Изследване за Даун - къде и кога?

  • 21 943
  • 43
Мили мами, моля някоя да ми каже къде се изследва / и как / за Синдрома на Даун?
Това изследване покрива ли го касата или не. ? Доколкото разбрах се взима венозна кръв, но във коя лаборатория ?
Изобщо тези генетични изследвания не са ми ясни, а моята докторка каза, че не били необходими. Аз обаче съм решила да си ги направя.Моля някой да ми каже къде и кога
Много благодаря.
Виж целия пост
# 1
Твоята докторка е пълен олигофрен. Както и цялото ни здравеопазване. Ако не си над 35 г. и нямаш даун в рода си, касата не поема такова изследване. Ще трябва да си го заплатиш.
Виж целия пост
# 2
Задължително се прави био-химичен скрининг /при който има високо ниво на бета хорионгонадотропния хормон,което би могло да означава, че има опасност плода да има синдром на Даун или дефект на невралната тръба,включва всички генетично предопределени болести, / на майки над 35години или над 30 год., ако бащата е по-възрастен от 40 год.Най-сигурният начин е амниоцентеза. Там резултатите са най-точни.
Виж целия пост
# 3
Пропуснах да отбележа, че БХС се прави във всяка болница, освен ако не си от много малък град, теста е кръвен, а амиоцентезата поне ,което бих те посъветвала е клиниката на д-р Мазнейкова  в София
Виж целия пост
# 4
От къде си?

В София БХС(био химичен скрининг) се прави единствено в Майчин Дом(или поне така беше до преди 2години), не се покрива от касата,струваше около 32лв преди 2г и половина.
Изследването не е задължително ако си под 35год.
Амниоцентеза се прави само ако резултатите от кръвния тест го налагат(ако някоя стойност е завишена).Не се подлагай директно на амниоцентеза Naughty
Успех       bouquet
Виж целия пост
# 5
БХС се прави само в Майчин Дом,друг е въпроса,че може да се вземе кръв и да се занесе в МД!Прави се между 16-19 г.с като е хубаво да се носи снимка от УЗ правена най-много седмица преди БХС!
Годините не спасяват от риска да се роди със СД!
Виж целия пост
# 6
Аз бих ти препоръчала да не  го правиш това изследване а да си направиш фетална морфология - преглед с 3Д ехограф при Мазнейкова или Томова! Резултатите от скринига не винаги са точни както се получи при мен  #2gunfire докараха ме до истерия караха ме да си правя амниоцинтеза при която макар и минимален има риск от спонтанен аборт добре че се посъветвах с близки лекари отидох на 3Д при Мазнейкова и тя каза че всичко с бебчо е наред така и се оказа Hug
Виж целия пост
# 7
Само,че Даун не се вижда но фетална морфология Naughty
Виж целия пост
# 8
Само,че Даун не се вижда но фетална морфология Naughty

Зависи.Нали за това искат и снимка от видеозон.Мери се диаметър на главичката, при синдром на Даун размера и е по-голям от нормалното.
Виж целия пост
# 9
Вижда се има си показатели които се гледат размер на главата е единия от тях и е доста по сигурно от скрининга за даун аз бях на 27години и резултата ми беше много лош после доколкото разбрах грешките идвали от не точно определената седмица на плода когато ти правят изследването а и друго което разбрах че нарочно настояват за амниоцинтеза специално в майчин дом за да се учат студентите върху теб не искам да споменавам какви ми ги наговориха като ми видяха резултата едва не пометнах само и само да ме накарат да си направя амниоцинтеза и никои не ми каза че мога да си направя фетална морфология ! 
Виж целия пост
# 10
БХС се прави и в Шейново - по-точно там взимат кръв и я носят за изследване в МД. Влиза в "пакета" ЖК като цена и се прави на всички. Но въпросното изследване е прогностично, резултатите не могат да са кой знае колко сигурни.
Виж целия пост
# 11
Аз бих ти препоръчала да не  го правиш това изследване а да си направиш фетална морфология - преглед с 3Д ехограф при Мазнейкова или Томова! Резултатите от скринига не винаги са точни както се получи при мен  #2gunfire докараха ме до истерия караха ме да си правя амниоцинтеза при която макар и минимален има риск от спонтанен аборт добре че се посъветвах с близки лекари отидох на 3Д при Мазнейкова и тя каза че всичко с бебчо е наред така и се оказа Hug

Да, това е най-сигурният начин. Още повече, че при такъв преглед не се гледа само за даун, а за всякакви малформации. Томова е за предпочитане /Мазнейкова много се ояде и дава дефекти напоследък/.
Виж целия пост
# 12
т.е. това изследване не е толкова важно?
ако има начини да се види, че детето е развило синдрома, защо да се прави прогностично изслезване тогава? и без това нищо не потвърждава...
Виж целия пост
# 13
Аз лично БХС не си направих,ще кажа защо.Първо доста изчетох за това изследване и разбрах,а по- късно и лекар ми каза,че то не дава точни резултати,а се базира на вероятностен принцип- КОЕТО НЕ Е НИКАК ДОСТОВЕРНО!Много често дава грешен резултат,което мен тотално ме отказа,защото това си е допълнителен стрес.Другото нещо,е че ако евентуално резултата ти е "лош" те изпращат на фетална морфология- Е ТОГАВА ЗАЩО ВЪОБЩЕ ГО ПРАВЯТ ТОЗИ БХС???-ако и на ФМима някакво съмнение тогава вече изпращат на амниоцентеза.
При ФМ м/у 11-13 седмица се наблюдават няколко белега за синдром на Даун-носна костица,нухална транслуценция.
БХС се прави мисля м/у 15 и 20 седмица.
Това е от мен дано съм ти била полезна.УСПЕХ!!!
Ето и една статия-   http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=vi … 438&Itemid=36
БХС се прави в Майчин дом-София,но трябва да се носи изследване от ехограф
Виж целия пост
# 14
При БХС верен и грешен резултат няма! Не говорете глупости. Има степен на риск.
Освен това не показва има ли или няма Даун, а каква е вероятността да има генетично заболяване по принцип (не само Даун).
Даун се вижда обикновено на ФМ, да. Но много други генетични заболявания - не (така че лекарят да препоръча амнио. Освен това тази интервенция е опасна и не се прави за "добър ден"). При много висок риск на БХС (повече от 1:250) се препоръчва амниоцентеза.
Но ако тя не покаже заболяване, това не означава, че БХС е грешен. Може да е риск 1 към 5 и ако се окаже, че на детенцето нищо му няма, значи влиза в останалите 5. (обясних ли добре...)

Нищо не е задължително. Който иска да рискува и да не си прави изследвания, си е негова работа.

БХС се прави в СФ само в Майчин дом - 20 или 25 лв (не помня), най-късно в 20 г.с., носят се размери (или снимка) от същия или предишния ден. Резултатите излизат след седмица. Независимо какви са те, абсолютно винаги се препоръчва и ФМ!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия