В ДЕТСКАТА ГРАДИНА

  • 2 054
  • 38
Момичета, имам нужда от вашия съвет и коментар. Ще се опитам да звуча меко, макар че съм афектирана! Връщам се от родителска среща в детската градина. Чудя се как да процедирам и по каква причина не мога да осъществя диалог с директорката на градината?! Синът ми е приет в резервна група, която е разположена в бивша музикална зала, а спалното помещение вероятно в спортен салон на ОДЗ. Разбира се, че съм признателна на ръководството на ОДЗ-то, че е успяло да издейства резервна група и детето ми има възможност да посещава детското заведение, доволна съм и от избора на педагогически кадри. Но недоумявам- помолих да се демонтират въжетата от старо спортно съоръжение в спалното помещение, което според мен  е опасност за децата - причината: едно малко три годишно дете съвсем нормално може да се спъне и падне, да заплете ръчичка или краче във въжетата / да не кажа глава/,  и да се получи травма. Директорката възмутено ми обясни, че тя няма намерение да РУШИ нещо вече създадено и нищо опасно не вижда във въпросните въжета.  Така че остава само да се надяваме - децата ни да не пострадат от нещо предвидимо и лесно за отстраняване и монтиране. Каква специалистка по оценяване на риска се оказа тази директорка? Предвиждало се строеж на ново крило за резервната група  и салона щял да приеме предишния си облик, ама то това въже до тогава ще изгние?!!! Дали прекалено раздувам случая? Същата тази директорка заяви, че за претенциозните родители има частни детски градини. Това пък въобще вече ми се стори прекалено, но реших, че е излишно да коментирам... Децата нямат шкафчета, няма топла вода в санитарното помещение, по стените има теч, върху който е разположена ел. инсталация. Да, директорката обеща, че и теча ще оправи, и топла вода, и шкафчета ще има... Защо не можах да намеря верния тон за един градивен диалог? Дали причината е и питането ми за работното време?  Това е ситуацията -дали пък наистина съм претенциозен родител, но и в общинските детски градини условията е редно да са нормални и отговарящи на определени критерии?
Виж целия пост
# 1
За съжаление , поведението им е такова , че едва ли не трябва да им целуваш краката , понеже поради някакъв луд късмет детето ти е прието във въпросното детско заведение  Confused
Условията , които описваш не са нормални ...  Sick а жената наречена директорка е доста нагла ...
Но и ситуацията при тях е , че не искат да имат никакви задължения . Явно много ги натоварва това да се грижат за децата ...

Аз не бих издържала да ми говори така ! Нито пък щях да търся в мен причината за липсата на диалог . Ясно е , че не си виновна за нищо ,просто по тези места отдавна са отвикнали да работят ...

Сигурно и аз съм много претенциозна  Rolling Eyes Щом детето ми е в частна ясла ...

Но докато се примиряваме с такива директорки и си мълчим ,защото смятаме , че трябва да сме благодарни , само защото детето ни е прието на градина , нищо няма да се промени  Confused
Виж целия пост
# 2
Не ,не си претенциозна.Не виждам и защо да не се интересуваш
от работното време.
За безопасността на децата пряка отговорност имат учителките.Би трябвало те да сигнализират,а не вие!
А това,че още не са подготвени в градината ,не винаги зависи от директора.
За ''частните градини'' не ми се коментира изказването.
Виж целия пост
# 3
Pipinka, благодаря ти за разбирането. Аз определено не съм от примиряващите се, но защо все с принуждение трябва да се решават проблемите? Днес говорих с отдел "Образование" в Столична община, основния повод беше работното време и сборните групи след 18 часа. Не знам дали в следствие на това, но днес вече децата не висяха при охраната от 18.00 до 19.00 часа, а бяха в една от групите... Сега пък в РИОКОЗ, в Регионален инспекторат ли трябва да се обаждам ? После освен претенциозен, но и конфликтен родител ще ме изкарат. Но това особено не ме притеснява, само да не рефлектира върху детето... Би било много по- приятно да се разбират и да си сътрудничат родители и учители
Виж целия пост
# 4
Аз определено не съм от примиряващите се, но защо все с принуждение трябва да се решават проблемите?
Докато се научат да работят нормално , така ще е ...

И докато не спрат те изкарват наглец , който им смущава спокойствието , само защото се притеснява за детето си ,  също ... трябва да си търсиш правата - твоите и на детето !
 Hug
Виж целия пост
# 5
Въобще не си претенциозен родител , а един съвсем нрмален и загрижен за здравето на детето си , а и на другите деца родител. Явно ще трябва да се обадиш където трябва , за да се оправят нещата. Ако трябва направи го анонимно или пък сигнализирай в някоя национална медия. Те така ще раздуят нещата , че и общината и другите институции ще се размърдат.
Виж целия пост
# 6
Ще си доразвия темата и за работното време. На първата родителска среща ни запознаха и с работното време на детската градина - до 18 часа. Доста родители реагираха, тъй като е трудно да стигнеш от месторабота до ОДЗ-то до определения час. Много уверено директорката обясни, че Наредбата за работното време, почивките и отпуските не позволява да се регламентира друго разпределение за педагогически кадри. Реших /за да не и уроня авторитета/, че вероятно е объркала нещо и говорих с нея след това - възможно е поне с половин час да се реорганизира работното време поне до 18,30 и т.н. Повишихме тон, директорката заяви, че след като бъда компетентна по  Наредбата за работното време, почивките и отпуските тогава ще разговаря с мен.  Опитах се и в случая да спазя някакви етични норми, обясних че служебно се занимавам с работно време и не е необходимо да спорим. Всеки Работодател определя разпределението на работното време в правилник за вътрешния трудов ред, който не може да противоречи на Кодекса на труда.  А Кодекса на труда дава много варианти. Всеки директор по свой почин утвърждава до колко часа да работи детското заведение. Никъде не пише, че часовете за самоподготовка не следва да се осъществяват на работното място. Но поради "педагогически съображения" едни сладури на три години всяка вечер трябва да обикалят детската градина, да си намерят съответната дежурна занималня и да останат спокойни, че мама и тати ще ги намерят! И  Така с моите конфликти, отивам да чета за управление на конфликтите Shocked
Виж целия пост
# 7
lyonka , не искам да съм лош пророк , но ми се струва , че ще имаш разправии с тази детска градина ...
Явно госпожата много се живяла в директорската роля и е забравила , че е там да осигури спокойствието , удобството и сигурността на дечицата  Sick
Виж целия пост
# 8
Според мен това, което описваш никак не е нормално. И понеже съм сигурна, че нищо няма да направят скоро, та по този въпрос май трябва да се уведомят медиите, например в Нова ТВ- Господари на ефира.  Те си знаят какво да направят. Защото иначе никой от държавните градини не се трогва и чакат на родителите и евентуални спонсори, които пак са родители от въпросните градини
Виж целия пост
# 9
А бе, директорките на такива градини разчитат, че ще си траеш, за да не те принудят да си преместиш детето. От опит знам, че колкото си по-отворен, по те уважават. Лошото е, ако някоя от госпожите в групата прехвърли личното отношение с родителите върху отношението към детето. По едно време на моята не и се ходеше на детска. Ама и това преодоляхме с ТЪРПЕНИЕ. И накрая на годината получих благодарствено писмо от ръководството за съдействие на персонала през периода на посещение на детското заведение.
Виж целия пост
# 10
Престанете с обобщения от сорта: те така са свикнали, по-лесно им е да не работят, те вече съвсем се оляха. Моля ви, тук говорим за някаква конкретна детска градина, а не изобщо за всички градини в България.
Аз имам съвсем противоположни впечатления /заради всичко онова, което се прави за децата в нашата детска градина/ и също мога да обобщя - детските градини и учителите, които работят там са перфектни.
Не забравяйте, че не директорите на уч.заведения определят какви пари и за какво да се отделят, нито вадят тези пари от вашите или от собствените си джобове. И най-дребната ремотна дейност е свързана с дълъг низ от бюрократични изисквания и препятствия, през които директорът трябва да мине, да пребори и да убеди този, от когото зависи отпускането на средства, че точно неговото ОДЗ заслужава и има нужда от въпросните средства.
Влезте им малко в положението на тези хора.
Виж целия пост
# 11
За съжаление някои от директорките на общинските детски градини се изживяват като "величия".Това е много заразна болест, имам наблюдения, вярвайте ми. Започват едно модно ревю от Илиянци, разходки по институциите и т.н.т. newsm81само дето в това време пряката работа куца!Не рядко потърпевши от тази "комплексарска" мания са учителките и родителите. Лошото е, че това е закономерност от липсата на места в д.градини! Аз съм в системата и се срамувам от някои директорски изцепки.Ще споделя опит, ако позволите. Директорките "се стряскат" от интелигентните, напористи/но учтиви/ родители. Първо се дразнят, но с времето изпълняват желанията. В бившата ми детска градина много не се обичахме с шефката, но тя не се превърна в "илиенски манекен"!Работното ни време е до 19ч., но след 18.30 по график има дежурен учител./остават 1,2 деца/. От общината я НАСИЛВАХА да открие група в салона, но тя "изрови земята" и отказа. Как дечицата ще спят в студения салон, къде има сан.възел и т.н.т! А що се отнася до сигурността на децата, много пъти някоя от нас/учителките/ сме отнасяли скандал за инциденти! За нея сигурността на децата е най-важна. И..друго.Виждала съм родители да излизат от кабинета й, но съм чувала само хвалби.Вероятно "родителските препоръки" ги е налагала от свое име без да цитира родител! Hug
Виж целия пост
# 12
Не включвайте всички детски градини, и всички директорки, и всички учителки под общ знаменател "те - всичките".  #Cussing out
Та нали точно "те - всичките" гледат децата ни, нашите деца, най-свидното нещо, което имаме.  Sick
Нали "те - всичките" се грижат нашите деца да са добре, да са здрави, да се чувстват добре в собствената си среда, да се забавляват, да се обучават, да се възпитават ...
Да не продължавам да изреждам, защото денят няма да ми стигне!  ooooh!

lyonka,
Детските градини имат работно време от 7 до 19 часа, а работното време на учителките и на непедагогическия персонал се определя ат Правилника за вътрешния ред на съответното заведение.
Ако имаш някакви оплаквания отнеси ги или към отговорника за образованието в съответния район, или в отдел Образование на община София, или към ресорния заместник кмет на община София - по настоящия момент г-жа Йорданка Фандъкова.

И, моля!  Praynig lyonka,, напиши кое е това детско заведение в София. Може тук да пишат още мами от това заведение, които не са доволни от факта за работното време и да се обедините.  Hug
Виж целия пост
# 13
Пак съм аз. Да, вярно е ,че директорките трябва ДА ПРАВЯТ ЧУДЕСА  за да отпусне общината пари за мокет....! За което обвинявайте ОБЩИНИТЕ! През миналата година в д.гр изби тръба в салона!6 часа газихме във вода/добре че топла/, отлепи се балатума/от 1999г/. Дойдоха ОБЩИНАРИТЕ, направиха дупка в средата "оправиха" теча и заявиха да върнем балатума "нищо му нямало".След 1 седмица инспекторките ходиха на Сандански на "СЕМИНАР"....!
Само не съм съгласна с "въжето"!!!Толкова ли е трудно да го махне или чака да стане белята!
Виж целия пост
# 14
За съжаление някои от директорките на общинските детски градини се изживяват като "величия". Работното ни време е до 19ч., но след 18.30 по график има дежурен учител./остават 1,2 деца/.  Hug
Peace Ето, че има градини до 18,30 часа. Благодаря за информацията!
Детските градини имат работно време от 7 до 19 часа, а работното време на учителките и на непедагогическия персонал се определя ат Правилника за вътрешния ред на съответното заведение.
Ако имаш някакви оплаквания отнеси ги или към отговорника за образованието в съответния район, или в отдел Образование на община София, или към ресорния заместник кмет на община София - по настоящия момент г-жа Йорданка Фандъкова.

И, моля!  Praynig lyonka,, напиши кое е това детско заведение в София. Може тук да пишат още мами от това заведение, които не са доволни от факта за работното време и да се обедините.  Hug
Говоря за 79 ОДЗ в Студентски град. Вече споменах, че се отнесох към Столична община по този повод.
Искам да подчертая, че съм изключително благодарна и признателна към учителките на групата. 
Но не приемам изявления от типа "за претенциозни родители - има частни детски градини"!И след като един родител вижда потенциална опасност е необходимо тя да бъде отстранена!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия