Как се почиства октопод?

  • 28 237
  • 6
Купих 1 кг малки октоподчета и реших да ги сготвя. Само че не знам как точно се почиства октопод. Има ли някакви тънкости при почистването? И лесно ли става?
Виж целия пост
# 1
Май не!Сестра ми си купиха от "Метро" по-голям и зет ми имаше задължението да го одере и почисти,но после и двамата говореха,че колкото и вкусен да ставал,няма да купуват повече.Явно си има тънкост някоя ,която ни е неизвестна!Пожелавам ти успех!
Виж целия пост
# 2
Ами почистват се очите, вътрешностите и т.н. Може да му се обели кожата (някои не правят това, но на мен ми е неприятна), реже се на парчета и се приготвя по рецептата.
Виж целия пост
# 3
първо- октоподът трябва да е замразен.ако си го купила пресен, сложи го в камерата за няколко дена- това се прави, за да омекне. след това го размразяваш, измиваш го хубаво (особено пипала- там често са се насъбрали камъчета и пясък, в началото на пипалата под главата има едно топче, с лек натиск- все едно стискаш пъпка- го изваждаш)  и го слагаш да се свари като водата леко го покрива, прибавяш и оцет- около 200мл (зависи от броя и големината). имай на предвид, че при варене пуска особена миризма, която не допада не всекиго. да заври на силна температура, после намаляваш котлона. ври около 1- 1 1/2ч под капак.
сварен се отцежда, измива се със студена вода и се одира. главата срязваш на две и я изчистваш.
след това режеш месото на желаната големина и в зависимост от рецептата.
едва след тази процедура го приготвяш по рецепта.
да ти е сладко!

P.S. малко червено или бяло вино придава екзотичен вкус.
Виж целия пост
# 4
ако искаш мога да ти пратя и някои рецепти с октопод?!
Виж целия пост
# 5
Оо, да, ще съм ти благодарна:)
Виж целия пост
# 6
Цитат на: Grizabella
Оо, да, ще съм ти благодарна:)


1.предястие- пържен: отрязваш пипалата на октопода в основата, посоляваш леко и го пържиш във фритюрника за няколко минути докато придобият лек червено-кафеникав цвят. предварително си направила сос от зехтин и лимонов сок 1:1,сол и пипер, най- добре в една малко бутилка, разтръскаш го много добре и поливаш октопода.

2. с винов сос: в тенджера запържваш малко чесън (по вкус) по прозрачност. прибавяш нарязания октопод (по на едро), захлупваш и задушаваш докато водата почти се изпари и остане само мазнината. посоляваш, прибавяш сухо бяло вино-около чаена чаша и лимонов сок-около кафена чаша. може да сложиш и дафинов лист, или вместо бяло червено вино. захлупваш още 5-10 мин на слаб огън и накрая поръсваш с прясно смлян черен пипер.

3. с малки лукчета: около 300- 400 гр малки лукчета (те са много много дребни) обелваш и запържваш леко заедно с чесън. прибавяш доматен сок, подправяш- дафинов лист,малко клонче канела, карамфил, сол, малко захар, черен пипер; задушаваш няколо минути и добавяш октопода, нарязан на парчета и червено вино. оставяш на слаб огън около 30 мин, тъй като октопода е предварително сварен. ястието не трябва да е много течно, но и сос трябва да има.
Добър апетит!

ако се сетя за други, ще пиша пак.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия