Захранване на дете, предразположено към алергии

  • 3 257
  • 17
Здравейте! Оказа се, за мой голям ужас, че детето ми е с атопичен дерматит. Водихме го при алерголог, който ни посъветва да захранвам мнооооооооого внимателно - с 1 нова храна на 2 седмици и да отложа някои храни като мед, шоколад, ядки и яйчен белтък за след 2 години. Като цяло трябва да предотвратя доколкото е възможно срещата на детето с потенциални алергени. Та молбата ми е ако има някъде във форума примерна схема на захранване на алергични деца - какво кога се въвежда, да ми дадете линк (или да ми разкажете с две думи).
И един въпрос - понеже съм въвела няколко храни и се чудя дали от тях не направи такъв ужасен обрив (въпреки че спазвам около 4 дни разстояние между храните и не съм забелязала реакция), мислите ли, че бих могла да започна да ги въвеждам отначало (може пък да не съм забелязала нещо). Питам, защото детето е вече на 8 месеца и се притеснявам, че ще го лиша от доста неща.
Благодаря предварително на тези ,които ще ми отговорят.
Виж целия пост
# 1
Моята е предразположена към алергии и много внимавам. Вече ми реагира на карфиол  Cry Аз лично съм си го наумила всяко нещо да го въвеждам поне с 2-3 месеца след възрастта, която се дава за необременените деца. А за някои храни доста ще почакаме. До 6-ия месец дори аз не не консумирах кравешки млечни продукти, само кози и овчи. От 9-ия месец давам на малката по малко козе сирене. До 1 год. не смятам да давам жълтък и нищо от крава, а прясното мляко и белтъка ще го оставя и за след 2-та. До 2 години не смятам да давам мед, до 3 ягоди, малини, къпини.
Универсална схема за съжаление няма, тъй като всяко дете реагира на различни неща (понякога дори неподозираани  Sad)
За повечко и по-подробна информация виж в библиотеката за кърменето - раздел "Захранване и хранене на бебето". Има интересни неща, включително и за домашната прах. Да не би тя да е причина за дерматита? Че колкото и да чистиш от нея отърване няма. Провери и храните една по една.
За съжаление откриването на "виновника" винаги е свързано с време, проверки, записки и т. н., но СИ СТРУВА усилието. Успех!
Виж целия пост
# 2
а какъв е обрива? на малкия се появиха пъпки по дупето? и незнам дали е алергия от храната
Виж целия пост
# 3
Ами при нас беше едно червено петно от много ситни пъпчици (най-близкото сравнение, което ми идва на ум е като херпес) от външната страна на прасеца. А аз тъпата докато премисля какво ям и редувам заподозрените пюрета само влоших нещата. С всеки изминат ден петното се увеличаваше, започна да отделя и лимфа (стана като яко охлузено).
Педиатърката ни изписа едно хомеопатично - Графита май се казваше. Но не помогна  Cry
Оправи се като излових пюрето за около 2 седмици с редовно промиване с чай от лайка и мазане с дефламол и крем "Бочко". Естествено зелеви култури няма да й дам поне до година и половина. После ще видим.
Успех на вас!
Виж целия пост
# 4
За съжаление обривът може да е с доста различен вид и на различни места. Но май ако има някакво слабо място при дразнител то често реагира.
Виж целия пост
# 5
Та молбата ми е ако има някъде във форума примерна схема на захранване на алергични деца - какво кога се въвежда, да ми дадете линк (или да ми разкажете с две думи).

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/653/  Примерно меню за деца с алергия или с фамилна обремененост
http://www.biberonbg.com/info/zahranvane_pri_alergii.htm Ред на въвеждане на храните при захранване на алергичното дете (с таблица)

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/265/  Алергия и хранене
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=6843/  Диетично хранене при хранителни алергии при деца 
Виж целия пост
# 6
Много ви благодаря, момичета. Вярно е, че всяко дете реагира индивидуално, но все пак за обща ориентация. Аз общо взето не съм въвела алергени до сега (с изключение на царевица и праскова), но май Макси реагира на моркови, а не на тях.
Mimi81 - не знам дали пъпките по дупето са хранителна алергия. При нас не са пъпки, а суха лющеща се кожа, прилича на охлузено, както каза vmitkova. 
Виж целия пост
# 7
Аз общо взето не съм въвела алергени до сега (с изключение на царевица и праскова), но май Макси реагира на моркови, а не на тях.

Има по-нови данни, че морковът може да бъде алерген, и то силен. Същото се отнася за ябълката, дори ориза. Проблемът се появява, ако тези храни се предлагат много често: именно защото се смятат за слабо алергизиращи, те се дават често, получава се пренасищане в организма и оттам – алергична реакция.
Виж целия пост
# 8
  Това за моркова е много изненадващо!
  Както и за ябълката,освен,ако не се дава в суров вид.
   Tired Tired Tired И моя бебок има атопичен дерматит............ Sad Още не съм схванала от какво точно се алергизира,но подозирам овесени ядки и круша.Давах му ги една цяла седмица,защото имаше страхотен запек,и той изведнъж се обрина. Sad
Виж целия пост
# 9
Имам една примерна схема за захранване на предразположени и алергични деца, дай мейл да ти я пусна ако искаш Simple Smile
Виж целия пост
# 10
Селма, много е гаден този атопичен дерматит. На твоето бебче кога у се появи,гледам че са горе-долу на еднаква възраст с моето. Дано да се оправи бързо. Аз също му давам често круши (и аз заради запек), както и оризова каша, но ми се струва, че не е от тях. А иначе прегледах някакви теми за деца с атопичен дерматит, които са изследвани за алергии при Мустаков и ми направи впечатление, че често е излизала алергия към картоф и морков. Това, разбира се, не ги прави автоматично верни за всички случаи, но забелязах, че детето става доста нервно след хранене с морков. Всъщност само това ми е ориентир - нервността, иначе петната излязаха за една седмица по цялото тяло.

Имам една примерна схема за захранване на предразположени и алергични деца, дай мейл да ти я пусна ако искаш Simple Smile

jenny_b много ще се радвам, ако ми я пуснеш. E-mail: bubolita@yahoo.com
Виж целия пост
# 11
Пратих ти ЛС. Всъщност - схемата ми я даде друга мама от тук, на която съм страааааааашно благодарна. Е, аз квивнах малко от правия път, да се надявам че няма да има последствия Simple Smile
Виж целия пост
# 12
Селма, много е гаден този атопичен дерматит. На твоето бебче кога у се появи,гледам че са горе-долу на еднаква възраст с моето
      Да ,твоето бебе е родено януари,нали?Защо не дойдеш в подфорума на януарските бебета? Grinning
      http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=224978.0
     При моя бебок,дерматит се е появил още на 3 месеца.Първо ми казаха,че ще мине от само себе си,но......в 6 месец разбрах,че това е атопичен дерматит.А каква е причината на появата му,не се разбра.
     Захраних бебето чак на 7 месеца...........
     Между другото,когато се е уточнила диагнозата(на 6 -месечна възраст),5 дена мазах сухите петна по кожата на бебето с ЛОКОЦИД(по предписание на дерматолога) и всичко му мина.Обаче ,сега,отпреди 2 седмици,проблемът пак се е върнал. Sad
Виж целия пост
# 13
Това е списъка с алергени на Мустаков(една мама ми го беше пратила по тема тук във форума). Моят син е с АБКМ, във Варна го водя при Малячкина, и общо вето нейните съвето се припокриват с тези на Мустаков.

Позволени до една година
заешко
пуешко
патешко
свинско
броколи
брюкселско зеле
зеле(термично обработено)
чушки-белени
лук,праз
лозови листа,лапад
картофи
царевица
елда
овесени ядки
ечемик
ориз
грозде
кайсия
сини слви
касис
боровинки
шипка
дюла
сок от арония
листа от къпина
олио-царевично
зехтин
свинска мас за печива


АЛЕРГЕНИ
кашкавал
риба
пилешко
агнешко
телешко
яйца
сирене
целина
ряпа
цвекло
моркови
домати
соя
пшеница(юфки,фиде,хляб,бисквити)
ръж
портокал
мандарина
ягоди
малини
къпини
ананас
нар
круши
ябълки
банани
киви
безалкохолни
сок от кутия
липа
лайка
мащерка
ментов чай черен чай
маргарин
краве масло
какаово масло
фъстъчено масло
ядки


Аз лично много внимавах от 6-я до 11-ия месец, обаче от много внимаване и еднообразна храна, мойто диване отказа да яде..Изкара си на кърма почи месец. На помощ се притекоха педагогически захранващите мами(   bouquet  ), и така хем ние се храним здравословно, хем Мартин прояде, и то завидни количества и доста разнообразна храна:)

Успех!
Виж целия пост
# 14
Здравейте !
И двете ми деца са с атопичен дерматит. Гадна работа ! На първото му мина на около годинка. Ние посещавахме доц. Маринова- поликлиниката на  педиатрията. В общи линии нейните съвети помогнаха на големият ми син, а и на малкият до момента.
Ето моят опит по въпроса :
- козметики не помагат, само си даваш парите. За малкият син купих много неща с марката "atopic skin" докато стигна до този извод. Сега го мажа с преварен на водна баня зехтин и е ОК.
- Трябва да намериш алергена. Малкият ми син е на 7,5 месеца. и след месеци, в които се беше изчистил, едно "пришпорено" захранване със зеленчуци пак му докара обрив. Сега съм отново почти на кота 0, въвеждайки почти отново зеленчуците. Имам съмнения обаче за моркова, така че внимавай с него.
- Аз кърмих и  бях на същата диета като препоръчаната за захранване на бебето - а именно - нищо, което съдържа някаква форма на мляко(напр. шоколад, сладкиши) ; в магазина преглеждах съдържанието на всяка храна, в ресторант също питах), меса от млекодайни животни също предизвикваха обрив у Виктор - особено телешкото, така че внимавай с готовата кайма. Без ядки, цитруси, маргарин, бобови храни (вкл. грах).
- Не въвеждам повече от 1 храна за седмица.

Ако имаш въпроси, пиши. Успех !

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия