Не искат да ми пуснат изследвания по ЗК

  • 1 295
  • 20
Посъветвайте ме какво да направя....

В началото на бременността си взех направление и се записах на ЖК, но не искаха да ми пуснат повечето изследвания, отнесоха се зле и аз реших да ги сменя.

Взех ново направление след месец и се записах в болница Доверие.
Изглеждаше наред, до момента в който не ми казаха, че имали забрана (заповед) от директорката да пускат изследвания, защото имали надвишен лимит и ЗК щяла да ги глоби.
Така до днес нямам пуснати никакви изследвания по ЗК. Пускала съм си 3 пъти кръв и урина, но си плати всичко.
Днес ми се обади лекарката от Доверие, да ми каже, че ще ми пуска изследванията през друг център, за да може все пак да ми ги пусне, но трябва да занеса ново направление.

Е кажете ми с какви очи да ида пак при личната и да кажа "ми аз съм карък, пак попаднах на неправилното място, искам ново направление".
Да не говоря, че този "друг център" ще е кой знае къде и аз трябва да ходя до там да ми вземат кръв.

Кажете ми имат ли право на това -така да ме размотават?
И защо тогава ме записаха на ЖК при тях, като нямат намерение да ми пускат изследванията?
Имам ли някакви възможности? Не искам да прося ново направление. Срам ме е.  Confused
Виж целия пост
# 1
Какво означава срам ме е!! Това е твоето детенце за което трябва да се грижиш от момента в който си забременяла. Отиди вземи си направление и отиди на нормален лекар, който има д-р с ЗК и ще ти пуска всички необходими изследвания. Сигурна съм, че многото мами в този форум ще те посъветват къде точно да отидеш. Аз специално мога да ти препоръчам д-р Геловска в МЦ Лора. Аз съм 29 седмица и досега всеки месец ми е пускала изследвания и ме гледа на ехограф без да съм дала и стотинка.
Виж целия пост
# 2
И при мен беше такъв случая, медицинския център имал забрана, бла-бла, та си платих почти всички изследвания, Накрая ми писна и си поисках поне за васерман направление, а накрая просто не родих при лекаря, който ме наблщдаваше, защото ми писна от подобни материални безотговорности!!!!! След като записват за ЖК по здравна каса, трябва да парвят всичко, което се полага!!!!!!! Иначе, като нямат капацитет да не записват или най-малкото което да предупреждават предварително, а не да го кажат, след като си се записла при тях.
Виж целия пост
# 3
Това е просто абсолютно безумие. Още повече че те лъжат ! Ограничение за направление по ЗК имат личните лекари, а не специалистите. Така че това е някаква измислена история от шефката на болница Доверие само и само да си плащат хората изследванията. Та ти си вече в 24 седмица.

Отиди и си вземи ново направление без да те е срам. Държавата не я е било срам като ти взима здравните вноски ! Друга вариант да се обадиш в ЗК и да подадеш оплакване !
Виж целия пост
# 4
Аз отделно си ходя на частен лекар.
По ЗК се записах само и единствено заради тези иследвания и направлението за раждане. И без това плащам за всеки частен преглед, защото нямам доверие на ЗК, мислех поне изследванията да не плащам.
 За какво ми е тогава, като няма да ми ги пускат?
Чудех се имат ли право на това и мога ли да се разфуча , за да ми ги пуснат и да не търся ново направление?
Виж целия пост
# 5
Нямат право, рабира се !!!!!! Не забравяй, че бременната жена е кажи-речи "защитена от закона" /звучи смешно ама е така/!
А, и ritka е напълно права - какви са тези глупости  за лимит при специалистите  #Crazy
Виж целия пост
# 6
Нямат право, рабира се !!!!!! Не забравяй, че бременната жена е кажи-речи "защитена от закона" /звучи смешно ама е така/!
А, и ritka е напълно права - какви са тези глупости  за лимит при специалистите  #Crazy
Имало лимит на болницата, да не се пускат никакви изследвания , освен спешните случаи...
Наистина има заповед, даде ми я жената да я прочета. Но имам ли някакви права да се разфуча ( защото мога ) и да ми пуснат всичко ?
Виж целия пост
# 7
Ще  се поразровя и ще пиша  Thinking
Виж целия пост
# 8
Според мен имаш пълното право да се разфучиш !

Нямат право да ти отказват направления за изследвания. Тези изследвания се правят по принцип доста по-рано.
Виж целия пост
# 9
Според мен имаш пълното право да се разфучиш !

Нямат право да ти отказват направления за изследвания. Тези изследвания се правят по принцип доста по-рано.
Знам и затова вече с изнервих.
Виж целия пост
# 10
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=226003.msg5045670#msg5045670
засега толакова, но търся още и на други места /дано ти помогне/........ то, ти си имаш право да се разфучаваш...ама друго е и да видиш, че имаш право..... Wink

Въпрос: Какви права имат бременните жени? Кои изследвания се поемат от здравната каса?

Отговор(НЗОК):


Профилактичните прегледи на бременните се извършват от специалист по акушерство и гинекология или от личния лекар по желание на бременната.

Профилактичните прегледи при нормална бременност включват:

1. Анамнеза на рискови фактори (възраст, придружаващи заболявания, усложнения от предишни бременности, вредни навици, професионални, други), определяне на вероятния термин на раждане – при първо посещение.

2. Артериално кръвно налягане, антропометрия (ръст, телесна маса, външна пелвиметрия) – в I триместър – един път; по един път във всеки следващ лунарен месец; в IX и X – по два пъти.

3. Гинекологичен статус – един път при първо посещение; един път в IV лунарен месец; в следващите – по преценка.

4. Сърдечна дейност на плода – от V лунарен месец – по един път във всеки лунарен месец; в IX и X – по два пъти.

5. Клинична лаборатория – хемоглобин, еритроцити, хематокрит, левкоцити, СУЕ, кръвна захар, урина – седимент, уробилиноген, кетони (до VI лунарен месец) – един път в първи триместър; по един път в V, VIII и X лунарен месец.

6. Определяне на кръвна група и Rh-фактор – един път в I триместър (или при първо посещение).

7. Онкопрофилактична цитонамазка – изследване за сифилис, изследване за хепатит B (HBSAg), изследване за HIV (при съгласие) – един път при първо посещение.

8. Влагалищен секрет за микробиологично изследване – един път при първо посещение; един път в IX лунарен месец.

9. Акушерска ехография – един път – в I триместър; един път от 16-20-та гестационна седмица.
Виж целия пост
# 11
А някой знае ли дали мога без направление, ако си изискам само амбулаторния лист от сегашния лекар, да отида по ЗК при друг?
Виж целия пост
# 12
А някой знае ли дали мога без направление, ако си изискам само амбулаторния лист от сегашния лекар, да отида по ЗК при друг?

Не разбирам притеснението ти да си поискаш ново направление. Това не е срамно да си търсиш правата. Срамно е когато си те подхвърлят като футболна топка и си правят с теб каквото си поискат.
ПП: Ако те притеснява това, че направленията на личните лекари са ограничени искам да ти кажа, че тези направления които ни дават при бременност за избор на наблюдаващ лекар, нямат нищо общо с тези при болест. При бременност може всеки месец да си взимаш ново направление. Те са в неограничени количества   bouquet

......Отиди и си вземи ново направление без да те е срам. Държавата не я е било срам като ти взима здравните вноски ! Друга вариант да се обадиш в ЗК и да подадеш оплакване !

 Peace
Виж целия пост
# 13
Това е просто абсолютно безумие. Още повече че те лъжат ! Ограничение за направление по ЗК имат личните лекари, а не специалистите. Така че това е някаква измислена история от шефката на болница Доверие  само и само да си плащат хората изследванията. Та ти си вече в 24 седмица.

Отиди и си вземи ново направление без да те е срам. Държавата не я е било срам като ти взима здравните вноски ! Друга вариант да се обадиш в ЗК и да подадеш оплакване !

Би ли ми показала къде пише, че няма ограничение на направленията за специалистите...защото аз мога да ти покажа къде пише точно обратното...ако случайно се интересуваш...и за да не се изказваш неподготвена...
Виж целия пост
# 14
Ами помоли ги (любезно) да ти дадат писмен, аргументиран отказ. За да си поискаш обратно парите от регионалната каса. Вероятно доста бързо ще се "намерят" направления.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия