Без вода и течности до 15-тия месец

  • 2 101
  • 49
Попадна ми тези дни една схема на нещо като ПЗ на някакъв американски педиатър. Та, освен, че самата схема е много интересна, докторът твърди, че не трябва да се дава вода и каквито и да било други течности до навършване на 15 месеца, а само кърма. В противен случай има много голяма вероятност бебето да се отбие само около годинката. Препоръчва от 6 месеца при стартиране на захранването да се дава по време на хранене на бебето обикновена чашка с дръжка, но празна, винаги празна. Така то щяло да знае, че "течността" идва само от гърдата на мама.

Дългокърмещи майки, вие какво ще кажете за това - има ли според вас логика и бихте ли спазили такъв принцип?
Виж целия пост
# 1
любопитна съм на базата на практически опит ли са тези заключения и не  отиваме ли от едната крайност / на 1 м вода/ в другата ''Без вода и течности до 15-тия месец''
Виж целия пост
# 2
Ако става дума за баш педагогическо захранване,има логика.Донякъде.Защото детето продължава да е основно на кърма и хапва сравнително малки порции твърда храна,след което пак суче,т.е.получава си течност чрез кърмата.
Но много зависи и каква твърда храна приема.Моето лично становище е,че това е малко крайно.Аз бих предложила вода,когато малкия започне да изяжда по-голямо количество немлечна храна,но няма да го насилвам,ако не желае да пие.
Иначе определено знам за бебета(кърмени на поискване и захранени педагогически),които пропиват вода чак на тази възраст
Виж целия пост
# 3
Logichno ili ne, moia sladur vse oshte ne pie nishto drugo osven kurma, vupeki che az predlagam chesto voda, chai i sok. Iade malki kolichestva tvurda hrana (max 200g i to mnogo riadko sa tolkova. Po- chesto okolo 50-100g na den). Az smiatam, che triabva da se predlaga voda na deteto, puk to ako iska.
Виж целия пост
# 4
Смятам,че е много специфично за всяко дете-моето пропи нещо различно от кърма на 1.1г.Въпреки това постоянно си сучеше,на края на лятото намали другите течности,продължихме си с кърменето.Не смятам,че пиенето на вода и сок може да бъде основна причина детето да се отбие само(въпреки,че има и такива случаи).
Виж целия пост
# 5
любопитна съм на базата на практически опит ли са тези заключения и не  отиваме ли от едната крайност / на 1 м вода/ в другата ''Без вода и течности до 15-тия месец''

Ами всъщност не знам на базата на какво са - само това пишеше в този материал, който четох. И на мен ми се стори твърде много, затова и пуснах темата. Може би идеята е, че колкото повече други течности пие детето, толкова по-малко суче и като започне да яде повече твърда храна, кърменето остава по-скоро за задоволяване на жаждата (и други потребности), а не за нахранване. Пък когато има вкусни сокове защо трябва да се мъчим да сучем.
Виж целия пост
# 6
И за мен е крайно като препоръка. Най-добрият вариант си остава  вода да се предлага като се започне захранването, пък детето само ще реши дали иска. Реално големият ми син пропи  след годинката, преди това се лигавеше с нея само. Сокове - още по късно.  Още го кърмя.
Виж целия пост
# 7
За водата - захраних дъщеря ми преди 20 дена, но досега не съм й предлагала вода. Трябва ли да го правя при положение, че кърмя на поискване?  newsm78
Виж целия пост
# 8
Крайно ми звучи, макар че моят пиеше вода само през лятото, сега хич не ще. Аз не го и карам много упорито. Явно не е обезводнен.
Виж целия пост
# 9
За водата - захраних дъщеря ми преди 20 дена, но досега не съм й предлагала вода. Трябва ли да го правя при положение, че кърмя на поискване?  newsm78
Според моя личен опит-не.
Виж целия пост
# 10
За водата - захраних дъщеря ми преди 20 дена, но досега не съм й предлагала вода. Трябва ли да го правя при положение, че кърмя на поискване?  newsm78

Не е задължително. Реално  децата, които се кърмят на поискване, пропиват вода доста късно - месеци след захранването. По-скоро предлагането в началото е да се запознае с чашата, да види що е това вода. Пък когато решат и наистина имат нужда - пропиват. Аз обаче не бих чакала повече от 2-3 месеца след захранването, за да предложа вода, особено ако си хапва повечко.
Виж целия пост
# 11
Не мисля, че пиенето на вода и течности задължително води до отбиване. Каката от раждането си пиеше много вода и течности, кърмих я повече от година.
На малката пък предлагам вода от началото, но не иска изобщо. Thinking

Явно си зависи от детето.

  bouquet
Виж целия пост
# 12
Gracem, може ли да дадеш линк към статията?
На мен също ми се вижда леко крайно. Аз захраних педагогически и наскоро сина ми взе да пие по малко вода. Сокове му давам само като пия аз и той вземе да си иска. Но си му предлагах вода-да се учи да пие от чаша. Но и да не му предлагам вода-пак ще оцелее без да има някакъв проблем.
Виж целия пост
# 13
Имам я само във вид на сканирано копие, на английски е. Мога да я пратя по мейл, дори ще е хубаво някой, който има време да я преведе - определено е за Библиотеката, много е добра. Захранването се обяснява доста подробно, храните като консистенции са разделени на 5 типа и се въвеждат последователно и така.
Виж целия пост
# 14
всъщност то не е статия, ами си е направо цялата схема.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия