за щитовидната жлеза

  • 4 959
  • 14
Ако има някой по навътре с проблема в щитовидната жлеза, да ми помогне да се осъзная.Какво да я правя сега тази жлеза?Ще ми се да се окаже, че не е толкова сериозно и все пак някога да стане
Виж целия пост
# 1
Хипер или хипо функция за щитовидната жлеза са ти открили? Изследваха ли ти хормоните на щитовидната жлеза? Имаш ли уголемяване (гледаха ли те на ултразвук)?

Дай повече инфо.
Виж целия пост
# 2
При всички положения си има хормонални таблети, които се пият, оправят проблема а вероятно заедно с това и получилия се стерилитет.
Виж целия пост
# 3
Привет Кена Simple Smile

Какво и на тази щитовидна жлеза?
Сигурно знаеш че яйчниците, гърдите, щитовидната жлеза и хипофизата са свързани?
Виж целия пост
# 4
Аз имах проблем със щитовидната жлеза преди година. Сега уж всичко е наред.
Дай повече подробности и, ако можем ще помогнем.
Виж целия пост
# 5
Ами ще се опитам да обясня.На последния преглед туширане и ехо, ме попита имаш ли "проблеми с щитовидната жлеза?"Аз до момента не съм имала съмнения че точно тя не е наред.Опипа ми гушата и каза "няма", но отиди на изследване.Разбрах че става дума за Базедова болест, защото очите ми са големи.И така, започва се едно по едно откриването на болести за които въобще и не предполагаш, че съществуват.
Виж целия пост
# 6
Аз не разбрах, установиха ли заболяване или не?
Виж целия пост
# 7
Ето информация, която не мога да дам като линк:

Тиреотоксикозата (Базедова болест) е едно от най-често срещаните ендокринни заболявания. У нас всяка година заболяват 6 - 8000 души. Засягат се лица предимно в трето и четвърто десетилетие, като заболеваемостта у жените е много по-висока от тази у мъжете /съотношение 7:1/. Установено е фамилно предразположение. От значение за възникване на болестта са остра психическа травма, повтарящи се негативни конфликти, състоянието на имунната система, както и реактивността на другите системи, заангажирани при стресови ситуации.

Щитовидната жлеза се състои от два дяла, свързани помежду си с тесен истмус /шийка/. Тя е разположена пред трахеята, непосредствено над ларинкса. Нормално масата й е 25-30 грама. Жлезата секретира два хормона: тироксин и трийодтиронин, които представляват йодирани аминокисилини. Тиреодните хормони повлияват почти всички тъкани и органи в човешкия организъм. Те повишават кислородната консумация и топлопродукцията на чувствителните към тях клетки, действуват върху растежа и телесното развитие, особено на костите и нервната система, обмяната на въглехидратите, мастите и белтъците, върху сърдечно-съдовата, мускулната и други системи.

Предполага се, че в ранните етапи на развитието на заболяването на щитовидната жлеза се образуват антигени /автоанти гени/, в отговор на които организмът реагира с продукция на антитела /автоантитела/ спрямо собствените структури на щитовидната жлеза. Съгласно съвременните разбирания Базедовата болест представлява автоимунно заболяване, което може да се появи у генетично предразположени лица.

Като последица от повишената секреция на тиреоидни хормони обменните процеси в почти всички тъкани се усилват. При тежките форми на тиреотоксикоза основната обмяна се повишава до 100% от нормата. Особено изразени са промените в обмяната на мастите, в резултат на което настъпва бързо и значително намаление на телесното тегло. Мастната тъкан като основно енергетично депо на организма рязко намалява под разграждащото дейстивие на тиреоидните хормони. Понижава се нивото на холестерола и на фосфолипидите в кръвния серум. Ускорено е поглъщането на глюкоза в клетките. Всмукването на въглехидрати в стомашно-чревния тракт е усилено, като в същото време е увеличена секрецията на инсулин. Поради повишеното разграждане на белтъци мускулатурата и мускулната сила намаляват.

Сърдечната честота е повишена вследствие увеличения сърдечен дебит и поради директен ефект на тиреоидните хормони върху сърдечната възбудимост. Периферното действие на свръхпродукцията на тиреоидни хормони се осъществява до голяма степен посредством участието на адреналина и норадреналина.

Заболяването започва постепенно с общи оплаквания. В повечето случаи началните признаци могат да се свържат с остър психичен стрес. Болните се оплакват от неспокойствие, раздразнителност, психична лабилност, нарушение на съня, намалена работоспособност, невъзможност за концентрация на вниманието, обща слабост, треперене,намаление на телесното тегло. При повечето болни симптомите на заболяването се съчетават с видими промени в щитовидната жлеза. Тя е увеличена в различна степен, опипват се добре както двата й дяла, така и свързващата ги шийка. Консистенцията й е мекоеластична, като възли не се откриват. Сърдечната дейност е ускорена. Сърдечната честота обикновено съответствува на тежеста на заболяването. При средно-тежките форми на болестта тахикардията е между 90-120 удара в минута, а при тежките - над 120 удара в минута. Сърдечните тонове са звучни и резки. Артериалното налягане е с увеличена пулсова амплитуда, поради пониженото диастолно и леко повишено систолно артериално налягане. Кожата е мека, влажна и топла. Болните са емоционални, напрегнати, твърде подвижни. Характерен признак е дребното треперене на пръстите на ръцете. Към психическата умора се прибавя и изразена мускулна слабост. Перисталтиката на стомашно-чревния тракт е ускорена, в резултат на което се появяват разстройства в храносмилането и учестена дефекация. Очната симптоматика е различно изразена. Погледът е втренчен, с рядко мигане и широко разтворени клепачи. Установява се екзофталм /изпъкване на очните ябълки/. Нормалното изпъкване на очната ябълка пред външния ръб на орбита та не надминава 10 мм, а при екзофталм то надминава 20 мм.

Характерна е прогресиращата еволюция на болестта - по-бавна или галопираща. В началния стадий болестната картина се състои от малко симптоми. Постепенно симптоматиката се разгръща. В крайния стадий на заболяването могат да настъпят необратими промени в някои органи и системи, особено в сърцето и съдовете. Най-тежкото усложнение на тиреотоксикозата представлява инфилтративна офталмопатия. Тогава екзофталмът е придружен от оток около окото, като конюнктивата също е оточна и хиперемирана. Налице са и зрителни нарушения. При изразен екзофталм погледът нагоре е невъзможен. Екзофталмът при тежките форми на болестта може да достигне 30 мм с невъзможност за затваряне на очите /лагофталм/.

Тиреотоксичната криза представлява внезапно изостряне на симптомите на заболяването. Тя може да настъпи при недостатъчно лекувани или при нелекувани болни, както и да бъде провокирана от инфекциозни заболявания, хирургична интервенция, тежък психически стрес. Болестната картина на тиреотоксичната криза се владее от внезапно покачване на съществуващата тахикардия, която може да достигне до и над 160-180 удара/минута. Появяват се ритъмни нарушения, както и признаци на сърдечна недостатъчност и белодробен оток. Болните са извънредно неспокойни, с висока телесна температура, изпотени, с гадене и повръщания. Настъпва обезводняване на организма. Постепенно възбудното състояние преминава в кома, ако не се предприемат енергични лечебни мерки.

Съществуват два основни начина на лечение на тиреотоксикозата - консервативен /чрез медикаменти/ и оперативен. Почти винаги лечението се започва с медикаментозни средства, и едва по-късно, при недостатъчен ефект от него, се прибягва до оперативно лечение. Медикаментозното лечение се провежда с антитиреоидни средства, които блокират окисление то на неорганичния йод в органичен и включването му в биосинтеза на тиреоидните хормони. Основно лекарствено средство е тимидацол /метицол/. Лечението продължава няколко месеца, след което се прилага намалена поддържаща доза. Обикновено лечебният курс с тимидацол е 12-18 месеца, а прекратяването му става бавно, с постепенно намаляване на поддържащата доза. За овладяване на тахикардията се назначава допълнително лечение, напр. с бетаблокери /пропранолол/. В много от случаите консервативното лечение може да доведе до трайно излекуване на болните. При липса на лечебен ефект, както и при чести рецидиви на болестта се предприема оперативно лечение, което се сътои в частично отстраняване на жлезата. Оперативното лечение се извършва по показание, като болните вече са доведени до такова състояние, в което жлезата образува достатъчно количество хормони в резултат на проведеното тиреостатично лечение. Лечението на тиреотоксичната криза се провежда в условия на спешност, чрез обилно хидратиране /оводняване/ на болния с физиологичен серум или 5%-ов глюкозен серум. Прилагат се глюкокортикоиди /сополкорт, урбазон/, успокояващи барбитурати, резерпин/,кардиотоници, съдотоници, бета-блокери, антибиотици /при инфекция, провокираща кризата/. Успоредно с това се провежда лечение и с тиреостатици /тимидацол в голяма доза. Лечението на инфилтративната офталмопатия се провежда с глюкокортикоиди /преднозолон/, като началната доза постепенно се намалява в хода на лечебния курс до равнище на поддържаща доза.

Базедовата болест е заболяване, което се лекува успешно. Характерно за съчетаването на заболяването с бременност е неговото влошаване в около 60% от случаите, което е твърде опасно за майката и за плода. Ако имате доказана Базедова болест се нуждаете от по- специално наблюдение, както от Гинеколог (занимаващ се с патологична бременност) така и от Ендокринолог.


Ето линкове с още информация:

http://www.zachatie.org/modules.php?name=News&file=article&sid=190
http://www.zachatie.org/modules.php?name=News&file=article&sid=133
http://www.bzk.bg/nozolog3.php?vector=n_questions&catid=61
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=225
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=461
Виж целия пост
# 8
Благодаря ти много Тинтири Минтири
Виж целия пост
# 9
Цитат на: kena
Благодаря ти много Тинтири Минтири


и кво разбра, кена, от тоя дълъг постинг?
успя ли поне да разбереш, че описаното там е само ЕДНО от възможните заболявания на щитовидната жлеза?
пак ти казвам - земи се изследвай каквото ти е казал доктора, па после ела да питаш с нещо конкретно в ръка!
Виж целия пост
# 10
Ами ти като не четеш, не се обаждай... Тя е написала, че става дума за Безедова болест и съм дала информация само за нея.
Виж целия пост
# 11
От много години та до сега....мой блозък човек страда от това.
Искам да кажа, че текстът който е постнат се чете и препрочита НЕПРЕКЪСНАТО по време на болестта. Излекуване няма. Не се плаши обаче, не е фатална болест. Но не можеш от веднъж всички аспекти на това, което ти сеслучва и те чака.
Трудностите - години наред минаха докато стигне до правилно диагностициране. Обърни внимание на това! консултирай се с 2-3 поне преди да си сигурна в диагнозата си.
Друго - лечението трябва да е правилно. Иначе страда целия организъм, могат да се увредят други органи. Както пише там - жлезата повлиява почти всички органи! дозировката трябва да е правилна, хормоните се следят на всеки 3-4 месеца задължително, за да е точна дозировката на лекарството. Чети и се интересувай. Възможно е подобрение, но са възможни и регресии! Не се плаши обаче, научи се да бъдеш дисциплинарана и да спазваш съветите на лекаря. Ако трябва - оперирай се, това помогна на много хора. потърси съвет и подкрепа от хора, които са преминали през това - само те няма да те объркат!
Най-важното: не изпадай в отчаяние. Помни, че всеки един от нас си има своите здравословни проблеми и се бори.
Виж целия пост
# 12
Цитат на: Tintiri-mintiri
Ами ти като не четеш, не се обаждай... Тя е написала, че става дума за Безедова болест и съм дала информация само за нея.


аз много добре чета, ами ти си помисли каква е ползата от копи-пейста?

мацето още нема никакви изследвания, пита най-общо за "проблеми с щитовидната, АКО СЛУЧАЙНО ИМАМ ТАКИВА", а ти й трескаш некакъв огромен прекопиран текст за базедова болест...

файда - грам!
Виж целия пост
# 13
Момичета, моля ви за малко повече толерантност и уважение. Няма да има скоро запитвания ако в темите има такива пререкания.
Благодаря!!
Виж целия пост
# 14
Мили момичета надявам се не се сърдите, че се намесвам при вас. Аз съм с тириотоксикоза или така наречената базедова болест или гуша. Причината за съпътстващия "стерилитет" е нарушената хормонална функция на щитовидната жлеза. В момента в който се стабилизират нивата на хормоните,  "стерилитета" изчезва. Важното е да се докаже дали там е проблема. Мен ме водят забременяла след стерилитет от година и половина, когато се бях отчаяла тотално чудото стана. Не се отчайвайте и горе главите Simple Smile  Стискам ви палци всичко да се нареди при всички ви.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия