Трябва ми математик за една формула

  • 1 414
  • 18
От април месец живея вече при половинката ми.
Майка ми остана сама в Люлин и стаята ми остана празна.Поканих една колежка да живее на квартира-хем маминка да не е сама,хем да изкара по някой лев,хем колежката да си се шири в ремонтирана стая за не много пари.
За всички плащания сме се разбрали,но имам проблем със сметките за парно.
Значи принципно се разбрахме сметките да се делят на процентно съотношения в зависимост от единичките,които са се начислили на топломерите.
Давам пример за да стане ясно.
Ето сега почва новия отоплителен сезон.Да речем,че топломерите показват 0 /нула/.
Пускат парното.В началото на следващия месец майка ми,която живее в хола,и колежката си засичат топломерите.Колежката има 10 единици,а майка ми 90 /примерно/.Идва сметка за парно 100 лева /без топлата вода/.Значи колежката ще плати 10 лева,а майка ми 90 лева.
До тук добре,защото говоря с кръгли цифри.Но как да сметна кой колко трябва да плати ако сметката е примерно 52 лева,колежката има 16 единици,а майка ми 85?
Дайте някаква формула,моля!
Виж целия пост
# 1
Според мен се изчислява като процентно съотношение.

16/101=0.1584*100=15.84% от общите единици

52*15.84% =8.24 лв за колежката.

85/101=0.8415*100=84.16% от общите единици

52*84.16%= 43.76 лв за майката ти.


Забележка - 101 са общите единици за апартамента.

Не е една формула и не съм математик, но това е принципа. (поне така си мисля).
Виж целия пост
# 2
Изглежда ми смислено.
А що се дели на 101?
Оффф,сори видях,че си обяснила.
Виж целия пост
# 3
Аз с формула не мога да ти помогна, но моя приятелка живееше под наем с една баба и понеже и двете ползваха по една стая + обща кухня всичко си деляха на половина .
Виж целия пост
# 4
52 лв = 16+85
52 лв = 101 ед
101:52 = ~1.94 лв/ед



поне аз така го изчислявам   Rolling Eyes
Виж целия пост
# 5
Е не е редно така.
Все пак майка ми си стои по цял ден вкъщи и си бичи парно повечко.
Пък колежката ходи на работа на смени-аз бях като нея и знам,че почти не ползнах парното в моята стая.В кухнята няма парно.
Виж целия пост
# 6
 Thinking
нещо те трябва да се договорят помежду си... знам ли...
Колежката да плаща да речем 10% от крайната сметка, или както те се разберат. С точност мисля, че няма да може да се изчисли....  Thinking
Виж целия пост
# 7
Най-простичния начин е следния:
Общите единици (85+16=101) се дели на сметката (52) т.е. 101/52=0.51 (полученото е коефициент в лева за единица закрглен до втора цифра след запетайката)
след това умножаваш този коефициент по съответния брой еденици:
0.51*85= 43.76 лв. (за майка ти)
0.51*16= 8.24 лв. (за приятелката)

 Peace
Виж целия пост
# 8
Ако майка ти има Х единици, а колежката ти Y единици и са получили сметка Z лева.

Тогава сметката на майка ти трябва да е:
(Х/(X+Y)).Z

А сметката на колежката ти:
(Y/(X+Y)).Z
Виж целия пост
# 9
Thinking
нещо те трябва да се договорят помежду си... знам ли...
Колежката да плаща да речем 10% от крайната сметка, или както те се разберат. С точност мисля, че няма да може да се изчисли....  Thinking

Е, това е несериозно. Как няма да може да се изчисли кой каква част от сметката трябва да поеме, ако си имат точната пропорция - кой колко е изразходил.

Като идете на купон 2 семейства и 5 по сами и имате сметка 40 лв, как преценяте кой колко ще плати? По същия начин - имате общо 9 единици и 40 лв. Значи на всяка единица по 40/9 лв. За семействата като 2 единици - 2*40/9 лв.

Същото е и със единиците за парно. Събирате броя на изразходените единици. Делите общата сума на броя на единиците и получавате колко струва всяка единица. После всеки плаща толкова единици, колкото е изразходил.
Виж целия пост
# 10
baaaa maaaaa

abe srednoto obrazowanie be6e zadyljitelno be! ili Vie raz4itate na obrazuvaniata Wink
Виж целия пост
# 11
Извинявам се, че се намесвам в темата, дано авторката не се сърди  bouquet, но въпросът ми е подобен, да не пускам друга тема. Значи като бях студентка бяхме 2 момичета на квартира, но аз си пътувах много често до родния град, а другото момиче - веднъж на 4-5 месеца. Съответно не беше честно да плащаме сметките (ток най-вече) наполовина, при положение че 1/3 от месеца мен ме нямаше. Една бабка счетоводителка ни каза една формула, по която да си смятаме сметките, много добра работа ни свърши  Simple Smile Но сега пак ми трябва тая формула, а не мога си я спомня  Rolling Eyes Някой да помогне...? Flutter
Виж целия пост
# 12
Ако приемем, че за времето което си била в квартирата (2/3 от месеца) плащате по равно, а останалата една трета плаща само съквартирантката, то би могло да се сметне по следната формула:

(2*Х)/6 е твоята част от сметката
(4*Х)/6 е нейната част от сметката.

Х е стойността на сметката.

Не знам дали това е формулата, която си знаела. Тази аз си я изведох току що. Мисля, че ще ти свърши работа.
Виж целия пост
# 13
Ако майка ти има Х единици, а колежката ти Y единици и са получили сметка Z лева.

Тогава сметката на майка ти трябва да е:
(Х/(X+Y)).Z

А сметката на колежката ти:
(Y/(X+Y)).Z

Относно питането на авторката - това е най-добре формулираното предложение.
Виж целия пост
# 14
Е не е редно така.
Все пак майка ми си стои по цял ден вкъщи и си бичи парно повечко.
Пък колежката ходи на работа на смени-аз бях като нея и знам,че почти не ползнах парното в моята стая.В кухнята няма парно.
hahaha
Ти искаш и отделна сградна инсталация ли?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия