"Проговаряне" при бебе

  • 10 260
  • 10
Моля за малко помощ. Пускам темата тук т.к. се надявам да получа повече отговори.
Беба е почти на 8 месеца, звуци, които издава са крещене, комбинации на аа, еее, агъ, нещо като закашляне, Шкащи звуци, но не чувам ма/ам, ба, та...
Педиатърката й е гледала юздичката каза, че е наред(това не по повод говоренето)
Много съм се притеснила(питах и в темата "Консултация с логопед", нали знбаете като му влезе мухата на човек Sad) след 5-6 дни сме на консултация ще говоря и с педиатъра но ми се щеше да "чуя" и други случай.
В къщи се говори мноооого, баткото не млъква и т.к. "стачкува" тя расте с него.
Според мен чува като чуе шум не само се оглежда, но и наднича, заиграва се сама, единствената видима разлика с баткото е че върви по-едричка (пропорционално за ръст и тегло)
Почвам да се замислям дали не е нещо по-сериозно newsm78
Виж целия пост
# 1
Не се тревожи. Всяко дете проговаря по различно време и различен начин. Освен това, няма никакво значение дори рано или късно проговаря човек.
Най-интелигентният и ерудиран тип, когото познавам, е казал първата си дума на четири годинки.  Wink
Виж целия пост
# 2
Отправих въпроса си тъй като. колкото и да ми е скоро не си спомням баткото не си спомням кога каза"ма/ам"..., знам че нямаше отклонения от табличката на педиатърката, малко по-късно почна да произнася думички, т.е. дълго сочеше и мучеше и имаше един набор от 4-5 думи, които ги използваше с различна интензивност. Не ме притесняваше т.к. все пак имаше думи. Проговори изведнъж преди 1 г. 2-4 м и "задмина" връстниците, сега не мога да му затворя устата Simple Smile
Виж целия пост
# 3
Изобщо не бива да се притесняваш.
На 8 месеца е все пак.
Има деца, които и на 3г. все още не говорят. А израстват нормални и умни деца.
Споко! Всичко е строго индивидуално.
Виж целия пост
# 4
Моята досега не е казала и една дума. Разбира всичко, но не говори. Изобщо не се притеснявам. Знам, че като проговори няма да спре.
Виж целия пост
# 5
Изобщо не бива да се притесняваш.
На 8 месеца е все пак.
Има деца, които и на 3г. все още не говорят. А израстват нормални и умни деца.
Споко! Всичко е строго индивидуално.
Peace

Ти сериозно ли се притесняваш? Все пак е бебе, а така си се уплашила, сякаш е първи клас.
Ива каза първото си "мама" някъде около годинката. Казва "мама", "баба", "тати", "дай", "ам" "не" и "няма", а бях супер убедена, че моето дете ще говори на една година. Да, ама друг път. Майка ми твърди, че аз на година и половина съм говорела, но хич не ми се вярва същото да стане и с Ива. А на наши познати децата им са почти на 3 години и казват по-малко думи и от нея. Едва ли им има нещо. То май си е тенденция да проговарят по-късно. За сметка на това пък всичко разбират дяволчетата  Grinning Детегледачката само ми повтаря, колко много разбирала и че била като двегодишно  Grinning
Виж целия пост
# 6
Не се притеснявай  Naughty
Какво очакваш от бебче на 8 месеца Laughing

Аз съм проговорила на 3 години чак  Mr. Green
Ще порговори  Peace
Виж целия пост
# 7
Синът ми беше супер сладко и емоционално бебе, но срички започна да казва късно. Сигурно беше вече към 9 месеца. Аз направо бях откачила и по цял ден сричкувах ма-ма, ба-ба и т.н. Бях изчела какво ли не по въпроса, понеже братопвчед му, който е с 2 месеца по-малък вече бърбореше, а нашият само гукаше. Е, като се почна на 9 месеца, не се е спирал. Първата думичка му беше ба-ба и оттам всички останали подред. На 2 годинки си говореше всичко много добре, с изречения. Според мен бебчето е твърде малко, за да се безпокоиш. 
Виж целия пост
# 8
Не се тревожи.На 8 месеца това си е едно бебе,за какво проговаряне говорим.Може да гука и издава звуци ,които ти описваш и дори да каже - ма - ма,ба-ба,та-та и каквото и да било в него не влага значението,което ние придаваме.Важното е че експериментира с гласа си.Под проговаряне аз лично разбирам да прави кратки изречения.Синът ми е на 1год и почти 3 месеца и както сричаше - ма-ма,ба-ба и т.н. започна само да си мучи и сочи с пръст.И от време на време като изневиделица ни връхлита с нещо като - "иж" - тоест "виж" и крещи мама когато ужасно се нуждае от помоща ми в нещо което желае да достигне.
Виж целия пост
# 9
знам че нямаше отклонения от табличката на педиатърката,
                     Таблицата на педиатърката /има я и на картона отзад/ е само ориентировъчна.Всяко дете е индивидуалност и по различно време се обръща,сяда,проговаря и т.н.Ако много се притесняваш   /нямаш основание според мен/ когато си играеш с нея повтаряй ясно и отчетливо думичката ,която искаш да чуеш от нея.Напр. "Ма-ма" .Детето чува и разбира на тази възраст всичко ,но няма развит фонематичен слух и за това е важно да се говори с него ясно,бавно и отчетливо.В противен случай казва обикновено края на думата или така както я е чуло.Аз даже се смях вчера на нашата Недудя /1г./ повтарям "дя-до" като интонирам и удължавам втората сричка и след известно време чувам същата интонация , но "до-дооо".Тя просто е чула по-ясно втората сричка,която аз неволно съм удължила в старанието си да я науча да казва  дядо,а не деди.Така,че спокойно в този период всички звуци,които детето издава развиват артикулацията и подготвят за проговаряне. Peace
Виж целия пост
# 10
Благодаря на всики за мненията.

Не аз не искам да ми говори, но не чувам неосъзнатите бебешки срички.
Обърнах се с въпрос към вас т.к. това което намирам за четене е по скоро за късното проговаряне, а не за бебешките звуци.
Дали някой се е изпраял пред моя проблем(после може и да се смея, но сега ме човърка), как е разрешен
Знам че децата са индивидуални, но все пак. Тя примерно имаше проблем с вдигането на главата. Като е права я държеше относително добре, а като е по корем просто я завърташе.

Tess, благодаря за примера. Точно така се чусвтам. Ти си ми един блясък в тунела.
Didia, ще продължавам да опитвам да съм по настойчива, ще опитам това с отчетливото и протяжно.


Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия