Покупка на жилище

  • 1 669
  • 15
Имам няколко въпроса към Вас момичета. Предстои ни  догодина да си купуваме жилище със моето слънчице. И с риск да се повтори темата искам да Ви попитам задължително ли трябва да използваме агенция за недвижими имоти? Можем ли през интернет да си намерим жилище? Има ли други начини, по които можем да си изберем "подходящия" апартамент? И още един последен въпрос  Blush Колко месеца преди да сте се наканили да купувате жилище сте започнали да ходите на оглед?
Виж целия пост
# 1
Можеш да си търсиш по обяви от частни лица, но добър адвокат, който да ти оправи документацията, трябва да имаш задължително. Приготви се да ти се обаждат от де що има агенции и да ти досаждат с предложения, като правило почти всички лъжливи. Ще пускат и обяви от твое име с друга, по-висока, цена. Ако даваш ти обява, че търсиш, то задължително трябва да пишеш, че си частно лице и търсиш имот само от частни лица, без агенци. Ако ще търсиш през Интернет, почти 100% е сигурно, че ще попадаш само на агенции. Следи обявите за имоти по различните вестници. Там на равно с агенциите, публикуват и доста частни лица. Ако търсиш ново строителство, отиваш направо на строежа и питаш има ли свободни апартаменти, там ще ти кажат. За старо - залепваш си обяви с посочен телефон около входовете, че купуваш еди какво си.
А колко време отнема да откриеш твоето жилище - то си е чист късмет. Може и още на другия ден, може и след седмица, след няколко месеца, а може и след година или повече. Късмет ти пожелавам Simple Smile
Виж целия пост
# 2
Не е задължително, ти си решаваш.
Можеш да си звъниш една по една обявите и да си уреждаш огледи само с частните лица, но от тях много малко ги рекламират  сами, така че изборът ти ще е по-ограничен.

Започвай да гледаш, когато имаш парите в джоба, иначе рискуваш да изпуснеш това, което ти хареса.


Виж целия пост
# 3
За купуването - и аз обмислях този вариант. Ние искаме ново строителство, така че май ще отидем направо на строежа. Освен това оттам ти дават апартамента на продажната му цена, нали така? Не ти слагат комисион. Колкото до парите...малко е сложно е при нас. Ние основно разчитаме на един апартамент на нашите, който са пуснали за продан. Едва когато се продаде, тогава ще имаме и парите за нашия бъдещ апартамент  Blush Затова и питах дали е рано отсега да се тръгне по огледи  newsm78 А за агенциите - някои може ли да ми препоръча сериозна агенция, която не взима голям комисион  Blush
Виж целия пост
# 4
Ако става дума за апартамент в строеж, агенциите разботят много рядко със строители, защото те обикновено са си опънали телефоните на обекта и клиентите ги прескачат. Трябва да става дума или за много близък на строителя брокер, или купувачът да му е познат, третия вариант е строителят да си е направил негова агенция и продажбите да минават през нея.
Вземи си едни здрави гумени ботуши и обиколи районите, които те интересуват.

При това положение с парите, можеш да запонеш да гледаш,когато сключите Предварителен договор за апартамента на вашите, така с капарото ще можеш да капарираш новия, иначе никой няма да ти го пази, колкото и да го искаш.
Виж целия пост
# 5
Вече са ти отговорили по същество, аз само ще допълня.
Подкрепям идеята за разходка в районите, които те интересуват, освен това спокойно можете да се ориентирате в www.imot.bg. Там и се вижда дали се рекламира имотът от агенция или от строителна фирма. Има и агенции, които не взимат комисионни от купувача и биха ви свършили работа, но трябва да предупредя, че много често това е уловка завишават цените, с цел да включат комисионната в крайната цена.
Иначе цените на агенциите се формират на база процент от цената на имота- 2.5%-3% е обичайно.
Аз, лично бих препоръчала подходящ адвокат да ви консултира за сделката, когато намерите имот, който ви харесва, а вие сами да си търсите.
За съжаление не мога да похваля агенциите като цяло и от опита ми до момента, смея да твърдя, че са еденици брокерите, които са коректни и защитават докрай предимно интересите на клиента си, проверяват собствеността и преговарят адекватно с продавача. Повечето не се интересуват особено и считат, че им се полага комисион, единствено заради фактът, че са свързали купувач и продавач. Има и изключения, много съвестни професионалисти, но засега са малцинство, по мое мнение.
Успех   bouquet
Виж целия пост
# 6
Благодаря Ви много момичета. Като дойде време за купуване, пак ще пиша Wink
Виж целия пост
# 7
Повечето не се интересуват особено и считат, че им се полага комисион, единствено заради фактът, че са свързали купувач и продавач. Има и изключения, много съвестни професионалисти, но засега са малцинство, по мое мнение.
Ммм да, дори и в "големите" агенции  Адрес нещата стоят по този начин.. Преди няколко години те бяха единствените позволили си да водят на оглед двама клиенти едновременно.. и изобщо не се посвениха да ни заплашат, че дори и през друга агенция да вземем този имот ще си искат комисионната, защото първи ни били завели
Виж целия пост
# 8
Доста е рисковано обаче, да се купува жилище в незавършен вид при бг реалностите. Недалеч от нас има един блок, който стои повече от година ненаселен- явно нещо не е наред. Разбира се, той не е единствен... Аз лично исках да мога да видя и да пипна нашето жилище, а не да купувам скицата. Исках да видя качеството на строителните работи и пр. Изобщо, обичам да боравя с реални неща. Наскоро, минах покрай един от блоковете, в който ми предлагаха жилище. Пусковият му срок беше септември 2007, а още е наникъде. Не искам да изпадам и в позицията на хората от друга кооперация, за които ми разказваха наскоро, че са се заели да си я довършват сами, след като беше забавена с години  и накрая предприемачката ги изоставила да се спасяват сами, защото имала сериозни лични проблеми.
Не искам да те плаша, разбира се, а да предупредя, защото все още в Бг нерядко евтиното излиза скъпо...
Естествено, има и мн. примери на коректни предприемачи, но преди всичко разучи подробности и действай разумно! Успех!
Виж целия пост
# 9
... считат, че им се полага комисион, единствено заради фактът, че са свързали купувач и продавач ...

Това е същността на посредничеството ...
Виж целия пост
# 10
... считат, че им се полага комисион, единствено заради фактът, че са свързали купувач и продавач ...

Това е същността на посредничеството ...

Ааа къде се пропускат проверката на имота и още куп работи дето извършват брокерите и юристите към дадена агенция ???
Да не говорим, че е НЕнормално един и същи брокер да представлява интересите на купувача и продавача.. така освен собствения си интерес май нищо друго не преследва
Виж целия пост
# 11
Ние също обиколихме не малко строежи докато си изберем апартамент.Отидохме  в офиса на строителната фирма ,където ни увериха,че продавали само чрез агенция-АДРЕС.Нямало как да "прескочат"  брокера?!?! #2gunfireА риск има във всички случаи,без значение дали е от агенция или от частно лице.В крайна сметка ние си купихме жилището точно заради АДРЕС,защото строителната фирма нямаше издадена нито една сграда с АКТ16,а тогава вероятността продавачът да изчезне с парите ти, не е за подценяване.Просто знаехме,че АДРЕС е авторитетна фирма с офиси в цялата страна и няма как да не е проверила фирмата,чийто апартаменти продава.Успех и на вас.Пожелавам ти като видиш вашия апартамент да го почувстваш веднага,както аз почувствах нашия. Wink
Виж целия пост
# 12
KOTE, написах, че това е същността, без нея няма да има нито проверки, нито подготовка на документи, нищо.

За другото - разбира се, че е възможно да защитава интересите на двете страни, той ще събере продавач и купувач с насрещни интереси като цена, срокове и т.н., не случайни, които имат различни цели. Сега остана и двама Нотариуси да са нужни, един за купувача и един за продавача, иначе как един ще им защити правата   Laughing
Виж целия пост
# 13
KOTE, написах, че това е същността, без нея няма да има нито проверки, нито подготовка на документи, нищо.

За другото - разбира се, че е възможно да защитава интересите на двете страни, той ще събере продавач и купувач с насрещни интереси като цена, срокове и т.н., не случайни, които имат различни цели. Сега остана и двама Нотариуси да са нужни, един за купувача и един за продавача, иначе как един ще им защити правата   Laughing

Само дето в нормалните страни това е забранено - един брокер да защитава два интереса. Все едно две страни по едно дело да имат един адвокат.. А за нотариуса не си прави шеги, той само узаконява сделката ..
Мен брокера на нотариус хич, ама хич не ми прилича.. щото нотариуса носи отговорност, а горките брокерите искат само да се разхождат ако може с твойта кола. Редовния въпрос :Ама вие нали имате транспорт, да ме земете от еди къде си..
Виж целия пост
# 14
Само дето в нормалните страни това е забранено - един брокер да защитава два интереса ...

Не съм чула за такава държава, кажи коя е  Rolling Eyes
За Нотариуса не си правя шега, защитава интересите и на двете страни. А за адвоката примерът не е подходящ, там едната страна е нарушила интерес на другата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия