Кърмачета Vs Дечица, хранени с АМ: вярна ли е тезата, че първите стават по -умни

  • 1 779
  • 41
Мамчета, някой чувал ли е подобно становище и подкрепяте ли го? Ако да, защо и как го установихте ?
Благодаря !
Виж целия пост
# 1
Чакайте малко.Какви са тези глупости?Това че едно дете е кърмено не го прави по-умно от тови на изкуствено хранене с АМ.
Да не би да го подрепяш?
Ако е така сподели първа ти?
Виж целия пост
# 2
Да, чувала съм подобно твърдение. Основава се на по-близката връзка между бебето и майката. Обаче лично наблюдение, по-точно сравнение нямам. Аз съм заплашила мъжо, че ако второто е момче, няма да го кърмя, ама то пак няма да може да има сравнение - нали жените сме си по-умни по принцип  Mr. Green
Виж целия пост
# 3
Чакайте малко.Какви са тези глупости?Това че едно дете е кърмено не го прави по-умно от тови на изкуствено хранене с АМ.
Да не би да го подрепяш?
Ако е така сподели първа ти?
Не, просто питам.  А и няма как да подкрепям нещо подобно. Още повече моето бебче е съвсем малко и съответно не мога да имам наблюдения:) Но ако е вярно, което едва ли ще бъде установено:) бих се притеснила, че ми спира кърмата...
Виж целия пост
# 4
нали жените сме си по-умни по принцип  Mr. Green
Сладко..Simple Smile
Виж целия пост
# 5
И аз съм чела подобно твърдение. Едното обяснение беше, че кърмата е по-лесно усвоима и видово-специфичните масти и други такива спомагали за по-бързото и по-добро развитие на мозъка. Другото обяснение беше, че майките, които кърмят са по-упорити и т. н. защото съумяват да преодолеят съпътстващите кърменето трудности и впоследствие по същия начин по-активно подпомагали детето в развитието му. Третото беше, че своеобразната връзка между майката и бебето при кърменето подпомага общуването им и възприемането от страна на детето на това, което майката го учи.
Идея си нямам вярно ли е или не. Според мен това е малко "ала-бала" и непълна интерпретация на някакви първоначални статистически изследвания.
Но като се има предвид, че подобен род изследвания едва ли са много, а и АМ в света като цяло активно се ползва от 30-40 год. едва ли има и реална и достатъчна база за сравнение.
Нашата педиатърка обаче е на мнение, че интелектът в една или друга степен се онаследява ("Генчо-печатът си знае работата" са точните й думи).
Виж целия пост
# 6
Хубаво, но Генчо Simple Smile нали си е предал гените още през 9-те месеца, че и малко по - рано Simple Smile Уф, незнам...
Виж целия пост
# 7
Добре, че тази тема е в Кърмаческия. Представям си ако беше на друго място как щяха да реагират хранещите с АМ. И ще са прави...
Що за сравнение Crazy
Виж целия пост
# 8
да, чела съм. както съм чела и че няма връзка между интелигентността и кърменето.
не вярвам, че кърмените деца са по-умни. едно, че зависи от генте, друго - от възпитанието и средата, в която живее детето. в крайна сметка от кърмата не се получават мозъчни клетки  Laughing
Виж целия пост
# 9
Не мисля, че съм глупава  Crossing Arms
Виж целия пост
# 10
Не мисля, че съм глупава  Crossing Arms
Не става въпрос да си глупава - и аз не съм кърмена въобще, пък си имам подобаващото самочувствие на умен човек и съответното IQ (което е леко в горната граница на нормата, макар че съм много зле с математическата част на тестовете). Разликата в изследванията на IQ е от порядъка на 8-10 точки. Като се вземе предвид колко са обективни тези тестове... пък и едва ли има съществена разлика дали IQ-то ти е 120 или 128, та дори и 130 Rolling Eyes Това практически не променя нищо - за хора с нормално развитие.
Там, където тези няколко точки могат да се окажат важни, са на границите на нормата. Има голяма разлика дали интелектът на едно дете с проблем ще е 80 или 90 (мисля, това беше долната граница на нормата - или нещо от сорта, няма значение точната цифра - мисля, че стана ясна идеята). Както не е съвсем все едно дали ще е140 или 150 - границата на гениалността. Както има значение и за едно недоносено бебе, което има сериозни шансове да бъде увредено по много начини, а многото боледувания също имат своето отражение върху тези неща, особено ако са тежки.
Т.е. не може да се твърди, че няма никаква връзка между това дали едно дете е кърмено и интелекта му - връзка има. Въпросът е, че в общия случай тя не играе съществена роля - но пък може да е много важна в точно определени случаи.
А точно кое оказва влияние така и не е установено - дали повечето стимулация (кърменото бебе прекарва значително повече време в тесен физически контакт с майката, което дори при най-добро желание много трудно се постига при хранене с АМ; съответно като се кърми едно бебе, то много по-често придружава родителите си навсякъде и съответно бива излагано на много повече стимули от най-ранна възраст; и т.н.), дали специфичните мастни киселини, които подпомагат развитието на мозъка, дали нещо друго. Не че е е и толкова важно - едно такова доказателство далеч не е най-важната причина кърменето да е от значение за детето. Мисля, с това са съгласни всички.
Виж целия пост
# 11
Чакайте малко.Какви са тези глупости?Това че едно дете е кърмено не го прави по-умно от тови на изкуствено хранене с АМ.
Да не би да го подрепяш?
Ако е така сподели първа ти?
Не, просто питам.  А и няма как да подкрепям нещо подобно. Още повече моето бебче е съвсем малко и съответно не мога да имам наблюдения:) Но ако е вярно, което едва ли ще бъде установено:) бих се притеснила, че ми спира кърмата...
Според мен не е вярно и ми звучи някак си глупаво.
А тези където отказват и АМ те колко са умни? Joy
Да не си помислиш че се заяждам?Шегувам се.Просто ми стана смешно.
Майчетата където имат две деца едното кърмено а другото на АМ да отговарят и да кажат кое е по-умно. Simple Smile
Виж целия пост
# 12
 Хедра,много точно както винаги! Simple SmileМисля,че темата се изчерпа с това.
Виж целия пост
# 13
 Mr. Green Да,бе!Горкия ми син.Кърмен само 2 месеца сега IQ-to му ще е по ниско от моето ! Grinning Стига бе,хора няма ли нещо по-нормално за което да говорим?
Виж целия пост
# 14
Не вярвам да е единствения фактор за поумняване Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия