Оставяте ли бакшиш в таскито?

  • 1 974
  • 53
Ето това се чудя, що за глупост е?
Защо трябва да се оставя бакшиш на някой, който си е направил фирма и се е включил в някоя от компаниите като ОК например. Този човек  /а и фирма ОК/са си направили сметката колко и как да си калкулират услугата и ни возят на тези цени.Това е. В магазина хляба струва левче, даваш 1 лв. и си тръгваш. Не оставяш повече за касиерката.
Сервитьорите са друга работа - те са на заплата -200 лв. например и всичко друго изкарано си зависи от тях. От държание, от умение, от това да те поглези като клиент...от всичко. Ако са на процент - е същата работа, парите в края на вечерта са толкова, колкото са успели да си заслужат.
А таксиметровите шофьори.....УЖАС!
Като бях бременна, за нещастие ,колата ми беше на сервиз повече от месец. И всеки ден до работа и обратно пътувах с такси. Никой не ми връщаше ресто. И понеже съм "в положение" си мълчах и не задавах въпроси защо не връщат, защо си самоначисляват бакшиш. Защо е прието да им се оставя такъв?
А вие как постъпвате? newsm80
Виж целия пост
# 1
Аз оставях, всеки път когато пътуването ми е било спокойно и приятно.
Понякога ми е било приятно и разговор да водим с някой шофьор.

Не го приемам като в магазина, а по скоро като в заведение - ако ти е било приятно, оставяш бакшиш, ако не си вземаш всичко до точната сметка. В крайна сметка това си е услуга.
То ясно, че той си е правил сметка да се оправя без да разчита 100% на бакшиши. Предполагам. 

Това със самоначисляването е гадно и много тъпо от тяхна страна. ПОставят те в наистина ситуация да си поискаш парите все едно не са твои.
Честно казано не помня да ми се е случвало, допреди година и нещо само с таксита се возех всеки ден, до едно и също място, с една и съща фирма и честно казано не се е случвало нито някой да си начисли бакшиша сам, нито да се опита да ме излъже, сметката ми винаги беше в едни граници +/- 20 стотинки.

Но съм доволна повече от собствената си кола.  Wink
Виж целия пост
# 2
Почти винаги съм оставяла. Ако съм била доволна. Имало е случаи, в които съм се молела по-скоро да сляза. Било то заради необоснованото празнословие на шофьора, било заради миризмата в колата му, било заради неуважението, с което се отнася към клиентите си.
П.П. Гледам, че Смарт го е казала преди мен. Доволен си, оставяш бакшиш, не си, плащаш до стотинка и това е.
Виж целия пост
# 3
Да, оставям, ако шофьорът е бил любезен, карал е внимателно и не е псувал !  Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Неправилно правиш разлика между сервитьорите и таксиметровите шофоьори. Таксиметровите шофьори също печелят от бакшиш. Аз оставям винаги, когато пътуването ми е било приятно, комфортно и най-вече когато шофьорът се е врял по какви ли не улички, само за да избегне ужасните задръствания и е изминал маршрута за 15 минути, вместо за 30. Защото той можеше да се завре в задръстването и да си върти сметка от таксата за престой, докато ми губи на мен времето. В такъв случай винаги оставям бакшиш, защото човекът е предпочел да не ме цака на дребно и да ми губи времето, за да си докара сметка от 2 лева повече.
Ако не съм доволна - не оставям. Същото е и в заведенията. Ако обслужването е приятно - оставям. Ако не е - не оставям.
Виж целия пост
# 5
да, оставих даже снощи, защото момчето пушеше извън колата и като се приближих, веднага хвърли недопушената цигара и даже ми отвори вратата... заслужи си бакшиша!!!
Виж целия пост
# 6
Оставям, защото така е прието - в сферата на услугите, се оставя бакшиш. На таксиджията, на сервитьора, на фризьора, на пиколото и камериерката в хотела, на автомонтьора, на момчето в автомивката.
Но аз по принцип се старая възможно най-рядко да прибягвам до услугите на таксиметровия превоз, защото шофьорите са страшно нагли типове.
Виж целия пост
# 7
Те си го взимат. Не им оставям парите с особено желание, но те така и не връщат. А на само момиче посред нощ (когато обикновено се возя в такси), не му е да се разправя за 50 стотинки, примерно Rolling Eyes
Виж целия пост
# 8
Винаги оставям.
Виж целия пост
# 9
И аз за наглостта им говоря...
Когато не съм доволна те пак си искат бакшиша. И си го получават като не ти връщат ресто. Което е нагло и нахално.
Да, прави сте. Ако не съм доволна/в повечето случаи/ просто ще си чакам рестото и ще си искам парите, но нали ги знаете какви са...ще кажат че нямат дребни, ще ти вкарат коментари каква си тъпа патка да чакаш ресто от 0.60 лв. и като цяло ще ти скапат деня от сутринта. И всички си викаме...абе няма да си чакам ресто, щото то по дефолт се оставяло в сферата на обслужването. Пък и сега къде да ида да развалям пари, за да ми върне!
Ама не е така. Той този дето не ти е казал "добро утро", карал е без мигачи и през дупките /нищо че ме вижда с корема/ за финал и ще те напсува...че да ти стане по-прекрасно от всякога.
дано ме разбирате...
Виж целия пост
# 10
И аз за наглостта им говоря...
Когато не съм доволна те пак си искат бакшиша. И си го получават като не ти връщат ресто. Което е нагло и нахално.
Да, прави сте. Ако не съм доволна/в повечето случаи/ просто ще си чакам рестото и ще си искам парите, но нали ги знаете какви са...ще кажат че нямат дребни, ще ти вкарат коментари каква си тъпа патка да чакаш ресто от 0.60 лв. и като цяло ще ти скапат деня от сутринта. И всички си викаме...абе няма да си чакам ресто, щото то по дефолт се оставяло в сферата на обслужването. Пък и сега къде да ида да развалям пари, за да ми върне!
Ама не е така. Той този дето не ти е казал "добро утро", карал е без мигачи и през дупките /нищо че ме вижда с корема/ за финал и ще те напсува...че да ти стане по-прекрасно от всякога.
дано ме разбирате...

Ето затова винаги имам 10 лева на дребно, когато се качвам в такси. Колкото и да ми е сметката, винаги мога да я платя с точност до стотинката. Когато оставям бакшиш, това си е мое решение.
Виж целия пост
# 11
Оставям според настроението си в края на пътуването (това зависи и от самия шофьор, чистотата в колата му, стила му на шофиране, умението му да води разговор с непознати клиенти и т.н.), но не винаги. Имало е случаи, в които са ми правили много важни за мен услуги (макар, че за тях може да е ежедневие или нищо важно), тогава съм оставяла и бакшиши, надвишаващи неколкократно сметката ми.  Сещам се за един такъв случай. Една сутрин се наложи бързо да занеса на мъжа ми забравени от него документи. Ако не стигнеха навреме, щяхме да сме с много пари назад и със закъснение поне 1/2 година. Не знаех нито къде точно трябва да ида (само адрес), нито бързи маршрути. Звъннах в такси-компанията, която обикновено ползвам и им казах, че спешно ми трябва такси, до еди-къде си. Докато се облека и сляза долу, таксито беше пред входа. Закара ме човекът по възможно най-бързия начин, изчака ме там да предам тези ценни документи, и върна ме до нас. За сметка около 8-9 лв му оставих 30. Едва ли иначе би разбрал колко много ми е помогнал в тази спешна ситуация. Макар за него да си е било един нормален работен ден и аз да съм била просто още един бързащ клиент.
Виж целия пост
# 12

И аз.
Виж целия пост
# 13
Също винаги оставям.
Хората са любезни, колите им са чисти, мирише приятно /с много редки изключения/. Идват точно навреме, оставят ме точно където искам. Не пушат. Разбира се, че ще им оставя.
Както на мен ми е приятно /не заради парите/ да ми оставят бакшиш, значи са ме оценили, така и аз ще им оставя.
Возя се само на определена фирма таксита, на които и диспечерките са им за шестица - фирмата е 9199.
Виж целия пост
# 14
Аз оставям за добре свършена работа - да ме вози безопасно и или да мълчи, или да води забавен интелигентен разговор без фамилиарнечене.

Два пъти вече ми се случва да ми тикат бакшиша обратно в ръцете. Единия път мъж, не знам защо го направи. Другия път беше преди седмица, жена караше, а аз возех кучето си на ветеринар. Оставих и два лева, без да сме й цапали, ама все пак рядкост е да не ти мрънкат за куче. Тя ми ги върна и каза "за кученцето".  Crazy
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия