Питанка за домашна майонеза???

  • 6 025
  • 25
Знаете ли рецепта за домашна майонеза?Има ли някаква тънкост?
Виж целия пост
# 1
 Naughty не е много препоръчително лятото домашна майонеза ! Иначе рецептата  е с жълтъци (някои слагат и цели яйца) олио , сол , лимон , и съм чувала че за да е по лека и не много мазна се слага( когато е избита)  малко цедено кисело мляко ! В тесен и дълбок съд с пасатор се издърпва постепенно нагоре ( пасатора )
Виж целия пост
# 2
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7623.0

аз правя по тази рецепта.
добавям си разни неща като чесън, горчица, маслини - зависи за какво ще я позлвам
Виж целия пост
# 3
Млечна майонеза
За една купичка от малките маргарини
150-200 мл олио
100 мл мляко
по малко от 1 к.л. лимонена киселина
1 к.л. сол
Всичко се издърпва с ножа на миксера за около 1-2 мин. Става доста гъста. Накрая може да се сложи 3 скилидки чесън по желание.   

А също и класическата си майонезаbouquet
Виж целия пост
# 4
Четох, че суровите жълтъци могат да се заменят със сварени такива - стриват се и натаък по рецептата.
Виж целия пост
# 5
Ох това с жълтъците нещо не се получи,пресече се,и аз не знам защо?!Една позната каза да пробвам с яйчен прах,но не каза къде да го търся:))
Виж целия пост
# 6
Да не си изхвърлила пресечената майонеза? Недей още. Едно време с майка ми правехме само домашна. 2-3 яйца, сол и тя разбиваше с миксера, а аз на много тънка струйка прибавях олио. Пресича се, ако яйцата са ти били студени или си наляла много олио изведнъж или по други причини. Общо взето малко е капризна и вече не правя. Та за пресечената майонеза. Оправяхме я по следния начин: в нов съд започвам да правя нова майонеза по същия начин. Само че с 1 яйцце например. Когато започне да се сгъстяма, вместо да наливаш още олио, започваш да прибавяш лъжица по лъжица от пресечената. Всъщност тя не е развалена, а просто не е гладка. Така докато смесеш полека лека всичко. Успех!
Виж целия пост
# 7
За домашната майонеза яйцата трябва да са със стайна температура.
Виж целия пост
# 8
Олиото се прибавя на много тънка струя,постепенно,докато се поеме от яйчната смес.
Виж целия пост
# 9
Майонезата ,която винаги ми става е по следната рецепта"

1 ч.прясно мляко
1ч олио
1л лимонтузо
сол на вкус

Пъхам пасатора .Бръм и готово.
  bouquet

Нито се пресича,нищо.Лекичка е и идеална за салатки и за филийки също става.  bouquet
Виж целия пост
# 10
Млечна майонеза
За една купичка от малките маргарини
150-200 мл олио
100 мл мляко
по малко от 1 к.л. лимонена киселина
1 к.л. сол
Всичко се издърпва с ножа на миксера за около 1-2 мин. Става доста гъста. Накрая може да се сложи 3 скилидки чесън по желание.   

И аз я правя така, правила съм, и тази с жълтъците ама ми е много тежка, а млечната е по-лека и по-вкусна, според мен.
Виж целия пост
# 11
Аз я правя така: слагам в каничката на пасатора 200 мл. олио,чуквам едно яйце вътре,слагам малко сол и лимонов сок.Пускам пасатора и изтеглям нагоре.За 15-20 сек. е готова.
Виж целия пост
# 12
Опитвали ли сте да приготвите майонеза със зехтин? Би била по-"невредна", но не знам дали би се получило.
Виж целия пост
# 13
Опитвали ли сте да приготвите майонеза със зехтин? Би била по-"невредна", но не знам дали би се получило.

един път по телевизията един готвач обясняваше, че не става със зехтин, защото от разбиването се получавал горчив вкус.
т.е. зехтинът ставал горчив.

слънчогледовото олио е с неутрален вкус и затова се препоръчва при майонези.

кое ми е вредното на олиото, ако се яде в нормални количества? -  ако някой знае да ме светне, защото зехтинът не ми е много вкусен, освен на салата Peace
Виж целия пост
# 14
Благодаря за информацията. Не мога да кажа за вредата от олиото(особено пък в малки количества), но знам, че зехтина е полезен, предпазва от някои болести, усвоява се от организма по-добре от олиото.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия