Безплатна банка стволови клетки

  • 1 900
  • 23
В днешната преса пише, че се създава обществена банка за замразяване и съхранение на стволови клетки към болницата по детска онкохематология. За съжаление повече подробности няма, но се твърди, че това ще бъде безплатно и всеки ще може да се ползва при нужда. Дано на никого не се налага!
Виж целия пост
# 1
В кой вестник го видя? Аз го чух по радиото, но в последния момент и не разбрах.
Виж целия пост
# 2
Sigurno imat predvid da polzva stvolovite kletki, a ne bankata nali?
Виж целия пост
# 3
Предполагам, че стволовите клетки ще се даряват на тази банка и след това ще е безплатно за болни дечица, които имат нужда и имат съвместимост, разбира се.
Отдавна трябваше да я направят тази банка. Защо ли няма избори всяка година?!?
Виж целия пост
# 4
Предполагам, че стволовите клетки ще се даряват на тази банка и след това ще е безплатно за болни дечица, които имат нужда и имат съвместимост, разбира се.
Отдавна трябваше да я направят тази банка. Защо ли няма избори всяка година?!?
Колко вярно!!!
Виж целия пост
# 5
Добра идея, само да не опропастят и нея. Rolling Eyes
Виж целия пост
# 6
Предполагам, че стволовите клетки ще се даряват на тази банка и след това ще е безплатно за болни дечица, които имат нужда и имат съвместимост, разбира се.
Отдавна трябваше да я направят тази банка. Защо ли няма избори всяка година?!?
Не мисля,че става въпрос за това,нали за сполучлива трансплантация трябва да има до 100% съвместимост?!?!Даже съм чувала,че не винаги може да се трансплантират успешно и на най-близките. Thinking
Виж целия пост
# 7
Zashto da ne stava ako ima savmestimost. Nali taka se praviat i sega transplantaciite
Виж целия пост
# 8
Предполагам, че стволовите клетки ще се даряват на тази банка и след това ще е безплатно за болни дечица, които имат нужда и имат съвместимост, разбира се.
Отдавна трябваше да я направят тази банка. Защо ли няма избори всяка година?!?
Колко вярно!!!
Peace
Виж целия пост
# 9
Предполагам, че стволовите клетки ще се даряват на тази банка и след това ще е безплатно за болни дечица, които имат нужда и имат съвместимост, разбира се.

Да, даряват се, иначе няма да е безплатно. Всеки може да се възползва, стига да има съвместими клетки, както и при всяка друга трансплантация. Автоложна се наричала трансплантацията, когато донор е самият пациент. Алогенна - когато е от друг донор. В днешния Труд го пише.

Виж целия пост
# 10
Те хубаво пишат, ама как може да разберем създадена ли е, кога ще се създаде, как да се свържем с нея... Thinking
Виж целия пост
# 11
Ето една статия в защита на написаното от мен:
Кой може да се лекува със стволови клетки?



Не само детето, но братята и сестрите, майката и бащата и други близки кръвни роднини могат да се лекуват чрез приложение на стволовите клетки от пъпната връв на новороденото при наличие на съвместимост. Стволовите клетки, взети от пъпната връв на новороденото и съхранени в лаборатория при специални условия, са готови за приложение в лечението на застрашаващи роднините диабет, рак, сърдечни заболявания и болести на нервната система.
и още една:
 Вероятността клетките да послужат за деца, които не са роднини на донорите е нищожна, но се случва липса на съвместимост дори и при т.нар. родственици от първа линия - близнаци, брат и сестра, брат-брат и сестра
 Не искам да оставям впечатление ,че се заяждам,ако е така ИЗВИНЕТЕ МЕ!!!
Виж целия пост
# 12
Ne mislq 4e se zaqgdate, az ne sam medicinsko lice i samo napisah mnenie  Peace
Виж целия пост
# 13
Предполагам, че стволовите клетки ще се даряват на тази банка и след това ще е безплатно за болни дечица, които имат нужда и имат съвместимост, разбира се.
Отдавна трябваше да я направят тази банка. Защо ли няма избори всяка година?!?
Не мисля,че става въпрос за това,нали за сполучлива трансплантация трябва да има до 100% съвместимост?!?!Даже съм чувала,че не винаги може да се трансплантират успешно и на най-близките. Thinking
Проф. Бобев един от най-добрите трансплантолози в България, твърди че при стволовите клетки не е необходима пълна съвместимост между донор и реципиент, както при другите трансплантации. Та всъщност това е идеята на публичната банка за стволови клетки всеки да може да ползва донорски материал от там, докато частните банки ограничават избора само за детето от което са взети и много рядко за най-близките му. А замразяването се оказа , че не е за вечни времена , а за максимум 15год. По думите на същия професор замразените стволови клетки в много редки случаи се използвали за самото дете. Така че похвално е създаването на публична банка.
Виж целия пост
# 14
Така че похвално е създаването на публична банка.
Абсолютно, така ще могат много повече дечица да се възползват.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия