Има ли шанс изобщо да ми потръгне с кърменето?

  • 638
  • 8
Здравейте, много ще се радвам на всякакви съвети от майки, които вече са минали по този път.
Имам следния проблем. Бебето ми е на 7 дни. В родилното ги хранеха с АМ до момента, когато ми дойде коластрата - втория-третия ден. Не можех по никакъв начин да я накарам да суче, до сега не й е и минавало през ум, че от гърдата може да се яде.
Когато се опитвах да я накарам да засуче, коластрата течеше на струйка до момента, в който доближа бебето до гърдата и спираше. И така с двете гърди непрекъснато.
Наложи се да се изцеждам и да и давам от шише. Първите няколко дни кърмата беше достатъчно, но от един-два дни с това увеличаване на дозата изобщо не мога да смогна. До вчера половината хранения бяха с кърма, днес ще докарам около една трета в най-добрия случай.
В много сериозна дилема съм какво да правя.
Дали да продължавам да я мъча да засуче и храненето да продължава да е низ от рев до посиняване и агония или просто да минем на шише и поне да я храня с кърма, макар и изцедена.
За да взема решение ми се ще да знам има ли изобщо начин да я науча да суче? За сега правя опити при всяко хранене. Ако е много гладна и реве неистово, давам малко от шишето да се успокои и после пак я слагам на гърдата. Смуква два-три пъти и отново следва рев. В началото си мислех, че е защото не тече силно кърмата, но е имало случаи да тече направо на струйка по бузите и, но тя пак не я иска. Най-много е имала двайсетина смуквания и пуска, след което започва да си върти главата на всички посоки и не мога да я върна обратно на гърдата или го правя с големи усилия и пак с временен резултат.
Ако процедурата продължи прекалено дълго, така се задавя от рев, че почервенява и й избива пот. И аз естествено се предавам, защото светлина в тунела не се вижда за момента.
Та това ми е проблемът. Може ли по някакъв начин да я науча да суче, при положение, че до сега е яла само от шише или вече е късно?
Също и съвети за увеличаване на кърмата приемам.

Благодаря много на всеки, който реши да сподели мнение.
Виж целия пост
# 1
Честито бебе! Grinning
Разбира се, че си струва да опитваш.
Най-добре е да пробваш да слагаш да суче на всяко хранене - първо на гърда, после дохранване.
Ако ти е възможно, е хубаво да дохранваш не с шише.
Още е достатъчно малка и има всички шансове да се научи да суче.
Сукането от шише и от гърда е с различен механизъм и тя вероятно се бърка между двете, от което се и нервира.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21132.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=25220.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20199
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20138

За да е успешно това, трябват няколко прости (но изискващи търпение и упоритост) стъпки:
- дохранва се задължително, щом има нужда от това, дохранването не е беда. Но се дохранва след кърмене, примерно 4-6 пъти на ден (по преценка на педиатъра), докато може да се кърми много по-често, 8-12 пъти на денонощие
- дохранва се по възможност с лъжичка, чашка, спринцовка или пипета - шишето е последен вариант, защото биберона обърква малките и развиват понякога неправилно засукване, което е удачно за хранене с шише, но пречи да сучат ефективно на гърда
- освен с често слагане на гърда, кърмата може да се поддържа допълнително с изцеждане след и между кърменията
- лактогонно действат билковите чайове за лактация, овесени ядки и варено жито; бирена мая, обогатена с витамини (тя е богата на витамини от група Б и ще помогне и за леката депресия след раждането и нервите, ако има такова нещо); хомеопатия (тя се изписва от хомеопат след преценка на конкретния случай и ако се пие, в чая за кърма не трябва да има мента); много почивка и доколкото е възможно - спокойствие

Възможно е бебето да не може да се справи с различните по форма зърна на гърдите и на биберона.
Най-добре не му давай биберон - нормално е да има силно изразен сукателен рефлекс и нормално е да го задоволява чрез сучене от гърдите ти - новородените през първите седмици сучат 8-12 пъти и повече в денонощие, за да наддават добре и за да задоволят нуждата си от суклане и емоционална и физическа близост.
За да не го объркваш допълнително (може да се отрази зле на кърменето, както сама си видяла), не му давай биберон-залъгалка и шишета - нека суче само от теб. След първите 6 седмици, ако прецениш че е нужно, можеш да му даваш биберон.
Когато го видиш да си лапа ръцете, пробвай дали не е гладен и дали няма да иска да посуче - малките бебета са с малки стомахчета и е нормално да са често гладни.

Никоя помпа не може да изкара от гърдата толкова мляко, колкото би изсукало бебето, т.е. това колко изцеждаш, не е съвсем реално. Обикновено бебето изсуква повече. На всяко ядене то изяжда различно - на едно може да е само 60-70, а на друго - 120-140 - както и възрастните, то има апетит и нужди, които варират всеки ден и час.

Можеш да пробваш да му предлагаш и двете гърди на едно хранене, ако не го правиш. Държиш го на първата, колкото иска (или докато прецениш, че я е изпразнило добре), вдигаш, оригваш, ако трябва - сменяш пелените, може почивка от няколко минутки, ако е будно, после даваш втората. Може да иска да суче от нея, може и да не иска. На следващото хранене започваш от гърдата, от която е яло последно (ако е сукало и от двете).
За разбуждане - смяна на памперс, нежно обтриване на гръбчето и лицето с вланжа мека хавлиена кърпа помагат. Кърменето кожа-до-кожа (т.е. неговото голо коремче до твоя гол корем) помага много за по-ефективно сукане. Времето позволява бебето да е по-голо, както и ти. Много гушкане кожа-до-кожа помага на по-поспаливите бебета.

Много бебета пият от шише, въпреки, че не са гладни. За това допринася различната форма на биберона от тази на майчиното зърно (бебетата обичат новостите), както и фактът, че от шишето млякото тече практически без никакви усилия - синдромът 'Само месо при мен дошло!' изкушава повечето бебета и те биха пили от шише, дори да са се насукали добре.

Следи памперсите - трябва да има 5-6 напишкани и наакани памперса на ден. Коети излиза в памперса, трябва да е влязло преди това, нали? Можеш да претеглиш един сух и един напишкан памперс, за да знаеш какво да очакваш - на тази възраст едно пишкане е грубо около 2-3 супени лъжици - в сух памперс сложи 6-8 с.л. вода, за да видиш колко тежи и да сравниш с пишкан памперс. След шестата седмица акането може да се разреди от няколко пъти на ден до веднъж на няколко дена (но обилно). Сега очаквай поне 1-2 изхождания на ден, често - на всяко хранене.

Довери се на бебето и на твоите майчински инстинкти - ако плаче и иска да суче скоро след предното хранене, значи наистина има нужда от това. Ако го чувстваш правилно - направи го, детето и твоето тяло няма да те подведат.
Виж целия пост
# 2
Здрасти и честита ти щерка-да ви е жива и здрава!!!

Относно твоят проблем,нещо ме навежда на мисълта за къса юздичка-проверявала ли си дали всичко е както трябва?

А увеличаването на кърмата е в пиенето на лактогонни чайове, много,ама наистина много почивка, сварено жито,по 2-3литра течности на ден,бирена мая на таблетки-ся поне основните!!!
Успех и пиши как вървят нещата! baby_neutral
Виж целия пост
# 3
Честито бебе!   bouquet

Опитай следното - като гушнеш бебето, допри бузката му до гърдата си, или просто лекичко го погали с пръст по бузката, която е откъм теб. Би трябвало инстинктивно да се обърне към  теб и да търси да засуче (така няма да се налага насила да й слагаш гърдата в уста)
Иначе се присъединявам към съветите на Бу.
Виж целия пост
# 4
Честито бебче:)

Разбира се, че може да се научи, то е толкова мъничко все още! Аз без да знам нищо за кърменето, без да подозирам дори за форума, по време на една стачка към 2-3 месец се предадох, и започнах да давам изцедена кърма от шише, може би беше за около седмица. Обаче почнаха да ми стават буци от цеденето, и реших да го върна пак към гърдата-с много постоянство и любов, без да държиш детето гладно, разбира се, се получи. Баща му го хранеше с лъжичка през 3 часа(представи си какво е да дадеш 100 мл кърма на толкова малко бебе с лъжица!). За около 10тина дни се справихме. И то така, че до ден днешен не ще да помирише шише с каквото и да било:)


Успех и стискаме палци:)
Виж целия пост
# 5
 Честито бебенце!  bouquet
Разбира се,че имаш шанс и то много голям.Ние с моят бебчо бяхме в същата ситуация и без компетентни съвети,просто всушвайки се в инстинктите си се справихме.Така до 42 ден той напълно отказа биберона.
 Освен написаното от другите мами,бих добавила да не насилваш бебчето да суче,защото то трябва да го свързва с нещо приятно.Просто го прегръщай до гърдите си продължително време,говори му нежно,излъчвай спокойствие и любов,нека то само си засуче.
От съветите на акушерките,които бяха основно насилствени методи и трикове,само се влошиха нещата и бебето ми се изнерви и не искаше да види гърдите ми в един момент,но с много любов,спокоиствие и постоянство нещата са напълно поправими.Дори изцедената кърма не съм я давала с лъжичка,а с биберон за новородено с една малка дупчица и пак нещата се оправиха.
 Успех Hug и пиши,как се развиват нещата.
Виж целия пост
# 6
абсолютно същото беше и при нас. аз реших да се цедя и да му давам, докато имам кърма. господинът захапа цица в края на първия месец, когато се късаше от рев, докато баба му му приготвяше АМ , а аз се чудех как да го успокоя. сега много обича да суче, въпреки , че почти не се случва да изпразва гърдата до края и винаги дохранвам с АМ. обаче, кърмата ми се увеличи и сега яде повече кърма от преди, което много ме радва, въпреки че дохранвам.
пробвай да предлагаш гърда не само когато е много нервна преди ядене, а малко преди това - примерно половин час преди часа за хранене, когато е по-спокойна. със силиконови зърна пробвала ли си? на мен ми бяха неудобни, но доста мами успяват да кърмят с тях, а и може би бебето свиква да усеща топлината на тялото ти и въобще по някакъв начин, че и така може да яде. и си мисля, че после е по-лесно да махнеш зърната.
Виж целия пост
# 7
Благодаря много за съветите.
Днес реализирахме първото успешно кърмене Simple Smile Дано и нататък така да продължим  Praynig
Само не знам колко е изяла, защото... ами защото  няма как да разбера, а съм свикнала да виждам  Embarassed И понеже кърмата ми беше започнала стремглаво да намалява, не знам дали изобщо е било достатъчно, но щом заспа без рев, сигурно е било...

За сега се тъпча с орехи, бадеми и чайове с копър и други каквито ми препоръчаха и се надявам да има добър резултат.
Но искам да питам още нещо.
Когато усетя, че идва кърмата, а бебето примерно спи, какво е най-добре да направя. Понеже тогава изтича малка струйка, но ако нищо не направя, напрежението в гърдите изчезва. И се чудя дали да поизцедя това, което се е събрало, за да стимулирам появата на още или по-добре нищо да не правя, за да има достатъчно когато се събуди бебето.
Просто не ми е ясно как действа това  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 8
Спонтанното изтичане на кърма е обичайно нещо Simple Smile
Ако искаш, можеш да поизцедиш, за да стимулираш; ако предпочиташ - вдигни бебето и му дай да посуче, няма нужда да го разбуждаш. Трети вариант е да носиш колектори за кърма (като малки калпачета са), които ще съберат изтеклата кърма.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия