Прекратиха ми договора...

  • 922
  • 2
Здравейте, мили мами! Обръщам се с молба засъвет към вас... През миналата година преживах спонтатена аборт и абразио през месец април. През зимата на тази година, отново - неуспешна бременност, със съмнения за извънматочна такава, които слава богу не се потвърдиха...
През пролетта на тази година кандидатства за нова работа и ме приеха с много хубави отзиви. В началото на юли започнах новата с работа с едномесечно обучение в друг град. Работата беше свързана с голяма динамика и непрекъснати пътувания, но точно това ме привличаше, пред вид заседналия нин на живот , който водех дотогава и дапресията, в която бях изпаднала след двете си неуспешни бременности. Знаех, че трябва да се пазим поне до края на изпитателния срок (6 месеца). Но бебето взе, че стана, не знаех да се ръдвам ли или да съжалявам, при положение, че толкова много исках това бебе... и ето, че тъкмо бях излязла от "дупката" и забременях без никакви усилия... Всичко беше ОК и бях твърдо решила да не ползвам никакви болнични, да продължавам все така успешно да се справям със служебните си задължения без да си "признавам" пред себе си, че съм бременна и в същото време много щастлива от това си положение, когато....
В петък, прибирайки се от командировка в друг град в офиса за финансов отчет ме извикаха от Личен състав, за да ми съобщят лошата новина, че договорът ми е прекратен. Без никакви аргументи и без предизвестие, по чл. 71 ал. 1 изпитателен срок в полза на работодателя... Разбира се, като високоотговорен човек, който счита че се справя перфектно със служебните си задължения и винаги е бил коректен и лоялен към работодателя и екипа, с който работи, направо бях шокирана. Поисках аргументи, попитах за мотивите - няма такива... Отказах да подпиша тази заповед...
Моят въпрос е - Има ли някаква защита от закона в моя случай и как мога да си търся правата?
Виж целия пост
# 1
попитай счетоводителките от темата "Майчинството счетоводно". По принцип чл. 71, ал. 1 в този и вид - изпитателен в полза на работодателя дава възможност именно така да те освободят, както са го направили. Това, че си бреми (което е страхотно Simple Smile), е вече подробността, за която счетита-та могат да кажат.

Но мой съвет (мама с 15 години трудов стаж и три деца) - бебето е по-важно от работата, а и щом са те освободили, просто не те искат Sad Може да ти е мъчно, но е така. Бременей си щастливо, роди си здраво и хубаво бобче, гледай го до към 2 годинки поне и после атакувай "пазара на труда", отново.

Успех  bouquet
Виж целия пост
# 2
ето какво срещнах по твоя въпрос:

(уви, не си защитена, чети по-долу)


  Re: Питане за трудовия договор, майчинските, правата на бременната и още нещо.......
« #3 понеделник, 05 февруари 2007, 10:20 »   

--------------------------------------------------------------------------------

Договора си е обикновен със срок на изпитване. Ако изрично не е уговорено в договора, че след срока на изпитване, преминава в срочен, тогава се счита, че трудовия договор е безсрочен. До 6 месеца е самия срок на изпитване.

Докато сте в изпитателен срок по този договор обаче, не се ползвате със защита от уволнение. Защитата на бременни жени и майки с деца до 3 години не важи по време на този срок.

Ако желаете, изчакайте този 3-ти месец, но не отлагайте повече след това. Най-добре е да говорите с работодателя си и да му обясните ситуацията, за да може, ако ви прекратят договора, да имате достатъчно време да реагирате и да си намерите място, на което дори фиктивно да ви назначат на работа, за да получавате обезщетение. Защото срокът на изпитване е 6 месеца. Това означава, че по мои груби сметки, вие ще сте вече в 7-ми месец, когато този срок изтича. До тогава могат да ви прекратят договора във всеки един момент, а бременна в седми месец ще ви е много по-трудно да си намерите работа. А от друга страна да се надявате, че до 7-ми месец няма да проличи...възможно е, но не е много вероятно.

Успех!
-------------------------------------------

и от мен успех, лека бременност и горе главата Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия