Кърмене на поискване-колко често?

  • 4 034
  • 16
Здравейте, мами!
С първото си дете така и не успях да кърмя, а се изцеждах една година. Сега искам да си кърмя детето.
Изчела съм почти всичко за кърменето на поискване. Но никъде не прочетох колко често. В много материали срещнах интервал на кърмене 1-1,5. Но първото бебе плачеше на 10-15-20 мин. Трябва ли да кърмя ттолкова често. И в рамките на 3 часа само едната ли гърда да давам? Как да разбера, че в тази гърда има още мляко, за да задоволи нуждите на детето?
Много ми се иска да не се изцеждам този път за хранене, а само за стимулиране на кърмата.
Виж целия пост
# 1
Първият месец предлагах гърдата винаги щом заплаче и почти винаги тя почваше да суче и то с часове някой път.Случвало ми се да я кърмя 1ч,  1,5ч. Към края на 2 месец тя сама си направи режим,почна да иска да се храни на 2 ч и все още сме така .В началото предлагах едната гърда в рамките на 3ч,сега на 2.
Виж целия пост
# 2
Принципът на кърменето на поискване е да се предлага на бебето гърда при всеки признак на глад и безпокойство. Ще има моменти, в които ще се налага да предлагаш и по често, но хубавото е, че в един момент бебето установява ритъм на искане и сигналите му стават много ясни. Аз редувах гърдите през около 3 часа, тоест ако бебето е сукало няколко пъти за интервала от 3 часа, сукало е от една гърда. Така ми беше най удобно, не твърдя, че е най правилното. А за количеството, то е на принципа на търсенето, колкото повече бебето суче, толкова повече кърма се произвежда . Дори и да оставиш бебето да суче "на празна гърда", ще усетиш как след време млякото слиза пак. Това поне на мен не ми се е случвало с цедене с помпа. Ако бебето суче активно, помпата става излишна.
Виж целия пост
# 3
Принципът на кърменето на поискване е да се предлага на бебето гърда при всеки признак на глад и безпокойство. 

Това означава ли, че ако плаче през 10 мин. ще трябва винаги да му предлагам гърда. Да не се стигне до прехранване?
Виж целия пост
# 4
Здравей, Гретхен,
Аз съм на мнение, че гърда не бива да се навира в устата на бебето при всяко измрънкване. Много често напълно достатъчно е гушването, полюшването и пр. През първите 3 месеца моята бебка надаваше вой в мига, в който я оставя в леглото й и беше нон-стоп в ръцете ми. Успявах да си свърша къщната работа в малкото моменти, в които заспиваше (като цяло денем не спеше повече от 2-3 пъти). Даже първия месец спазвах режима от болницата, тъй като се притеснявах, че няма да се справя с кърменето на поискване. Накрая на месеца стана ясно, че със 7-8 кърмения на денонощие, с времетраене около 20 мин., бебинка е наддала близо 1.400 кг. С други думи - плачът й всеки път, щом я махна от гърдата, където тя заспиваше на петата минута от началото на кърменето, съвсем не е бил от глад. Тя просто не искаше да остава самичка в студеното легло.
От средата на втория й месец я кърмя на поискване. Мисля, че не винаги правилно тълкувам признаците и че я научих да не си иска самичка, защото знае, че ще й предложа.

Това означава ли, че ако плаче през 10 мин. ще трябва винаги да му предлагам гърда. Да не се стигне до прехранване?

С други думи, аз не мисля, че всеки път, когато бебчето заплаче, трябва да му се дава гърда. Бебето плаче и по много други причини, различни от глад. Вярно е, че гърдата го успокоява прекрасно в голям процент от случаите, но има и други начини.
Виж целия пост
# 5
При моето кърмаче, съвсeм в началото, интервала на кърмене беше през час и 1/2. След като свършиха коликите на около 3 месечна възраст, той си увеличи интервала на 2 часа. После постепенно на 3 и т.н.  Simple Smile

Колко често да кърмиш зависи изцяло от бебенцето ти.  Peace Имам приятелка, на която новородената бебка сучеше през 4 часа и не се будеше от никакво неудобоство. Така че остави малкото същество да те води. Ти си вече майка, минала си по този път, ще се справиш!   bouquet А и това, че голямото ти дете е плакало през 10 мин. съвсем не означава, че и при малкото ще бъде така!

В началото редувах гърдите при хранения, но след поредица мастити и проблеми с разразени зърна, започнах да давам и от двете при 1 кърмене. Така кърмя и до днес.  Simple Smile

Леко добременяване и здраво бебенце!   bouquet
Виж целия пост
# 6
Съгласна съм с мнението на Иглика! Не винаги бебето плаче от глад. Може да иска да се погушка, да му поговориш...
Моето като се нахранеше и го гушках ревеше да го оставя в кревата. Баткото пък ревеше ако е сам... Просто ако плаче, не се успокоява от милите ти думи и ласки, ако си смуче ръцете и ти търси гърдата явно е гладно или жадно. Предложи! А на малко по - късен етап сама ще можеш да познаваш какво иска. Просто става от само себе си  bouquet
Успех в кърменето!
Виж целия пост
# 7
Благодаря на всички за отговорите.
Заради този чест плач се докарах до там да се изцеждам и да давам изцедена кърма 1 година. Че и дохранване с АМ и назначиха през 1-я месец. В резултат - 1 600 грама беше наддала.  Сега искам да си кърмя бебето без да се вманиячавам колко е изяло.
Виж целия пост
# 8
Гретхен, желая ти успешен старт, спокойствие и позитивно мислене, тъй като последното е много, много важно, за да си мотивирана. Дано наистина не се вманиачаваш и близките ти те подкрепят!

Само още нещо да кажа - не се шашкай на тема "пробно кърмене"!   bouquet
Виж целия пост
# 9
Води се по бебето и не се шашкай от мерки и теглилки и всичко ще бъде наред  Peace
Виж целия пост
# 10
След около седмица кърмене започваш да "чуваш" кога бебето плаче от глад. Случва ми се често да хапне, да заспи и след няколко минути се събужда и пак рев от глад-минаваме на другата гърда. Не се тревожи, че прекалено често ще предлагаш гърдата, те бебета си казват и ти много брзо ще се научиш да си го разбираш:)
Приятно кърмене:)
Виж целия пост
# 11
  bouquet успех и не се притеснявай бебето само ще си каже кога е гладно...
Виж целия пост
# 12
.............. Но никъде не прочетох колко често. В много материали срещнах интервал на кърмене 1-1,5. Но първото бебе плачеше на 10-15-20 мин. Трябва ли да кърмя ттолкова често. И в рамките на 3 часа само едната ли гърда да давам? Как да разбера, че в тази гърда има още мляко, за да задоволи нуждите на детето?
Много ми се иска да не се изцеждам този път за хранене, а само за стимулиране на кърмата.

Никъде няма посочени интервали, защото те се променят в хода на растежа. По време на скок в растежа-3 седмица, 3 и 6 месец се скъсяват. В началото, докато бебето се '' научи'' да сучи ще кърмиш постоянно, или поне така ще ти се струва, после-около 3 месец всичко ще се нормализира. И да, давай само едната гърда в рамките на 2-3 часа, не е нужно да знаеш дали има мляко, гърдите произвеждат мляко, когато детето иска, ако не го чуваш да гълта, премести на другата. Детенце суче, докато е гладно и се успокои, затова е хубаво детето да се оставя на гърдата на мама, докато то пожелае-това е индикаторът ти дали млякото задоволява нуждите на детето.
Не се цеди, за да стимулираш, КЪРМИ, за да стимулираш. Първите дни, гърдите ти ще са препълнени, защото бебчо няма да успява да изсуче всичко, коремчето му е твърде малко, тогава цеди, но не много, само колкото да ти олекне и да не чувстваш напрежение в гърдите си и замразявай във фризера. Ако прекалиш с цеденето, както мен по съвети на лекарите в болницата ще си докараш хиперлактация. Купи си Лицитин, ще ти помогне ако ти се запушат млечните каналчета, понякога се случва. Този на Wallmark по 1200мг май е най-харесвания от всички ни тук, при нужда изпий 3-4 хапчета наведнъж и давай на детето да суче активно от гърдата. И разбира се имай Лансинох под ръка, помага за рагадите в началото. Това са основните неща, които ти трябват за начало. Докато си бременна, изчети библиотеката, съветите ще ти бъдат от полза после.

Успех с кърменето и след година и половина ще те чакам да се разпишеш в темата за Дългокърмещи мами  Heart Eyes
Виж целия пост
# 13
  Гретхен,писах ти на лични
Виж целия пост
# 14
Използвам темата за да попитам за т. нар. кризи на растежа. Синът ми от време на време има периоди, в които иска да суче по често. Още от третата седмица си установи сам режим на около 3 часа, след първия месец почна да прави и една 6 часова нощна пауза, съвсем сам без никакви мои усилия. Обаче  вече за втори път преживява период от по 3-4 дни, в които иска да суче на час и половина, на два часа , а понякога дори и на половин час. Суче 5 минути, след това почва да пуска и да лапа зърното. След половин час надавва боен рев, нищо не го утешава и като му дам да суче започва все едно е бил гладен 3 дни преди това Shocked Същевременно имам кърма според мен, защото се вижда млякото в устичката му, чак потича някоя друга капка отстрани. Контролни кърмене не съм правила след първия месец, защото човекът си наддава добре. Случвали ли са ви се такива неща и как се справяте- давате му всеки път да яде ли?
П.С. 99% съм сигурна че не плаче заради колики ( такива почти нямахме, да не кажа хич), не обича кой знае колко да го държа на ръце и съответно това не помага за утешаване.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия