Малко повече инфо за дюлата?

  • 991
  • 5
Вече идва сезона на дюлата, знам , че е полезен плод, но грам не знам как да го  приготвям. Казаха ми, че е много полезна за кашлица, правело се нещо като гъст компот, почти като мед ставало.
Дъщеря  ми не пие течности и няма да стане да варя като чай.
Как мога да и я давам? Има ли нещо по специфично което трябва да знам? Не го познавам този плод. Не го харесвам и не съм яла.   bouquet  bouquet  bouquet
Виж целия пост
# 1
Виж ТУК

Крем супа от дюли и картофи

4-5 дюли
4 средни картофа
100г пушен бекон
2л месен или зеленчуков бульон
1 малка глава лук
1ч.л. настърган джинджифил /или индийско орехче/
сол, захар, черен пипер

Дюлите и картофите се обелват, нарязват се на кубчета и се сваряват в малко от бульона. Лукът се запържва леко с 1/2с.л.масло. Всички продукти се пасират. Заливат се бульона и се загряват до кипване заедно с подправките. Беконът се нарязва на тънки ивички,запържва се и заедно с мазнината, която е пуснал, се прибавя към супата.
Супата се сервира с лимонов сок, крутони или препечени филийки франзела, намазани с пикантно топено сирене /по една в чиния/.
Друг вариант на супата е беконът да се замени с настърган кашкавал или натрошено сирене.

Печени ябълки, круши, дюли

Печените плодове – през есента те са голямо изкушение. Макар рецептата да е лесна, има модификации. Ето малко повече за това:
Подберете плодовете като бройка и размер така, че да се подреждат плътно в тавичката. Измийте ги.
Най-семплият вариант е просто да поставите плодовете в тавата, да сложите 1/2 ч. ч. вода и да запечете.
Малко по-сложен, но и по-вкусен вариант е този, при който плодовете се измиват, с малко ножче се почистват от сърцевината (дръжка и семки) и се пълнят със захар или смес от нарязани на едро орехи, захар и канела. Запичат се за около 20-30 мин. в умерена фурна.

Мариновани дюли

Продукти:
14 кг дюли
2, 5 кг захар
2 л оцет
10 г карамфил
5 г канела
3 л вода

Приготвяне:
Дюлите се измиват и почистват от мъха и се нарязват на резанки. Резанките се почистват от семената и каменистите клетки и се обелват. Поставят се в лимонен разтвор (1 г на 1 л вода), за да не потъмнеят.
Бланшират се 10мин. в кипяща вода, охлаждат се и се нареждат плътно в буркани, след което се заливат с горещата марина по рецептата. На дъното предварително се поставят карамфила и канелата. Стерилизират се 15мин.

Тук има сладко от дюли








Виж целия пост
# 2
От кой месец се дава?
Виж целия пост
# 3

Моя приятелка даваше чайче от дюла от 7 м. Аз започвам на годинка
Виж целия пост
# 4
Благодаря  bouquet
Виж целия пост
# 5
Аз пък благодаря на Блонди, статията е супер!!!!!!!!!!!!!!  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия