валидно ли е осиновяването в България в страни от ЕС?

  • 1 733
  • 10
Здравейте,наскоро си осиновихме дете в България като бълг.граждани.С преведени и легализирани решение от съда и акт за раждане и с межд.паспорт на детето заминахме за Италия,където живеем и работим.Съпругът ми има и итал.гражданство.Отидохме в кметството, за да го регистрираме.Казахме,че сме го осиновили и от там започнаха нашите проблеми.Отговориха ни ,че ще го регистрират като наш съквартирант докато бълг.решение от съда не бъде узаконено от итал.съд за малолетни деца.Казахме им,че ако бяхме дали само акта за раждане щеше да бъде вписано като наше дете,че това е национално осиновяване ,а не международно и идваме с готови документи.В техния закон няма текст който да третира темата чужденец,  дори с двойно гражданство осиновил в своята страна дете да бъде третирано като международно. Въпреки това се обадих в съда за малолетни в Милано,оттам ми казаха,че като итал.гражданин трябва да се обърна към апелативния съд.А оттам, че за да подам жалба да взема адвокат. На въпроса ,че не трябва да се жалвам ми затварят телефона.
     Някой знае ли към кого да се обърна в България и как са договорните споразумения като сме членки на ЕС.Освен, че не можем да получаваме детски имаме и морални щети. Ако някой знае нещо нека ми пише.
Виж целия пост
# 1
Ако не живееш в Италия от скоро, трябва да си наясно, че и там често се среща некомпетентност в рядко срещани казуси.

Първо, осиновили сте като български граждани, добре, но как? По време на проучването и до получаване на съдебното дело къде бяхте? В България или Италия? Ползвахте ли услугите на посредническа агенция или не?
Съпругът ти има двойно гражданство или е италианец? Ти с какво гражданство си?
Как сте решили въпроса с двугодишното проследяване на детето от социалните, явно не сте в България, но това не значи, че този срок на важи и за българските граждани живеещи в чужбина? Може и това да е причината. Обикновено това се извършва от местните социални служби.

Има много въпроси, които висят и според мен е най-добре да намерите адвокат на местна почва, запознат с осиновяванията, една консултация не означава, че сте длъжни да го наемете. Социалните извършили проучването, какво ви казаха?

За да получаваш детски, вече има други условия и те нямат нищо общо с осиновяването. Разбира се, че за целта, детето трябва да фигурира като твое и в италианския регистър.


Виж целия пост
# 2
за германия е валидно, след легализиране в съда в германия, тоест признаване.
Виж целия пост
# 3
В крайна сметка проблемите винаги имат решение, защото става въпрос за съдбата на дете.

При вас обаче има много висящи въпроси, и не проумявам как така сте стигнали до приключване на процедурата в България, без предварително да е минало проучване в Италия, без да имате официално становище от службите там, без документ за съпруга с италианско гражданство, даващ му право да осинови в чужбина, без да сте упълномощили агенция-посредник.

Без тези документи на нас в България изобщо не ни приемат документите за кандидатстване, а в Германия службите издават тези документи и извършват проучването след като им покажем договор, че сме упълномощили агенция-посредник. Дори и при вас някой служител да е пропуснал този много важен момент, все трябваше пред Министерство на правосъдието документите на съпруга с чуждо гражданство да бъдат подадени от лицензиран посредник, т.е. който да ви предостави и юридическа помощ.
 
Осиновяването е международно, защото детето напуска границите на страната, в която е родено и в този случай са валидни международните спогодби, т.е. Хагската конвенция. А според международните норми цялата процедура се движи от посредниците, за да има контрол и да се избегнат злоупотреби.

Аз също смятам, че сега малко със задна дата трябва да се консултирате със специалист- адвокат по международни осиновявания.
Виж целия пост
# 4
Zdrveite,
Bih iskala da ytocnia niakoi momenti ot nasheto osinoviavane.
I az i saprygat mi sme balgari, no toi e s dvoino gragdanstvo.
V Italia, spazvaiki tykashnite razporedbi, podadohme molba da badem proyceni kato kandidat osinoviteki.Saotvetno beshe izvarshena proverka ot karabinieri, soc. slygbi.Provedohme nygnite po it.zakonodatelstvo sreshti sas soc. rabotnik i psiholog, sreshta na mesto v doma ni.Izgotvi se doklad, v koito biahme odobreni za kandidat osinoviteli, sas saotvetnite materialni i finansovi vazmognosti.V tova vreme i kato balgarski gragdani kandidatstvahme  v Bg.,provedohme i tam saotvetnite sreshti sas soc. rabotnik i psiholog, predstavihme it. doklad.Ot balg. strana polycihme doklad s koito biahme odobreni kato kandidat osinoviteli.Posocihme i regionite, v koito shte kandidatstvame.Zacakahme... Mina vreme polycihme yvedomitelni pisma, ce sme odobreni i vkluceni v tehnite registri.Oshte malko vreme i pokanite. Vidiahme deteto, to beshe nasheto,osinovihme go po reda na balg.zakonodatelstvo kato balg. gragdani.Do tyk smiatam, ce niama nishto neiasno,i ce soc.rabotnici savestno sa si svarshili rabotata, nali?
Pristigaiki, vece v stranata, v koiato v momenta giveem, v obshtinata reshiha da go vpishat v grafata sagitelstvasht, dokato Sadat za maloletni ne go registrira. Tova e .I az prodalgavam da smiatam, ce tova osinoviavane e nacionalno, oshte povece ce imame akt za ragdane s nashite imena kato roditeli, reshenie na balg.sad, prevedeni i legalizirani.Taka, ce niamahme nygda ot agencii, koito da ni predstavliavat, zashtoto kato balgari si osinovihme balgarce, koeto mnogo obicame.
Виж целия пост
# 5
Според европейското законодателство, международно осиновяване е това, което е свързано с преместване на детето в друга държава, независимо от това дали има същото гражданство като на осиновителите. Поне на мен това ми е известно. Обадете се в България, от където е минало осиновяването - не знам, не съм запозната правно как стоят нещата, но ми се струва, че ако можете от там да получите някакъв доукмент, който да потвърждава, че осиновяването не е международно. Струва ми се, че и италианците не са много наясно с процедурата и затова ви мотаят. Ние осиновихме малкия на 40 дни, а в България ходихме на гости като беше на 8 месеца. Предварително легализирах акта за раждане в нашето посолство (доколкото знам до една година на детето може да се мине само с легализация в посолството, без никакви други допълнителни процедури - така ни казаха оттам), после си дойдохме в България и отидохме в общината и дадохме легализирания превод. След около седмица му излезе българския акт за раждане. Но нито в посолството, нито в общината не съм споменавала, че е осиновен.
Може би става въпрос именно за това - тъй като и бащата има италианско гражданство, трябва да го впишат в техните регистри и да му издадат италиански акт за раждане с италианско ЕГН. И затова да ви мотаят. Може и там да важи същото, че щом единият родител има италианско гражданство и детето автоматично получава такова. Следователно, трябва да го регистрират. Ох, знам ли, много е усукано.
Дано лесно и бързо намерите разрешение от тази неприятна за вас ситуация.Успех
Виж целия пост
# 6
Когато ние преди години легализирахме българско осиновяване, България не беше подписала Хагската конвенция и нещата бяха други. Италия подписала ли е Хагската конвенция? Ако да, трябва да се признае без проблеми чрез съда.
Моето наблюдение обаче е, че малко адвокати са компетентни по тези случаи, тъй като не са всекидневна практика.
Мисля, че е най-добре да поразпитате тук-там и да намерите реномирана кантора, специализирана в осиновявания и емигрантски проблеми. Ние навремето първо платихме много пари за грешни съвети, докато се обърнахме към най-реномираната фирма, която се оказа и най-евтина!!! Спестиха ни страхотно много главоболия.
Успех!
Виж целия пост
# 7
Подписала е, разбира се! Затова казвам да се обърнат към сведущ адвокат. Но Италия е прословута с бюрократщината си, така че, знам ли - може да има тънки подробности и в двете посоки.
Виж целия пост
# 8
Точно така, дори и за средния адвокат са много тънкостите. Затова и подкрепям Дарзамен - намерете някой свестен, най-свестния адвокат; ние освен това мобилизирахме и цял юридически факултет по едно време да търси документи, не се шегувам! Но осиновяването си е законно и ще стане!
Виж целия пост
# 9
Здавейте, бих искала да ви разкажа за това как се разви проблемът с узаконяването на осиновеното ни дете в Италия.След като го вписаха като неженен наш съквартирант с неясен статут, ние подадохме молба до Съдът за малолетни в Милано.И ето, е дойде и отговор.Оказа се, че цялата тази шумотевица е много шум за нищо, просто няма нищо за правене. Италианския съд не може да оспорва, отменя или одобрявя  решение на съд от страна на Европейския съюз във връзка с влязло в сила национално осиновявяне. С една дума,общината предвид голямата си компетенция е допуснала огромна грешка и няма право да ни отказва вписване на детето като наше. Ако някой някога има този проблем нека да знае и да ни пише ние всичко ще му разкажем.
Виж целия пост
# 10
carina    Hug
Чудесно е че проблемът се е разрешил толкова бързо. Вече само хубави неща да ни пишеш.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия