За компютърните игри, Интернет и децата?

  • 1 639
  • 19
Темата е породена от една случка тази вечер. На гости ни бяха съседите с малката им дъщеря на 2 години и половина. Детето му беше интересно първите няколко часа и после започна да капризничи.

Отведох я да й покажа компютъра и разни цветни картинки, но детето никак не "вдяваше" от моите усилия да я забавлявам...

И ползвах джокер - обади се на приятел - да ми пусне един сайт с детски занимавки на bbc - песнички, игри, оцветявки и други залъгалки... Детето се прехласна, дори и на 2 години, можеше с общи усилия да управляваме мишката и да оцветяваме зайчета в синьо и мъпети в разкошно оранжево... После не искаше да си тръгва, напълни памперс от кеф, смя се до сълзи и после обясняваше на майка си как е на английски това и онова...

В този случай - чудно, нали?

Но имам племенници, 7 и 10 клас, които имат по компютър за всеки, защото играят убийствени игри като Counter Strike и още други с изобилстващо насилие. Стоят до полунощ и играят в мрежа с други хлапаци, чатят на скайп и пращат смс-и...

Това за мен вече не е толкова добро за децата... Споделете вашето мнение, опит и одобрявате ли Интернет като помощно средство за образователни цели - да се учи език, да си помогнат с домашното по история или напротив - могат да попаднат в неподходящи за тях сайтове или да прекалят с игрите онлайн и да не се подготвят за училище...

Понякога компютърните игри и Интернет са като нож с две остриета... Както и с много други неща в живота ни...

Та, очаквам какво мислите вие за компютрите и децата?
Виж целия пост
# 1
Неподходящите сайтове са като неподходящите срещи на улицата. Разликата е във физическото присъствие/отсъствие от сцената. Риск има. И то голям.
Говориш за деца, които са много големи и пубертетът яко ги тресе.  Те едва ли от вчера са започнали да играят подобни игри в мрежа. Хлъзгава повърхност, но зависи вече от самите деца доколко зряло подхождат. А и важно е какво мислят по въпроса родителите им.

Интернетът е хубава медия. Единственото, което според мен можем да направим, е да ги научим да се справят в тази среда така, както ги учим да се справят и на улицата. Личният пример сигурно е най-сериозният мотиватор за едно или друго.
А игрите като цяло са хубаво забавление. Има и добре направени, има и отвратителни. Защо просто не поиграем с децата на някоя от хубавите игри?

По този повод се сетих за обвиненията, че децата не четяли достатъчно. В Интернет голяма част от информацията трябва да се чете. Малко архаично си мислим повече за физическия носител на информация (книга), а не за самата информация. Ако на ден пред очите на детето преминават около 5-10 страници текст в мрежата, това прави ли го нечетящо? И като добавим и чуждите езици...
Виж целия пост
# 2
ох да ти кажа и на мен това ми е мъката имам 2 тийн4ета на 12 и 11 години които не се отлепят от компа/имат си техен/от няколко години подарен с у4ебна цел.понякога съм ги намирала по нощите в интернет или на някоя игра.мислех да махна компа,но там имат програми които им помагат по ахглийски а сега запо4ват и френски а никой в къщи не знае френски,направо се 4удя какво да правя,а и са доста добре с информатиката бях го заклю4ила -отвориха го #2gunfire
малката госпожица е по4ти на 2 и знае откъде се включва и спира,опитва се да играе на игри и т.н а тв не гледа освен телетъбис
Виж целия пост
# 3
Еее, сега.. деца на 7-10 г. няма да оцветяват зайчета. Кънтър Страйк си е съвсем нормална игра. Аз играя подобни игри и смятам, че разтоварват от негативните емоции. Смятам, че и за децата е така. Моето лично мнение е, че децата не стават насилници като гледат филми и играят такива игри, а когато не получават любов и внимание в семейството си! Филмите и игрите освобождават негативните чувства и емоции. Когато човек ги задържа в себе си рано или късно избива нанякъде. Та личното ми мнение е, че няма нищо лошо във всичко това, стига да бъде умерено, чатенето и сърфирането да става след като детето е наясно за опасностите и капаните в нета. По стечение на обстоятелствата наблюдавам деца играещи военни игри и искам да ти кажа, че не са изобщо агресивни и са много възпитани деца дори. Виждала съм баща и син да играят заедно. Винаги си личи, че са щастливи, защото са отделили време за нещо, което правят заедно и е приятно и за двамата. Това е бъдещето, трябва да се подготвим за него, а не да им забраняваме да играят и чатят. От нас много зависи как те ще се държат в нет пространството.
Виж целия пост
# 4
Еее, сега.. деца на 7-10 г. няма да оцветяват зайчета. Кънтър Страйк си е съвсем нормална игра. Аз играя подобни игри и смятам, че разтоварват от негативните емоции. Смятам, че и за децата е така. Моето лично мнение е, че децата не стават насилници като гледат филми и играят такива игри, а когато не получават любов и внимание в семейството си! Филмите и игрите освобождават негативните чувства и емоции. Когато човек ги задържа в себе си рано или късно избива нанякъде. Та личното ми мнение е, че няма нищо лошо във всичко това, стига да бъде умерено, чатенето и сърфирането да става след като детето е наясно за опасностите и капаните в нета. По стечение на обстоятелствата наблюдавам деца играещи военни игри и искам да ти кажа, че не са изобщо агресивни и са много възпитани деца дори. Виждала съм баща и син да играят заедно. Винаги си личи, че са щастливи, защото са отделили време за нещо, което правят заедно и е приятно и за двамата. Това е бъдещето, трябва да се подготвим за него, а не да им забраняваме да играят и чатят. От нас много зависи как те ще се държат в нет пространството.
Подкрепям!   Wink
Виж целия пост
# 5
Съгласна съм с Ваче! Аз също играя и екшън игри, а съвсем не съм агресивна, и ме успокояват.
Колкото до възможността да се сблъскат със секса и друга неподходяща информация - има програми ограничаващи достъпа. Родителския контрол също е много важен. Разбира се както и във всичко останало зависи си и от самото дете. Големия ми син проявява интерес и играе много отдавна, а малкия изобщо не се интересува, предпочита други забавления.
Виж целия пост
# 6
Уфф у нас в момента тема №1 са "Муцунките"... Хич не ми харесва (специално този саит), но иначе съм поддръжник на връзката дете-компютър.. Разбира се, опитваме се да я ограничаваме (в смисъл да не прекалява с престоя) и все пак хвърляме по едно око на местата, които посещава ...  Confused ... Но иначе, когато им нужда, помагам да си намери  необходимата информация или игра и т.н. У дома "компа" замества приятелчетата, защото нямаме много деца нааоколо с които да играем, а на Скайпа сме във връзка с почти целия си клас  Mr. Green
Виж целия пост
# 7
Уфф у нас в момента тема №1 са "Муцунките"... Хич не ми харесва (специално този саит), но иначе съм поддръжник на връзката дете-компютър.. Разбира се, опитваме се да я ограничаваме (в смисъл да не прекалява с престоя) и все пак хвърляме по едно око на местата, които посещава ...  Confused ... Но иначе, когато им нужда, помагам да си намери  необходимата информация или игра и т.н. У дома "компа" замества приятелчетата, защото нямаме много деца нааоколо с които да играем, а на Скайпа сме във връзка с почти целия си клас  Mr. Green


и при нас положението е същото,само че сина играе на wow,малката също иска на компа
направо е  ooooh! ooooh!
Виж целия пост
# 8
Извинявам се, че разширявам малко темата, но добавям и телевизията.
Като родител ми е изключително трудно да се "справя" с това предизвикателство- да възпитам сина си, който още няма 8 години, сам да си слага спирачки по отношение на времето, което губи пред ТВ, с компа и нета. По- ми е лесно да го накарам да избира подходящи неща, с това проблемите ми са по- малко. Но не мога да му ангажирам по един възрастен човек /той е вече ІІ клас/, който да го наблюдава и да му спира въпросната медия или други от сорта, когато минат, напр. 1-2 часа.
Нямам нищо против компютърните игри и тв програмите, стига да няма кръв, насилие и американска тъпота, но ме притеснява продължителното време, което детето буквално губи ежедневно с тях.
Непрекъснато някой около нас прави паралел с миналото и как тогава децата четяли, а сега само зяпали телевизия- моите родители, учители, познати и колеги. Знам, че това е така и знам, че моето дете не е единствено, изобщо. Само че едно време нямаше сто канала и тв с 24 часово излъчване, а за компютърни игри и Интернет въобще не говоря. Знам, че времената се променят, че изискванията и въобще начина на живот е коренно различен. За това и аз подобни паралели не правя, но ми се иска децата да имат и други интереси, с които да се занимават, когато бъдат оставени сами в къщи и когато на вън времето не предразполага за игри с приятелчетата пред блока.
Просто споделям този свой проблем и бих се радвала да споделите мнения как вие го решавате.
Виж целия пост
# 9
Като си помисля, моите я карат на моменти. Когато са много натоварени изобщо не им идва наум за игри или ТV. Или решават да се занимават сам с едното. Но, познай какво става през някой от почивните дни. ИЗкарвали са по няколко часа. Омръзва им и няколко дни не се сещат.
Случва се да имат периоди на прекаляване, но не ми изглежда опасно.
Виж целия пост
# 10
Лично за мен игри и чатене в инернет е само загуба на време /а понякога може да има доста грозни последици/. Единствено ползването на технологиите по предназначение е нещо добро - за набавяне на  информация.
Не ми излизайте сега с номера: "А ти защо висиш във форума?" - аз съм си изучила ученето, отгледала съм си децата /е, поне на този етап/ и достатъчно контактувам с живи хора. На игри не играя, интернет ползвам като помощно средство в работата си и за лични нужди, главно за набавяне на бърза информация.
Виж целия пост
# 11
Хората, и особено децата учат най-лесно каквато и да е нова технология с игра. Ако едно дете живее на село, то ще си играе със селскостопански сечива. Няма да ги използва по предназначение, защото не е достатъчно опитно. Това става с времето и играта.
Градските деца са виждали крава на картинка и смятат, че е пържолата ивда от магазина. Но за тях наличието на РС и подобни технологии са ежедневие - те са "сечивата", които виждат вкъщи. Те не могат още да ги използват по предназначение и се учат като си играят.
Помните ли как се научихте да работите с РС? Най-често едно от първите неща са игричките - малки, лесни, но развиващи.
Сподед мен, свикнали сме да мислим за технологиите като нещо странно. Но да не забравяме, че за времето си копането с лопата също е било една напредничава технология със съответния инвентар - лопатата.
Затова не виждам противоречие.
Виж целия пост
# 12
Моето мнение е по бобре да играе  в къщи на компа от колкото да скитосва на вън по улиците.Самата аз играя игри даже понякога ми казвам да ми я включи и вместо мен играе той биесе ловува и така.Техниката напредна ако нямат в къщи  интернет  отиват по клубовете а това ама никак не ми допада Naughty
Виж целия пост
# 13
Компютър им давам по малко. На 4-5 играеха точно на сайта на БиБиСи, много беше полезно. Телетъбиси и подобни неща. Сега са на 7,9 и  ги мъчим да четат повече. В момента пиша от т.нар. техен лаптоп, който им бях обещала, но моят гръмна безвъзвратно и с правото на по-силната си го взех. Но дори докато беше техен, бавех момента с поставянето на рутър за интернет и при тях, защото няма да мога да ги остържа от компютъра.
Всъщност това, което искам да кажа е, че забавям момента, в който могат да разберат какво прави компютърът. Знаят да чатят в скайп - така научиха латиницата, знаят как работи гугъл, но още не са го пробвали лично.
Когато мога, изритвам ги навън в околните градинки.
Виж целия пост
# 14
Разрешавам компютъра да се ползва не повече от час -два на ден,не толкова заради сайтовете,колкото заради здравето на детето.По-добре е да играе навън истинска игра,отколкото виртуална.Иначе с образователна цел ни е много полезен,но съм категорично против да се ползва от толкова малки деца,като описаното.Има книжки за оцветяване,английски за деца и всичко останало,с което може да се занимава в интернет.Имам позната,която от бебе си успива детето пред компютъра,сега е на 2г. и си е свикнало така-заспива само пред включен монитор,к-р или тв.Е идва ми да я убия!Но на нея така й е по-лесно и хич не й пука,казва ,че то всичко е вредно днес,дори и въздуха и "дай са да не дишаме". #Cussing out
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия