Закупуване на жилище

  • 7 414
  • 41
Предстои ми да сключа сделка за покупка на готов имот тези дни.Какви доументи да изисквам от продавача освен документи за платено ток , вода и удостоверение за тежести вурху имота ?
Виж целия пост
# 1
Удостоверение за тежести от Нотариата! Но не компютърна справка, а удостоверение, което се подписва от съдия по вписванията. Излиза за 14 дена или поне така беше. Сега може срокът да е по-малък.
Копие от нотариалния акт.
Ако собственикът/чката е женен/омъжена трябва декларация от съпруга/та за съгласие за продажбата.
Виж целия пост
# 2
Ако имота е придобит преди сключването на брака мъжа и играе ли някаква роля ?
Виж целия пост
# 3
Ако нъжа е живял в жилището и то е единствено има права над имота. Най-чисто е да разпише една декларация пред нотариус, че няма претенции над имота.
Виж целия пост
# 4
Нотариусът сам ще си ги поиска тези документи , но ето все пак :
- Ако е преди брака , а съпругът/ата / са живели там , трябва последният да завери нотариално декларация по чл.23 за отказ от право на ползване
- Актуално семейно състояние на Продавача / от общината / , за да се види , че наистина е в брак с този човек или какъвто е там случая
- Данъчна оценка
- Удостоверение за тежести
- Разбира се Нотариален акт
- Ако е наследство - Удостоверение за наследници

Кажи с две думи какъв ти е случая , може още нещо да излезе .
Виж целия пост
# 5
Когато купувахме нашето жилище бабата го беше прехвърлила на сина си/човека от когото го купихме/ срещу гледане и си запазваше правото да живее в него до смъртта си. В този случай бабата подписа декларация пред нотариус, че се отказва от това си право.
Виж целия пост
# 6
Аз конкретно говоря за нещо от сорта да не ми оставят неплатени данъци върху имота примерно или неплатена някаква сметка за това ако нещо пропускам да ме подсетите.
Виж целия пост
# 7
След като има данъчна оценка , няма вариант данъците да не са платени . Просто няма да му издадат такава , а без нея няма сделка .

За сметките те съветвам да искаш извлечения , а не само последната платена сметка , защото при Софийска вода примерно много често не се засича с години, плащат на база по 5- 10 лв. и накрая идва едно изравняване примерно 2000 лв.
Трябва да отидете там с показанията на водомерите и да поискате разпечатка .
С тока и парното няма проблем - има ли последна сметка - ОК !
Виж целия пост
# 8
Да питам и аз нещо в тази връзка: ние (купувачи) имаме оригинал на данъчната оценка, но от агенцията ни казват, че и собственикът трябва да има оригинал - т.е. данъчната оценка в 2 екземпляра ли излиза в оригинал? И още нещо - ако собственикът не представи такива извлечения за платени сметки, това проблем ли се оказва за прехвърляне на имота - т.е. ако нас това не ни тревожи, то нотариусът изисква ли такива извлечения?
Виж целия пост
# 9
Да . Данъчната е в два екземпляра .

Нотариусите не изискват сметки , въобще не ги интересува това ...
Виж целия пост
# 10
Ако имотът е наследен от син и дъщеря, родителите им са починали, децата го продават и дъщерята е разведена - тогава от нейния бивш съпруг търси ли се някаква декларация, че няма претенции към имота или това е уредено още при развода им?

А нотариалния акт, който трябва да представи собственикът пред нотариуса, може ли да е копие или задължително трябва да е оригинал? Всъщност кой изготвя новия нотариален акт на купувачите - нотариусът ли?
Ох, май доста въпроси се събраха... Blush
Виж целия пост
# 11
Ако дъщерята е разведена и към момента мъжът и не живее в това жилище - няма проблем . Ако обаче до последно е живял там и му се събират 5 години , трябва и той да подпише декларация по чл. 23
Задължително искайте Удостоверения за актуално семейно състояние на Продавачите .
Пред Нотариуса се представят само оригинали !
Новият Нотариален акт го изготвя Нотариуса !
  bouquet
Виж целия пост
# 12
Ако дъщерята е разведена и към момента мъжът и не живее в това жилище - няма проблем . Ако обаче до последно е живял там и му се събират 5 години , трябва и той да подпише декларация по чл. 23
Задължително искайте Удостоверения за актуално семейно състояние на Продавачите .
Пред Нотариуса се представят само оригинали !
Новият Нотариален акт го изготвя Нотариуса !
  bouquet

Pipinka,  Hug изчерпателна си, както обикновено   bouquet
Бившият й мъж изобщо не е живял там, имаме оригинали зе сем. положение на собствениците. Но от банката май ще искат техен юрист да състави нотариалния акт ...  Thinking...дано не ни завишат цената на услугата.
Виж целия пост
# 13
Няма да ви завишат цената , надявам се  Rolling Eyes И няма те да го напишат нотариалният акт , а техният Нотариус ... Макар , че по закон Банката няма право да настоява за неин нотариус / правят го обаче , защото в много случаи кредитният инспектор взема пари от вашите такси , т.е. с нотариусът се уговарят ... / Банките могат да настояват само при вписването на ипотеката те да изберат нотариус ...
Кажи колко е данъчната , за да ти кажа колко са таксите по прехвърлянето и така ще си подготвена  Wink
Виж целия пост
# 14
От банката ни казаха да си изберем по коя стойност да прехвърлим имота- сумата на кредита (30000 лв.) или  реалната цена (63000 лв.). Pipinka, ако може и за двете да ми кажеш таксите, ще съм ти много, ама много благодарна  Praynig Иначе данъчната оценка е 23600лв.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия