Хранене с по-едри парченца.

  • 4 634
  • 19
Здравейте,
детето ми е на девет месеца и не може да се храни с пюрета съдържащи по-едри частички - веднага повръща.
Разрових се и намерих това  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=103802.20 по темата която ме интересува, но все още нямам отговори на някои мои въпроси.
Искам да ви попитам как беше при вас.

Как научихте децата си да дъвчат храната?
Майка ми настоява да и предлагам всеки ден по-едра храна, а аз се страхувам че след като повръща всеки път от по-едрите частици ще започне да изпитва ужас и отвращение към храната, ако се опитам да я храня по този начин.
Повръща от пюрета за 8 месечна възраст дори и при най-малкото зрънце.
Това нещо наистина ли е възможно да се научи или организма трябва  да е достигнал някаква физиологична зрялост?
Моето дете няма зъби, макар че педиатрите твърдят че не са необходим за да дъвче по меките и малко по-едрите парченца.

Свекърва ми пък ме упреква че не давам хляб и бисквити на детето. Аз съм й давала няколко пъти и тя се дави ужасно и повръща, изплаши ме много.
Непрекъснато ми се дават примери с деца, на които се налага да се пасира храната до 3 годишна възраст, че моето ще гладува в яслата и т.н. което много ме притеснява.
На мои близки детенцето на 10 месеца може да яде пържени картофи със сирене  Shocked, друг е въпроса дали това е изобщо полезно за него.

Според вас трябва ли наистина всеки ден упорито да се предлага по-едра храна на децата които повръщат от трошичка, и това няма ли само да задълбочи проблема ?
Как най-плавно да осъществя този преход от напълно хомогенна храна към малко по-едра?


Виж целия пост
# 1
Не, не трябва да се предлага. Синът ми до годинка, годинка и нещо по същия начин повръщаше и се давеше дори и от най-малката трохичка и изобщо повече не съм му предлагала пюрета с парченца. Защо да го мъча и защо да трябва да дъвче или да гълта? Зъби имаше още на 3 месеца, но с 4 предни зъбчета не знам някой да може да дъвче особено успешно.
Не виждам защо трябва да насилваш нещата и да мъчиш детето, я не робувай на празни приказки и глупави предразсъдъци, майка ти и свекърва ти да си гледат работата.
И за твое успокоение - синът ми все още яде напълно пасирано  Grinning Hug
Виж целия пост
# 2
Сама се научи да дъвче като стана на годинка. На 9 месеца дъщеря ми ядеше само много добре пасирана храна. Периодично, през месец и предлагах по-големи парченца в храната, ако започнеше да се дави, просто отивах в кухнята и пасирах и така до следващия месец.
Според мен е напълно излишно, а и опасно да насилваш нещата. Тия хлябове и бисквити няма да я научат да дъвче, само ще се дави с големи хапки. Остави детето да си следва собствения ход на развитие.
Виж целия пост
# 3
Не съм я учила. На 1г. и 6м. сама започна да дъвче.
Виж целия пост
# 4
На девет месеца много малко бебета дъвчат. Аз от 9-10-ия мусуц започнах да не пасирам изцяло, а оставях и по-едри парченца. Ако обаче видя, че се дави или не иска да яде и сега бих му пасирала без да правя драми от това.
Според мен зъбите нямат нищо общо-сина ми има само два, но дъвче като за световно. Не съм го учила да дъвче, това е явно някакъв инстинкт, защото не присъства и на нашите хранения, няма откъде да види, сам се научи. Корички, бисквити, солети, зрънчо и други подобни не давам.
Относно случаите за деца, хранени с пасирани храни дълго време ще разкажа пак-снаха ми работи в детска градина. Тази есен започна отново с първа група. Много деца не дъвчат и ядат пасирано в групата и. Факт е, че точно за една седмица максимум прояждат без проблем.
На твое място не бих упорствала, щом детето се дави и повръща, рискуваш да превърнеш храненето в неприятен ритуал, който мъчи само детето за да може да се угоди на околните.
Виж целия пост
# 5
На мен дори и сега ми се е случвало да пасирам.Щом се дави значи и е рано още.
Виж целия пост
# 6
Мен пък ме плашеха,че детето нямало да се научида дъвчи,ако не съм следвала стриктно схемите на захранване и кога да му дам по-едри парчета.
Но никога не съм го насилвала и не му давах,виждах,че още не е готов.

Но всяко дете е различно,моя син сам започна да отказва пюрета,докато не ми светна,че просто иска храната да е на парченца.
При всяко дете е много индивидуално,не мисля,че има повод да се притесняваш. Peace
Виж целия пост
# 7
Моят бебчо е на 7 м. и половина и вече дъвче. Започнах да му давам банан, който отчупвах и смачквах с пръсти преди да му го дам. После попарката си я хапва, въпреки че не е идеално пюрирана, но той просто дъвче без да съм го учила, то няма и как да го учиш. Щом детето не иска да дъвче какво се шашкаш. Аз не познавам някой, който не се е научил да дъвче, един по-рано, друг по-късно. Бабките като започнат да обясняват какво трябва да прави и много се ядосвам. Моята свекърва твърди, че детето вече трябвало да ходи, а той е малък според мен. Баби, да си гледат работата!
Виж целия пост
# 8
Ох и мен успокоихте Laughing
Виж целия пост
# 9
Моята свекърва твърди, че детето вече трябвало да ходи, а той е малък според мен....
Олеле,твоята свекърва добре,че не е моя-щеше да ме убие-дъщеря ми още не може да ходи. Mr. Green
Аз от 8 месечна започнах да и давам непасирано-само намачкано всичко,но и до ден днешен яде само малко храни по този начин,другите ги плюе упорито и иска пасирано.Яде непасирано попара,банан,пъпеш,мляко с ориз(и то с известен зор),понякога яде леща яхния(днес ми я изплю обаче),настъргани на дребно плодове,ако в супите и в пюретата има по-големи парченца картоф например(но много добре сварен) ги плюе упорито и не иска-това е...  33uuОпитах да и дам от кухнята макарони на фурна,бисквитена торта-ами плюе,и не иска да дъвче.И аз се притеснявам,защото виждам,че може,но не иска.
Виж целия пост
# 10
Иво ядеше пасирана храна до годинка и 2-3 месеца. Постепенно започнах да пасирам не до "гладко", само с няколко завъртания на пасатора и малко по малко да увеличавам големината на парченцата.
Рано е още да се притесняваш.  Peace
Виж целия пост
# 11
започнах да давам пюрета 8+ на вики когато стана на 9 и половина месеца, в тях има цял ориз,цяла царевица, ситни моркови и картофи, в началото не можеше да ги яде добре, но постепенно с всеки ден си усъвършенства дъвкането, имаме 3 зъба; аз бих ти предложила да направиш в къщи зеленчуково пюре, пасирай го финно, отделно свари ориз и го добави , ориза е най-мек и би трябвало да свикне с него, иначе давам само среда от хляб( общоприето е да се дава коричка, от нея се дави), наистина не насилвай детето, но редовно му предлагай, колкото до това дали е проблем това ядене, аз мисля че само ако ще го даваш на ясла тогава би се затруднила, и не слушай майки- всяко дете е различно, не трябва да се правят сравнения
Виж целия пост
# 12
И за твое успокоение - синът ми все още яде напълно пасирано  Grinning Hug

Блонди, как ги пасираш тези неща?:
   chef    chef    chef
Обяд - в Макдоналдс

Вечеря - печена скумрия, картофена салата
Wink
Виж целия пост
# 13
Иво ядеше пасирана храна до годинка и 2-3 месеца. Постепенно започнах да пасирам не до "гладко", само с няколко завъртания на пасатора и малко по малко да увеличавам големината на парченцата.
Рано е още да се притесняваш.  Peace

ще взема и аз така да направя  Peace
Виж целия пост
# 14
Когато Калоян беше на 7 месеца,че май и по-рано му давах парченца банан и хляб.
Голям кеф му е да си ги премята в устата.
Давам пюрета за след 8-ми месец,но на Гербер.
Яде ги и си дъвче.
Тия дни ще ни излиза първото зъбче.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия