаци )
В края има и нагледен материал Simple Smile, както и искам да отбележа, че почти винаги ми се налага да добавя малко брашно, или мляко макар че брашното което купувам е винаги една и съща марка.


3 яйца + 1 белтък (жълтъка за намазване отгоре)
1/2 cup прясно мляко
3/4 cup захар
1/4 cup разтопено масло + 1/4cup олио
3 tsp мая
4 cup брашно плюс около половината на 1/3
ванилия
настъргана кора от лимон
малко сол


Разбиват се яйцата със захарта, добавя се млякото и маслото.
Изсипва се в машината и се добавя повечето брашно. Слага се маята и се пуска.
Като стане кашаво се добавя олиото и останалото брашно.
2 цикъла само на месене и една пълна програма за тесто.
Оформят се и се оставят да втасат (около 2 часа ми отне)
В загрята на 180гр фурна за 20 мин и после за около 5 мин на 120


http://users.rcn.com/petrana/kulinarni/1 - преди втасване
http://users.rcn.com/petrana/kulinarni/2 - преди печене
http://users.rcn.com/petrana/kulinarni/3 - готови


На мен пък не ми се получи козунакът по тази рецепта (за какво ли реших да я пробвам като си имам изпитана да ме пита човек). Imp
Захарта е недостатъчна, брашното явно е повече...не знам.
Има вкус на хляб, не на козунак. Изхвърлих го... Close
Виж целия пост
# 19
Цитат на: diviana
Цитат на: pg220899
Рецептата е на Ди5 (Ди2) и е многократно използвана от мен ( има месеци в които правя почти през ден Simple Smile) козунаци )
В края има и нагледен материал Simple Smile, както и искам да отбележа, че почти винаги ми се налага да добавя малко брашно, или мляко макар че брашното което купувам е винаги една и съща марка.


3 яйца + 1 белтък (жълтъка за намазване отгоре)
1/2 cup прясно мляко
3/4 cup захар
1/4 cup разтопено масло + 1/4cup олио
3 tsp мая
4 cup брашно плюс около половината на 1/3
ванилия
настъргана кора от лимон
малко сол



На мен пък не ми се получи козунакът по тази рецепта (за какво ли реших да я пробвам като си имам изпитана да ме пита човек). Imp
Захарта е недостатъчна, брашното явно е повече...не знам.
Има вкус на хляб, не на козунак. Изхвърлих го... Close


Съжялавам че не ти се е получило, знам колко е гадно като нещо не се получи, не ми е за продуктите, но много се ядосвам.

Всъшност моята рецепта е с по-малко брашно
Ето я :
Козунаци
3 яйца + 1 белтък(жълтъка остава за намазване отгоре)
½ ч.ч прясно мляко
1 ч.ч захар
¼ чаша разтопено масло + ¼ чаша олио
1 tbs(чаена лъжица) мая
около 3 и 1/2 ч.ч. брашно, всеки път ми отива различно количество
настъргана кора от един лимон

Първо слагам в машината и  разбивам яйцата със захарта, после добавям млякото, след това маслото. Слагам после около 2.5 ч.ч. брашно и маята и оставям да се разбърка добре, става каша, после прибавям по малко от останалото брашно и по малко от олиото.Брашно слагам докато се получи нелепкаво тесто. След като  спре месенето, пускам пак на ново машината на цикъла за тесто, така три пъти, последния  път вече  оставям да свърши целия цикъл, така че и да втаса.


В петък правих с 4 ч брашно, но бях увеличила яйцата на 4 и сложих още четвърт чаша прясно мляко. Исках да пробвам с повечко яйца и пак се получи, не можах да ги снимам щото се ометоха веднага щом ги изкарах..

Ако обичате по-сладко, наистина може и да е малко захарта, на нас обаче така ни харесва.

Ще пробвам аз пък твоята да видя, може настина да са по-вкусни. Просто миналата година в дир-а имаше рецепти за козунак в машина и аз пробвах ли пробвах и все не се получаваше и накрая реших аз да си натамъня рецептата. Та това е най-сполучливата, от тогава съм я правила много пъти и все с успех.
Виж целия пост
# 20
Ди, аз ги правих в събота по твоята рецепта и станаха великолепни - дърпаха се на конци. Направих е едната смес, която беше описала с орехи, захар и канела, а другият го напълних със сладко от вишни. Ометохме ги за норматив. Тия дни даже пак мисля да пусна машината да поработи.  Heart Eyes
Виж целия пост
# 21
Hei Di5 i Hondi,

Като заговорихме за машини гледам намерили сте му цаката да не месите на рака:)) Те хората са го измислили:))

Искам да ви попитам каква марка ползвате и да ми кажете по какви критерии се избира машина.

А така като гледам, Ди5 по-скоро ще ме покани на козунак в тях отколкото да ми пише:))

Позддрави,
Юли

Цитат на: Honda
Ди, аз ги правих в събота по твоята рецепта и станаха великолепни - дърпаха се на конци. Направих е едната смес, която беше описала с орехи, захар и канела, а другият го напълних със сладко от вишни. Ометохме ги за норматив. Тия дни даже пак мисля да пусна машината да поработи.  Heart Eyes
Виж целия пост
# 22
Цитат на: Jule
....Искам да ви попитам каква марка ползвате и да ми кажете по какви критерии се избира машина.

А така като гледам, Ди5 по-скоро ще ме покани на козунак в тях отколкото да ми пише:))....

Абе Джули, на мене "критерия" ми за покупката й беше само цената  Embarassed  Laughing  Laughing .Марката  ни е Morphy Richards. Имаха SALE хората и така си я купихме - на майтап  Grinning
Ами Я не се мъчи, ми направо вземи прескочи до Ди (поне ти е по-наблизичко Wink ), а и е майстор  Heart Eyes
Виж целия пост
# 23
Di5, теб те благославям за солената питка в машина за хляб!
Правя я едва ли не всеки ден! Страхотна става винаги.
А за козунака - по твоята рецепта с по-малко брашно може би ще се получи добре.
Моята рецепта всъщност не е моя, а е взета от дир миналата година. Тогава за първи път се престраших да направя козунак (половин доза) и действах малко на майтап като се бях примирила, че може би нищо няма да се получи.Изненадата ми беше голяма, че стана толкова сполучлив. Правя го често, ей така да има за закуска.
А ти, си го прави по твоята рецепта щом ти се получава, не експериментирай. Grinning  
Поздрави.
Виж целия пост
# 24
Цитат на: diviana
Di5, теб те благославям за солената питка в машина за хляб!
Правя я едва ли не всеки ден! Страхотна става винаги.
А за козунака - по твоята рецепта с по-малко брашно може би ще се получи добре.
Моята рецепта всъщност не е моя, а е взета от дир миналата година. Тогава за първи път се престраших да направя козунак (половин доза) и действах малко на майтап като се бях примирила, че може би нищо няма да се получи.Изненадата ми беше голяма, че стана толкова сполучлив. Правя го често, ей така да има за закуска.
А ти, си го прави по твоята рецепта щом ти се получава, не експериментирай. Grinning  
Поздрави.

Аз вчера реших да правя по твоята рецепта и като сравних, ами те почти еднакви. Премерих на везната 500г брашно и то е точно 3 и 2/3 чаши. Тази рецепта която гледах, явно си пропуснала да напишеш захарта, ама предпалагам слагаш повече от чаша, а аз като си погледнах последната обновена моя рецепта видях че там съм променила захарта на 1ч. Та си го направих пак по моята рецепта. Половината направих на козунак, другата на кифлички. Сега обаче реших да пробвам да го изпека в машината, остават още няколко минутки да е готов и ще докладвам, засега всичко върви добре, надигна се почти до горе.
Виж целия пост
# 25
Цитат на: Di5
Сега обаче реших да пробвам да го изпека в машината, остават още няколко минутки да е готов и ще докладвам, засега всичко върви добре, надигна се почти до горе.

Горната половина не се беше изпекла добре, въпреки че дори се беше разпукал, а долната беше попрепечена.
Е все пак опитах, ама явно печенето на козунаци не е за мързеливи хора Simple Smile
Виж целия пост
# 26
Цитат на: Di5
Аз вчера реших да правя по твоята рецепта и като сравних, ами те почти еднакви. Премерих на везната 500г брашно и то е точно 3 и 2/3 чаши. Тази рецепта която гледах, явно си пропуснала да напишеш захарта, ама предпалагам слагаш повече от чаша, а аз като си погледнах последната обновена моя рецепта видях че там съм променила захарта на 1ч. Та си го направих пак по моята рецепта. Половината направих на козунак, другата на кифлички. Сега обаче реших да пробвам да го изпека в машината, остават още няколко минутки да е готов и ще докладвам, засега всичко върви добре, надигна се почти до горе.


Тъй де.
3 и 2/3 чаши брашно, а не 4 както pg220899 е написала. Явно тази 1/3 си оказа голямо влияние при мен.
В моята рецепта захарта е 1 cup, а в рецептата на pg220899 е 3/4 cup.
Малки разлики в грамажа, но съществени (в моя случай).
Виж целия пост
# 27
Цитат на: Di5
Цитат на: Di5
Сега обаче реших да пробвам да го изпека в машината, остават още няколко минутки да е готов и ще докладвам, засега всичко върви добре, надигна се почти до горе.

Горната половина не се беше изпекла добре, въпреки че дори се беше разпукал, а долната беше попрепечена.
Е все пак опитах, ама явно печенето на козунаци не е за мързеливи хора Simple Smile


Grinning
Докато не опита човек, няма как да знае става или не...
Виж целия пост
# 28
Чета рецепти от прехвалени по-прехвалени ( че и си копирах 2-3 за архив само) и как ден пред ден ги правите тез неща, обаче се чудя как успявате да изяждате всичко това, бе хора Simple Smile ?! Не се заяждам, само ми е интересно как насмогвате?! Wink
Виж целия пост
# 29
Да кажа само, че направих резептата на Honda, стана СТРАХОТЕН козукак. Почерпих и родата, направо обрах овациите. Ако имаш други готини и лесни резепти дай ги насам.  Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия